KDE përmirëson përvojën me shumë monitorë dhe rregullon shumë gabime në Plasma 5.27

KDE Plasma 5.27 merr rregullime

KDE, ose më konkretisht Nate Graham, ka publikuar një shënim të ri për atë që ka ndodhur javën e fundit në botën tuaj. Në të, ai flet për përmirësime në seksionin e shumë monitorëve, duke thënë se ashtu si me Wayland, duke u fokusuar në të, njerëzit kanë filluar ta përdorin atë, gjë që e ka bërë përvojën e përdoruesit jo aq të mirë, por në përgjithësi, të jetë një gjë pozitive. , sepse defektet e raportuara do të ndihmojnë në përmirësimin e gjërave. Eshtë e panevojshme të thuhet, ai përmend se Wayland tani është i fortë dhe unë nuk jam dakord; Nuk mund të jetë nëse ka shumë gjëra, edhe nëse janë nga softuer të palëve të treta, që nuk funksionojnë mirë.

Për çdo gjë tjetër, seksioni i rregullimit të defekteve me një rëndësi të caktuar më tërheq vëmendjen: ka shumë gabime që janë rregulluar në Plasma 5.27.2, që mund të nënkuptojë se 5.27 nuk ka ardhur në gjendje të mirë ose ka ardhur, dhe gjërat janë duke u përmirësuar më tej. Në çdo rast, është një version LTS, dhe atë që ne që përdorim KDE do ta kemi për rreth tetë muaj.

Si veçori të reja, këtë javë na është thënë vetëm se duke përdorur artikullin e menysë së kontekstit të pranishëm në Dolphin dhe në desktop, tani mund të vendosni një imazh të jetë sfondi edhe për ekranin e kyçjes, ose për desktopin dhe ekranin e kyçjes. në të njëjtën kohë. Është një risi që do të vijë nga dora e Julius Zint në Plasma 6.0 dhe sinqerisht, pasi ka pasur disa probleme lidhur me këtë në të kaluarën, një server e vlerëson këtë risi.

Cakto si sfond në të gjithë KDE

Përmirësimet e ndërfaqes së përdoruesit vijnë në KDE

 • Kate dhe KWrite tani ruajnë nga brenda grupin e tyre të dokumenteve të hapura menjëherë pas hapjes së tyre, kështu që nëse aplikacioni prishet ose vdes për shkak të presionit të kujtesës, dokumentet e hapura nuk do të humbasin më kur ta hapim përsëri (Waqar Ahmed, Kate & KWrite 23.04).
 • Okular tani zmadhohet pa probleme në vend të hapave kur Ctrl+lëvizni duke përdorur një tastierë me prekje ose rrotë lëvizëse me rezolucion të lartë (Friso Smit, Okular 23.04).
 • Kur konfiguroni një sistem të ri Plasma, aplikacionet që janë ngjitur në Task Manager si parazgjedhje në Plasma (Discover, Cilësimet e Sistemit, Dolphin dhe një shfletues ueb), por nuk janë instaluar si parazgjedhje në sistemin operativ që po përdorni, ato do të tani thjesht injorohu, në vend që të qëndrosh i dukshëm me një ikonë të thyer dhe të mos bësh asgjë kur klikohet (Fushan Wen, Plasma 5.27.2.).
 • Qendra e Mirëseardhjes ka marrë një rishikim vizual për ta sjellë atë më në përputhje me aplikacionet e tjera të KDE, kështu që tani butonat e saj interaktivë shfaqen në një fund dhe ka pika që tregojnë të gjitha faqet dhe cila faqe është aktive (Oliver Beard, Plasma 6.0 ):

qendra e mirëseardhjes

 • Faqja e aplikacionit të Discover ka marrë një tjetër përmirësim vizual, tani duke përdorur më mirë hapësirën dhe duken më mirë në përgjithësi (Nate Graham, Plasma 6.0):

Zbuloni në Plasma 6.0

 • Faqja e lejeve të flatpak në Preferencat e Sistemit tani përfshin një fushë kërkimi për listën e aplikacioneve dhe një kokë për detajet e aplikacionit (Ivan Tkachenko, Plasma 6.0):

Preferencat e sistemit në KDE Plasma 6.0

Korrigjimi i gabimeve të vogla

 • Rregulloi një regresion të kohëve të fundit që shkaktoi shfaqjen e objekteve të linjës rreth paneleve kur përdorni një faktor të shkallës fraksionale në seancën Plasma Wayland (Arjen Hiemstra, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një rast ku KWin mund të rrëzohej në seancën Plasma Wayland ndërsa luante një video në VLC (Vlad Zahorodnii, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një rast ku KWin mund të rrëzohej kur dilte nga një seancë Plasma Wayland dhe t'ju lërë të varur (Vlad Zahorodnii, Plasma 5.27.2).
 • Kur përdorni versionin e fundit 1.8.11 ose më të ri të bibliotekës fwupd, Discover tani do të fillojë gjithmonë saktë (Adam Williamson, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një regresion të kohëve të fundit që mund të shkaktojë që powerdevil të rrëzohet me konfigurime të caktuara me shumë ekrane, duke prishur menaxhimin e energjisë (Aleix Pol Gonzalez, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një rast ku Preferencat e Sistemit mund të prisheshin kur aplikoheshin ose riktheheshin ndryshimet e paraqitjes së ekranit (Arjen Hiemstra, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një regresion të madh të kohëve të fundit në mënyrën se si u vizatuan temat e dritareve Aurorae në sesionin Plasma Wayland (David Edmundson, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një regresion gjysmë të fundit në seancën Plasma Wayland që lejoi kursorin të shkojë shkurtimisht 1 piksel përtej ekranit në skajet e poshtme dhe të djathta të ekranit, duke shkelur disi Ligjin e Fitts dhe duke shkaktuar që artikujt në blloqe të ndërfaqes së përdoruesit të ndezur nga pezullimi në skajet e ekrani do të dridhet (Xaver Hugl, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një problem në seancën Plasma Wayland ku madhësia e desktopit ishte llogaritur gabimisht në mënyrë delikate kur përdor një faktor shkallëzimi të pjesshëm, duke shkaktuar defekte të shumta vizuale dhe funksionale me një piksel në të gjithë vendin (David Edmundson, Plasma 5.27.2).
 • Discover nuk tregon më absurditet të plotë për shumicën e aplikacioneve të ofruara nga distro-repos në fushën "Shpërndarë nga:" në faqet e aplikacioneve (Nate Graham, Plasma 5.27.2).
 • Versioni gjysmë i ri QML i efektit Windows Present tani funksionon saktë me tastierën kur thirret në modalitetin e saj që tregon vetëm dritaret e një aplikacioni specifik, duke mos lejuar më fokusimin e padukshëm të dritareve të aplikacioneve të tjera gjithashtu (Vlad Zahorodnii, Plasma 5.27.2 .XNUMX).
 • Kur përdorni një faktor shkalle thyesore në seancën Plasma Wayland, kursori tani shfaqet saktë në aplikacionet që përdorin XWayland (Xaver Hugl, Plasma 5.27.2).
 • Vargjet me shumë ekrane që përbëhen nga ekrane nga i njëjti shitës që ndryshojnë vetëm nga karakteri i fundit i numrave të tyre serial (imagjinoni një kompani të madhe që blen monitorë me shumicë) nuk do të përzihen më gjatë hyrjes (David Redondo, Plasma 5.27.2).
 • Rregulloi një regresion gjysmë të fundit në seancën Plasma Wayland që mund të bënte që shërbimi i indeksimit të skedarëve Baloo të rrëzohej shpesh (David Redondo, Frameworks 5.104).
 • Kur merrni shtojca të reja përmes dialogut Get New [Thing], fleta që ju lejon të zgjidhni se cilën gjë të merrni nëse ka më shumë se një, tani mund të lëvizni siç duhet nëse nuk përshtatet në pamje (Ivan Tkachenko, Framework 5.104) .

Kjo listë është një përmbledhje e gabimeve të rregulluara. Listat e plota të gabimeve janë në faqet e 15 minuta defektgabime me prioritet shumë të lartë dhe listën e përgjithshme. Këtë javë gjithsej 152 gabime janë rregulluar.

Kur do të vijnë të gjitha në KDE?

Plasma 5.27.2 do të mbërrijë më 28 shkurt, KDE Frameworks 104 duhet të vendoset më 4 mars dhe nuk ka asnjë lajm për Frameworks 6.0. KDE Gear 22.12.3 do të arrijë më 2 mars dhe 23.04 është planifikuar për një lëshim më 20 prill.

Për t'i shijuar të gjitha këto sa më shpejt të jetë e mundur, duhet të shtojmë depon Backport të KDE, përdorni një sistem operativ me depo të veçanta si p.sh Neoni ne KDE ose ndonjë shpërndarje modeli i zhvillimit i të cilit është Rolling Release.

Imazhet dhe përmbajtja: pointieststick.com.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.