KDE prezanton aplikacionin e ri të Monitor Monitor që zëvendëson KSysGuard dhe ndryshimet e tjera në të ardhmen

Imazhi i Monitorit të Sistemit Plazmatik KDE

Megjithëse KDE boton një artikull çdo javë në të cilin ai na tregon për gjithçka që po punon, ata rrallë përmendin një ndryshim aq të spikatur sa ai që ato kanë zbuluar këtë javë. Dhe është se, që nga 3 nëntori, atje është në dispozicion një aplikacion "i ri" KDE që ata thjesht e kanë quajtur System Monitor, i cili në Spanjisht duhet të përkthehet si Monitor System dhe do të zëvendësojë KSysGuard aktual në të ardhmen.

Monitorimi i Sistemit Ai tashmë është lëshuar në formë kodi, kështu që zhvilluesit tani mund ta përpilojnë atë dhe ta shtojnë në shpërndarjet e tyre, por ndryshimi do të jetë automatik në versionet e ardhshme të sistemeve operative që përdorin softuerin KDE. Kur nuk është përmendur, por ky është qëllimi. Përveç këtij ndryshimi shumë të rëndësishëm, Nate Graham na ka treguar edhe për shumë të tjerë. I keni pas prerjes.

Karakteristika të reja që vijnë në tryezën e KDE

 • Paneli Dolphin Places tani tregon treguesit e hapësirës falas në internet për disqet e montuara në panelin Places (Dolphin 20.12).
 • Kate tani mbështet serverin e gjuhës Zig (Kate 20.12).
 • Ndryshimi i fjalëkalimit të përdoruesit tani na shtyn të ndryshojmë fjalëkalimin e KWallet për t'u përputhur me të, kështu që nëse përputhen më parë, ata nuk humbin aksidentalisht sinkronizimin (Plasma 5.21).
 • Moduli OpenVPN i Menaxherit të Rrjetit të Plasmës tani mbështet lloje të shumta të kompresimit (Plasma 5.21).

Rregullime të defekteve në kod dhe përmirësime të performancës

 • Shtojca e integrimit të Dolphin git nuk ndërhyn më në bashkëveprimet e bazuara në rreshtin e komandave (Dolphin 20.12).
 • Dolphin nganjëherë nuk konsumon më 100% të burimeve të CPU-së ndërsa paneli Folders është i hapur dhe tregon dosjet që nuk kanë nënfolder (Dolphin 20.12).
 • Konsole nuk ndërpritet ndonjëherë, kur rirregullon pamjet e ndara ose kur mbyll pikëpamjet e ndara (Konsole 20.12).
 • Navigimi mbrapa dhe përpara në Okular pas përdorimit të lidhjeve të brendshme tani funksionon përsëri (Okular 20.12).
 • Kur përdorni tiparin Spectacle për të rifokusuar aplikacionin duke shtypur tastin e ekranit ndërsa është tashmë i hapur, duke bërë kështu tani do të minimizohet aplikacioni nëse minimizohet (Spektakli 20.12).
 • Kur përdorni mënyrën vi të Kate, fusha e kërkimit nuk zhduket më nëse rifokusohet ndërsa është tashmë e hapur (Kate 20.12).
 • Veprimi "përdorues ndërrues" është edhe një herë i dukshëm në lëshimin e aplikacioneve Kickoff për njerëzit që përdorin shpërndarjet me një sistem më të vjetër (Plasma 5.20.3).
 • Ndërrimi i përdoruesve tani funksionon përsëri pasi thirret veprimi (Plasma 5.20.3).
 • Të gjitha opsionet e mbylljes janë gjithmonë të dukshme për të gjithë përsëri në lëshuesin e aplikacionit Kickoff (Plasma 5.20.3).
 • Fiksoi një mënyrë të errët seanca e Plasma Wayland mund të prishej (Plasma 5.20.3).
 • Hapja e grafikut të shpejtësisë së appletit të Rrjetit nuk bën që grafiku të tregojë një rritje të lartë në mënyrë të pabesueshme në transferimin e të dhënave që ndryshon shkallën e grafikut për të gjitha të dhënat pasuese (Plazma 5.20.3).
 • Në seancën Plasma Wayland, hapja e kapakut të një laptopi e zgjon atë menjëherë, në vend që të ndodhë vetëm pasi të shtypni një buton (Plasma 5.20.3).
 • Faqja Rregullat e dritares së Preferencave të Sistemit nuk lëviz më automatikisht pasi të keni krijuar një rregull të ri dhe të rri pezull mbi listën e rregullave kur tashmë ka një tufë rregullash në listë (Plasma 5.20.3).
 • Sensori "numri i bërthamave të CPU" tani tregon informacionin e saktë (Plasma 5.21).
 • Kur përdorni seancën Plasma Wayland me desktop të shumtë, emri virtual i desktopit tani është i saktë në udhëzimet e Task Manager (Plasma 5.20.3).
 • Kokat e appletit të plazmës tani përdorin ngjyrat e sakta kur përdoren me temën Breeze Dark Plasma (Kornizat 5.76).
 • Rregulluar një ndërprerje të zakonshme në Preferencat e Sistemit kur hapni shumë faqe bazuar në QML (Kornizat 5.76).
 • Njoftimet për operacionet e zhvendosjes ose kopjimit të skedarit nuk përfshijnë më skedarë të anashkaluar në numrin e përgjithshëm të skedarëve të shtypur në fund (Kornizat 5.76).
 • Miniaturat dhe pamjet paraprake në të gjithë softuerin KDE tani mund të përfaqësojnë skedarë PSD 16 bit (Kornizat 5.76).

Përmirësimet e ndërfaqes

 • Lëvizja inerciale e miut tani funksionon kur kursori lëviz vertikalisht pasi të lexojë pjesën e sipërme ose të poshtme të dritares (Okular 1.11.3).
 • Kur një imazh ndahet me Imgur në Gwenview, tani ka një njoftim të vogël në UI që na tregon se ka punuar, tregon lidhjen dhe automatikisht e kopjon atë në clipboard, ashtu si në Spectacle (Gwenview 20.12).
 • Dialogu për vërtetimin e serverit Samba është shkurtuar dhe është bërë më fleksibël në mënyrë që të mund të akomodojë disa lloje të ndryshme hyrjeje, me udhëzime ndihmëse ndihmëse për t'ju ndihmuar të kuptoni opsionet e ndryshme (Dolphin 20.12).
 • Fletët në programin e bazuar në Kirigami tani mbyllen kur shtypim tastin Escape (Kornizat 5.76).
 • Artikujt e listave që tërhiqen, në softuerin e bazuar në Kirigami, tani përdorin kursorin e mbajtur me dorë kur kursori ngulet ose tërhiqet mbi dorezën e kapjes (Kornizat 5.76).
 • Faqja e aksesit të Preferencave të Sistemit është rishkruar në QML dhe i është dhënë një ndërfaqe e re e shkëlqyeshme e përdoruesit (Plasma 5.21).
 • Apletet systray tani kanë një buton Konfiguro të dukshëm në kokën e tyre, si dhe një menu hamburgeri që tregon të gjitha veprimet shtesë. Kjo i bën të gjitha aletet systray plotësisht funksionale 100% të përdorshme me prekje dhe pa pasur nevojë të klikoni me të djathtën për asgjë (Plasma 5.21).
 • Ikonat në pamjen e zgjeruar të systray nuk janë më aq afër kokës.
 • Faqja e njoftimeve në Preferencat e Sistemit tani mbështet funksionin "Highlight Changed Settings" (Plasma 5.21).
 • Menuja e vogël pop-up që shfaqet kur rri pezull mbi një applet të Panelit ndërsa është në modalitetin e modifikimit tani duket më bukur (Plazma 5.21).
 • Ndryshoi teksti i menusë për funksionin "çaktivizo mos shqetëso" për të qenë pak më i qartë (Plasma 5.20.3).
 • Ikonat e shiritave anësorë të shembur në aplikacione të ndryshme të bazuara në Kirigami (për shembull, paneli i hyrjes Emoji dhe Monitori i ri i Sistemit Plasma) tani janë në qendër të horizontale siç pritet (Kornizat 5.76).

Kur do të vijnë të gjitha në KDE?

Plasma 5.20 Llego 13 tetorin e kaluar, Plazma 5.21 po vjen më 9 shkurt dhe Plasma 5.20.3 do ta bëjë atë të martën e ardhshme, 10 nëntor. Aplikimet e KDE 20.12 do të mbërrijnë në 10 Dhjetor dhe Kornizat e KDE 5.76 do të lëshohen në 14 Nëntor.

Për të shijuar të gjitha këto sa më shpejt që të jetë e mundur, ne duhet të shtojmë depon KDE Backports ose të përdorim një sistem operativ me depo speciale si Neoni ne KDE ose ndonjë shpërndarje modeli i zhvillimit i të cilit është Rolling Release


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.