Krijoni një depo të paketave LTS për Lubuntu

Krijoni një depo të paketave LTS për Lubuntu

Siç e dini mirë, Versioni 14.04 i Ubuntu është LTSMe fjalë të tjera, Mbështetje e gjatë, një kusht që ekipi i zhvillimit të Ubuntu mund ta mbajë mirë por që skuadrat e tjera nuk mund ta mbajnë gjithashtu, jo me vullnet, por për shkak të mungesës së vullnetarëve. Kjo duhet të ketë qenë për të pasqyruar ekipin e zhvillimit të Lubuntu që ka krijuar një depo PPA në mënyrë që përdoruesit e saj të kenë një mënyrë për të hyrë në paketat e konsideruara si LTS pa pasur nevojë të presim që ato të ngarkohen zyrtarisht. Këto paketa LTS janë versione aktuale të paketave të konsideruara thelbësore në shpërndarje dhe që kanë mbështetje të gjatë si kernel Linux, paketa kritike desktop si p.sh. PCmanfm ose nga programe po aq thelbësore sa Abiword.

Ky depo e PPA është krijuar nga Julien Lavergne dhe fillimisht do të jetë një depo mirëmbajtjeje, pasi ideja është që në periudha të shpejta kohore, këto paketa bëhen pjesë e depove zyrtare të shpërndarjes. Për momentin, objektivi për të qenë i rëndësishëm tashmë është arritur, pasi përveç paketave LTS, depoja e re Lavergne ka përmirësime në punën artistike dhe në disa mete si p.sh. e meta e famshme nm-applet, një defekt në kod që nuk na lejoi të aksesojmë menaxherin e rrjetit nga desktopi. Duket se duke përfshirë këtë depo dhe duke azhurnuar shpërndarjen, Lubuntu ynë rregullon vetveten dhe këtë «problematike»Aplet.

Si të instaloni depon e PPA?

Për ata prej jush që kanë shtuar tashmë një depo përmes terminalit, procesi do të jetë i lehtë, për ata që e bëjnë atë për herë të parë, ajo që duhet të bëjmë është të hapim një terminal (KONTROLL + T) dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository -y ppa: lubuntu-dev / skenë

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get dist-upgrade

Me këtë do të fillojë azhurnimi, nëse keni një lidhje të ngadaltë, prisni pasi do të duhet pak. Ah! Nëse keni dikë që e njihni që përdor Lubuntu, rekomandojeni këtë depo, është pothuajse thelbësore që ta keni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Rodriguez dijo

  Përshëndetje, unë bëra atë që thua, dhe mora sa vijon:
  Nuk mund të shtohet PPA: 'ppa: ~ lubuntu-dev / ubuntu / vënia në skenë'.
  Ekipi ka frikë: 'ub lubuntudev' nuk ka asnjë ppa me emrin 'ubuntu / vënia në skenë'.
  Ju lutemi zgjidhni APP-të e mëposhtme të disponueshme:
  * 'backports-skenik': backport-inskenim
  * 'Canary': 'kanarinë'

 2.   bnsalvador dijo

  Pikërisht e njëjta gjë më ndodh si me Jose Rodriguez
  Unë jam abonuar në këtë 'Ubunlog' edhe pse tani më interesojnë vetëm informacionet që lidhen me Lubuntu (jo të gjitha Ubuntu), të cilat kam mundur të instaloj në laptopin tim 2003, pasi që Ubuntu (të paktën 20.04) po më bluante ekranin dhe sado që të kërkoja në internet, ishte e pamundur për mua ta zgjidhja atë (dhe në telefonin fiks, nuk kam marrë më shumë përkufizim sesa një "trishtuar 800 × 600"). Tani isha duke kërkuar për 'synaptics' dhe më duhej të zgjidhesha për 'synaptic', sepse paketa 'synaptic_0.84.6.tar.xz nuk kam arritur ta instaloj dhe nuk duket aspak e lehtë por e gjeta këtë faqe që dukej si një zgjidhje e mirë. Sidoqoftë, duket si një zhgënjim i madh. Turp.

  1.    bnsalvador dijo

   (Na vjen keq, nuk mund ta korrigjoj komentin e mëparshëm drejtpërdrejt dhe shpresoj që ky koment i ri të jetë i dobishëm për këtë)
   'synaptic' është pikërisht Qendra e Softuerit që si parazgjedhje duket se është në Ubuntu (siç kam lexuar në faqen e këtij 'ubunlog' të njëjtë: https://ubunlog.com/como-instalar-un-programa-en-ubuntu/, aq shumë nga komenti i mëparshëm do të ishte i gabuar).
   E kuptoj që përkufizimi i ekranit në atë fiks mendoj se me disa përpjekje, mora një 1024, por nga atje nuk kalova dhe sot është ende shumë pak, me Lubuntu, ato probleme të dridhjeve në laptop u hoqën dhe madje me dy monitorë.