Linux 5.4 vjen me Lockdown dhe këto momente kryesore

Linux 5.4

Pas tetë kandidatëve për lirim, edhe pse i fundit nuk ishte 100% i nevojshëm, Linus Torvalds nisur dje Linux 5.4. Siç kemi shpjeguar gjatë zhvillimit të tij, duket se ky version i ri i kernelit Linux nuk përfshin aq shumë karakteristika të reja sa v5.2 dhe v5.3, por përfshin përmirësime që mund të jenë me interes për përdoruesit që po përjetojnë probleme harduerike në kompjuterin e tyre., të tilla si përmirësimet në mbështetjen e AMD Radeon Graphics.

Risi më e spikatur e atyre që përfshihen në Linux 5.4 është ajo që ata e kanë quajtur si Lockdown. Disa muaj më parë shpjeguam se është një modul i ri sigurie që synon të parandalojë që softueri me qëllim të keq të bëjë punën e tij, por gjithashtu do të thotë që përdoruesit do të humbasin kontrollin mbi kompjuterin tonë. Me fjalë të tjera, dhe arsyeja e polemikave është se ne do të jemi më pak "Zoti", prandaj funksioni është nisur me aftësi të kufizuara në mënyrë të paracaktuar.

Linux 5.5
Artikulli i lidhur:
Linux 5.5 do të fillojë zhvillimin e tij së shpejti dhe këto do të jenë lajmet më të spikatur të tij

Pikat kryesore të Linux 5.4

 • Moduli i sigurisë i bllokimit.
 • Mbështetje për exFAT.
 • Përmirësime të performancës në AMD Radeon Graphics.
 • Mbështetje për Qualcom Snapdragon 855 SoC.
 • Mbështetje për GPU-të më të reja Intel dhe mbështetje e përmirësuar për GPU-të e së njëjtës markë në përgjithësi.
 • Aftësia për të drejtuar bërthamat kryesore në laptopët ARM.
 • Mbështetje për Intel Icelake Thunderbolt.
 • Mbështetje për marrësin e dronëve FS-IA6B.
 • VirtIO-FS është përfshirë për të ndarë skedarët dhe dosjet midis sistemeve operative të vizitorëve dhe hostëve kur përdorni makina virtuale.
 • Rregullime për lojërat me Windows përmes Wine dhe Proton.
 • Mbështetje e përmirësuar për FSCRYPT.
 • Përmirësime dhe rregullime të ndryshme për sistemet ekzistuese të skedarëve, të tilla si btrfs.

Tani që Linux 5.4 është në dispozicion, ne kemi disa opsione: ajo që unë gjithmonë rekomandoj është të harrosh se ekziston një lëshim i ri dhe prisni që shpërndarja jonë Linux ta azhurnojë. Në rastin e Ubuntu dhe aromave të tij zyrtare, ky azhurnim do të mbërrijë në prill, por ai do të përdorë tashmë Linux 5.5. Ata prej jush që po përjetojnë një problem që mendoni se mund ta zgjidhni duke instaluar një version të ri të bërthamës, mendoj se është më mirë të përdorni një mjet GUI si Ukuu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.