Linux 5.8, tani i disponueshëm versioni i qëndrueshëm që do të përfshijë Groovy Gorilla me këto lajme

Slitë rul tërheqja e të cilit quhet Linux 5.8 Hasshtë kthyer në pikën fillestare, domethënë ka mbaruar. Kishte shumë ulje dhe ngritje, shumë dyshime që e bënë Linus Torvalds, zhvilluesin kryesor të kernelit Linux, të mendonte se do të duhej një RC e tetë, por nuk ka qenë kështu dhe disa orë më parë Ai ka nisur versioni i qëndrueshëm i një bërthame që do të vijë me lajme shumë të rëndësishme.

Dhe në lidhje me këtë të fundit, më poshtë keni një listë e lajmeve që kanë ardhur me Linux 5.8, një që ne huazojmë nga Michael Larabel, i cili është i ngarkuar të shoshisë të gjitha ndryshimet, propozimet dhe bisedat rreth kernelit Linux. Midis tyre, një drejtues i energjisë për AMD dallon, por gjithashtu siguron që kanë modifikuar deri në 20% të kodit.

Përmbajtja e artikullit

Pikat kryesore të Linux 5.8

 • Grafikë
  • Mbështetje me burim të hapur Qualcomm Adreno 405/640/650.
  • Mbështetja për AMDGPU TMZ është shtuar me zona të besueshme të kujtesës për memorje video të koduar.
  • Mbështetje për përditësimet grafike Intel Tiger Lake SAGV dhe të tjera Gen12.
  • Mbështetje për rikuperimin e butë Radeon Navi / GFX10.
  • Drejtuesi i Radeon tani merret më mirë edhe me defektet kritike termike.
  • Mbështetja e bufferit P2P / DMA midis GPU-ve.
  • Përditësime të tjera, të tilla si menaxhimi i energjisë gjatë ekzekutimit të Lima ose mbështetja e Nouveau për modifikuesit e formatit NVIDIA.
 • procesorë
  • Kontrolluesi i energjisë AMD u bashkua për të ekspozuar përfundimisht sensorët e energjisë Zen / Zen2 në Linux.
  • AMD Ryzen 4000 Temperatura Renoir dhe mbështetja EDAC.
  • Migrimi i drejtpërdrejtë AMD i drejtpërdrejtë me KVM tani mbështetet.
  • Mbështetje për procesorin Loongson 3 për virtualizimin e KVM.
  • Rregullimet e zbutjes së spektrit gjithashtu transferohen në serinë e qëndrueshme.
  • Përmirëson pajtueshmërinë me drejtuesin CPPC CPUFreq.
  • Mbështetje PCIe NTB për serverat Ice Lake Xeon.
  • Mbështetja për RISC-V Kendryte K210 SoC ka përfunduar.
  • Mbështetje e re për ARM SoC dhe platformë.
  • Mbështetje fillestare për nisjen e procesorëve POWER10.
  • Mbështetje AMD Zen / Zen2 RAPL për kufizimin e energjisë mesatare në kohën e duhur.
  • Intel TPAUSE optimizon fuqinë e vonesës për Tremont dhe bërthamat më të reja.
  • Siguria ARM 64-bit u forcua me mbështetjen për Identifikimin e Targës së Degës (BTI) dhe pirjen e thirrjeve në hije.
  • Monitori XSAVES tregon mbështetjen, sportelet e monitorimit të bandës së kujtesës dhe azhurnimet e tjera të x86 (x86_64).
 • Sistemet e magazinimit dhe skedarëve
  • Një bllokim i pajisjes së bllokuar për Pstore kur kurseni mesazhe emergjence / paniku në disk.
  • ERASE / Hidhni / Mbështetjen TRIM për të gjithë hostet e MMC në vend që të aktivizohen më parë.
  • Mbështetja e kompresimit F2FS LZO-RLE është shtuar për këtë sistem skedari të optimizuar me blic.
  • Përmirësimet në shoferin Microsoft exFAT.
  • Mbështetje për të imituar memorjen flash MLC NAND si SLC.
  • Një optimizim i performancës për Xen 9pfs.
  • Performanca SMB3 punon për I / O të mëdha.
  • Rregullime për EXT4.
  • Mbështetje e përmirësuar DAX për qasje të drejtpërdrejtë në ruajtjen e kujtesës së vazhdueshme.
  • Përmirësime të ndryshme të Btrfs.
 • Hardware tjetër
  • Mbështetja e Habana Labs Gaudi për këtë përshpejtues të konkluzioneve të AI.
  • Supportshtë shtuar mbështetja Intel Tiger Lake Thunderbolt, si dhe mbështetja ComboPHY për Intel SoC Gateways.
  • Mbështetje për Thunderbolt në sistemet jo-x86.
  • Potenciali për kursime të konsiderueshme të energjisë për pllaka amë me ura PCIe në PCI / PCI-X.
  • Peer-to-peer DMA për AMD Raven dhe Renoir.
  • Mbështetje audio AMD Renoir ACP.
  • Infrastruktura e testimit të kabllove në kodin e rrjetit Linux, megjithëse fillimisht ishte i kufizuar në pajisje / drejtues të zgjedhur.
  • Rivendos Shoferin e Kamerës Intel Atom (AtomISP).
  • Mbështetje për ndërrimin e tastave Fn dhe Ctrl në tastierat e Apple.
  • Përditësime të shumta për menaxhimin e energjisë.
  • Drejtuesi i shoferit AMD SPI u bashkua.
 • Përmirësime të përgjithshme
  • Përmirësimet e Jitter RNG dhe ulja e kontrolluesit të ARM CryptoCell CCTRNG. Mbështetja AMD PSP SEV-ES është gjithashtu pjesë e azhurnimeve të kriptimit.
  • Pastruesi i Kernel Concurrency është bashkuar me KCSAN për të ndihmuar në zbulimin e kushteve të racës në bërthamë dhe tashmë është përdorur për të zbuluar dhjetra gabime aktuale.
  • Azhurnimet në skenë dhe IIO.
  • Optimizimet e zhvilluesve.
  • Një radhë e përgjithshme njoftimi fillimisht lidhej për të njoftuar ndryshimet kryesore / fob.
  • Optimizimet e SELinux.
  • Përmirësimet e modernizimit për Procfs me mbështetjen tani për instancat private të procfs.
  • Një opsion i ri initrdmem = i cili, ndër rastet e tjera të përdorimit, mund të përdoret duke zëvendësuar hapësirën Intel ME me një imazh initrd në zonën e ruajtur të blicit.

Tani i disponueshëm nga tarballi yt

Linux 5.8 është tashmë i disponueshëm, por përdoruesit e interesuar për ta instaluar do të duhet ta bëjnë atë manualisht nga "tarball" i tij, i disponueshëm në kjo lidhje, ose duke përdorur mjete si Ukuu, ku nëse nuk është shfaqur, do ta bëjë këtë në orët e ardhshme. Nga ana tjetër, të themi që me shumë gjasë nëse shikojmë kalendarin, Linux 5.8 do të jetë versioni i kernelit që do të përdorë Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.