Linux 6.0-rc7 përmirësohet dhe Kandidati i tetë i lëshimit nuk pritet më

Linux 6.0-rc7

Një javë më parë, Linus Torvalds doli në modë dhe vendosi një kapele. Jo, po bëj shaka, Torvalds nuk flet kurrë për modën, por po dijo se ai kishte vënë kapelen e tij optimiste për të menduar se këtë javë gjërat do të rregulloheshin dhe nuk do të kishte asnjë kandidat të tetë të lëshimit për versionin aktual të kernelit të tij në zhvillim. Dhe duket se ka qenë me fat: pak orë më parë Ai ka nisur Linux 6.0-rc7 dhe duket se gjithçka është kthyer në normalitet.

Linux 6.0-rc7 po është më shumë më i madh se mesatarja, por për shumë pak. Pra, le të trokasim në dru, siç thotë vetë Torvalds, dhe le të shpresojmë që çdo gjë të shkojë mirë në shtatë ditët e ardhshme në mënyrë që të dielën të flasim për daljen e versionit stabil. Sigurisht, nëse një ndërtim i qetë ndryshon brenda një jave, e njëjta gjë mund të ndodhë përsëri dhe të kërkojë që rc8 të rezervohet për ndërtime të mundimshme.

Linux 6.0 pritet të dielën e ardhshme

Po, mbase është pak më e lartë se mesatarja historike për këtë pikë në ciklin e lëshimit, por definitivisht nuk është një gjë e veçantë dhe duket mjaft normale. E cila është e mirë dhe më bën të mendoj se publikimi përfundimtar do të ndodhë pikërisht në orar fundjavën e ardhshme, përveç nëse
që të ndodhë diçka e papritur. trokas në dru

Nga rruga, rc7 është gjithashtu (mendoj) hera e parë që kemi pasur një ndërtim të pastër që kemi pasur një ndërtim 'make allmodconfig' pa paralajmërime tingëllimi, pasi arnimet për çështjet e madhësisë së kornizës në kod kanë qenë u bashkua që nga shfaqja amd Madhësia e stivës është ende mjaft e madhe (dhe kodi nuk është saktësisht i bukur), por tani është nën nivelin që kemi vërejtur.

Me këtë skenar, Linux 6.0 pritet të mbërrijë të dielën e ardhshme 2 tetor, në datën 9 nëse ndodh diçka e çuditshme që duhej zgjidhur. Kur të vijë koha, përdoruesit e Ubuntu që duan ta instalojnë do të duhet ta bëjnë vetë. Ubuntu 22.04 përdor Linux 5.15, dhe 22.10 do të përdorë 5.19.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.