Linux 6.1 prezanton infrastrukturën Rust dhe këto veçori të tjera të reja

Linux 6.1

Siç pritej, Linus Torvalds Ai ka nisur sot Linux 6.1. Është një version i ri i qëndrueshëm dhe si i tillë vjen me lajme interesante. Ashtu si në secilin prej versioneve, mbështetja për harduerin e ri është përfshirë, por nëse ky version duhet të hyjë në histori për diçka, ajo diçka do të jetë për shtimin e mbështetjes fillestare për Rust. Nuk ka asnjë kod aktual, por themeli është tashmë këtu.

Kjo u raportua nga vetë Torvalds në i pari Kandidati i Lirimit i Linux 6.1, veçanërisht kur ai tha se "ne kemi disa gjëra themelore që janë duke u bërë për një kohë të gjatë, veçanërisht seria LRU VM me shumë gjen dhe skela fillestare Rust (ende nuk ka kod aktual Rust në kernel, por infrastruktura është atje). Me versionin e qëndrueshëm tashmë të disponueshëm, është koha për të folur lajmet e saj.

Pikat kryesore të Linux 6.1

La lista e lajmeve më e dukshme është:

 • procesorë:
  • Kodi IBM POWER/PowerPC ka KFENCE për 64-bit, ndër veçori të tjera të reja.
  • Porta e procesorit LoongArch sjell rishikimin e kodit TLB/cache, mbështetjen e QSpinLock, nisjen EFI, mbështetjen e ngjarjeve perf, trajtimin e Kexec, mbështetjen eBPF JIT dhe disa veçori të tjera në këtë arkitekturë të CPU-së kineze.
  • Mbështetja BF16 për procesorët Cortex-A510 është duke u hequr për shkak të një problemi harduer që nuk mund të zgjidhet në Linux.
  • Puna e tabelës së faqeve AMD IOMMU v2 si pjesë e virtualizimit të IOMMU të ndihmuar nga hardueri AMD vIOMMU për procesorët EPYC 7002 "Rome" dhe më të rinj.
  • AMD CPU cache dhe raportet e memories me AMD perf dhe procesorë më të rinj dhe mbështetje LbrExtV2 për CPU-të Zen 4.
  • Korniza e Menaxhimit të Platformës AMD (PMF) është bashkuar për menaxhim më të mirë termik/energjik/zhurmë me pajisjet e gjeneratës së ardhshme AMD Ryzen.
  • Mbështetje për SoC të reja ARM dhe pajisje të ndryshme të reja ARM.
  • Dekodimi më i shpejtë i gabimit të kujtesës Intel.
  • Rregullime AMD P-State dhe s2idle për laptopët AMD Rembrandt.
  • Mbështetje në ARM për të çaktivizuar zbutjen e Specter-BHB në kohën e ekzekutimit për shkak të kostos së lartë të performancës.
 • grafikë dhe GPU:
  • Aktivizimi i Intel Meteor Lake vazhdoi.
  • Trajtimi i përmirësuar i firmuerit Intel GPU.
  • Përmirësime të ndryshme në Intel Arc Graphics DG2/Alchemist.
  • Mbështetje për dërgimin e bandës AMDGPU e cila kërkohet nga drejtuesi i RADV Vulkan për mbështetjen e duhur të shaderit të rrjetës.
  • Mbështetja e rivendosjes së Mode2 për GPU të serisë RX 2 RDNA6000.
 • Magazinimi dhe sistemet e skedarëve:
  • Konfigurimi i parazgjedhur i kernelit RISC-V lejon disa formate imazhi CD-ROM.
  • Mbështetja e domenit të përbashkët të bazuar në FSCache për EROFS me rastet e përdorimit të kontejnerëve si objektiv fillestar.
  • Rregullime dhe optimizime të performancës EXT4.
  • Optimizime të rëndësishme të performancës për Btrfs dhe punë të tjera për këtë sistem skedarësh Linux gjithnjë e më të përdorur.
  • Mbështetje për statx() për të raportuar detajet e shtrirjes direkte I/O.
 • Hardware tjetër:
  • Zbulimi automatik i Logitech HID++ Hi-Res Scrolling mbështet dhe përpiquni të aktivizoni HID++ për të gjitha pajisjet Logitech Bluetooth.
  • Shtim i dukshëm i mbështetjes së zërit me AMD Rembrandt të shtuar te kodi i firmuerit Sound Open, mbështetje e re për bashkëprocesorin audio "Pink Sardine" AMD dhe drejtues i ri Apple MCA SoC për mbështetjen e zërit në pajisjet e reja Apple Silicon.
  • Përgatitjet WiFi Extremely High Throught (EHT) dhe Multi-Link Operation (MLO) për WiFi 802.11be dhe WiFi 7.
  • Vazhdimi i aktivizimit të Intel Habana Labs Gaudi2 për përshpejtuesin e gjeneratës së ardhshme të AI.
  • Një kontrollues i hyrjes për Panelin e Operacionit të IBM.
  • U shtua një drejtues i kasës së tastierës PINE64 PinePhone (Pro) për hyrjen Linux.
  • Mbështetje për Intel Meteor Lake Thunderbolt.
  • Mbështetje e kontrollit të rrjedhës USB4 nga fundi në fund me drejtuesin e rrjetit të kernelit Linux Thunderbolt.
  • Trajtim më i mirë i kontrollorëve të Nintendo "klone të lirë".
  • Drejtuesit e mediave të reja dhe dy drejtuesit ekzistues u promovuan jashtë skenës.
  • Shtesa të ndryshme të drejtuesve të monitorimit të harduerit.
 • Virtualizimi:
  • Xen tani mbështet VirtIO të bazuar në grante për x86_64.
  • Mbështetje për "fshirje të sigurt" të blloqeve VirtIO si dhe mbështetje për sigurimin e veçorive të vDPA.
  • Ndarje më e shpejtë e skedarëve midis VM-ve të hostit dhe atyre të ftuar për ata që përdorin protokollin 9P falë optimizimit të rëndësishëm 9P VirtIO.
 • Siguri:
  • Sanitizeri i kujtesës së kernelit u shkri si një detektor dinamik i gabimeve të memories rreth vlerave të pa inicializuara brenda kodit të kernelit. Ky KMSAN varet nga instrumentet e përpiluesit që gjenden aktualisht me LLVM Clang.
  • Linux 6.1 si parazgjedhje do të paralajmërojë për hartëzimin e kernelit W+X dhe në një version të ardhshëm të kernelit mund të ndalojë krijimin e hartave të tilla në radhë të parë.
  • Puna e EFI rreth llogaritjes konfidenciale.
  • Retpolina forcohet për të siguruar një INT3 pas çdo kërcimi të fortë.
  • SELinux vazhdon të zhvlerësojë mbështetjen e çaktivizimit në kohën e ekzekutimit.
  • RNG dhe përmirësime të kodit kripto.
  • Paralajmërimet e kohës së ekzekutimit për memcpy() ndër-fushe, të cilat do të kishin kapur të gjitha tejmbushjet e buferit të bazuara në memcpy në vitet e fundit për kernelin.
 • të tjerët:
  • Më shumë pastrime të kodit përpara PREEMPT_RT.
  • Përmirësime në trajtimin e Informacionit të Presionit të Stallit (PSI), duke përfshirë aftësinë për të aktivizuar/çaktivizuar të dhënat PSI në nivel grupi.
  • Mbështetje gjenerike e nisjes së ngjeshur EFI.
  • Heqja e drejtuesit serial/TTY me shpejtësi të lartë mbi IEEE-1394 Firewire.
  • Përfundoi heqja e kodit të vjetër a.out.
  • U hoq kodi i vjetër i rrjetit DECnet.
  • U bashkua MGLRU për të rishikuar kodin e rikthimit të faqes së kernelit Linux dhe për të përmirësuar përvojën e përdoruesit, veçanërisht në sistemet Linux me kapacitete të kufizuara RAM.
  • Linux 6.1 do të printojë bërthamën e CPU-së ku ndodh një gabim segmentimi. Nëse administratorët e sistemit Linux zbulojnë se gabimet e segmentimit vazhdojnë të ndodhin në të njëjtat CPU/bërthama, mund të jetë një shenjë e një procesori të gabuar.
  • Korniza fillestare Rust është shkrirë në mbështetjen fillestare për gjuhën e programimit Rust. Drejtuesit e rinj Rust dhe abstraksionet e tjera të nënsistemit të kernelit do të bashkohen në ciklet e ardhshme të kernelit.

Linux 6.1 tani në dispozicion en kernel.org. Shumica e shpërndarjeve do të presin përditësimin e parë të mirëmbajtjes për miratim. Ky pritet të jetë lëshimi i LTS 2022.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.