Linux Mint 17.3 (Rozë) Tani i Disponueshëm për Shkarkim

linux-nenexhik

Dje më 30 dhe pas disa muajsh punë, njerëzit që qëndrojnë pas Projektit Linux Mint kanë filluar Linux Mint 17.3, sistemi operativ që ka marrë emrin e Rosa. Siç ka ndodhur tashmë në versionet e mëparshme, versioni i ri vjen në dy versione, njëri me një mjedis grafik Kanellë (nga të cilat keni një pamje të ekranit mbi këto rreshta) dhe një tjetër me mjedis MATE, e cila është ndërfaqja që Ubuntu përdori deri në mbërritjen e Unity dhe Ubuntu Mate është gjithashtu në dispozicion, aroma e fundit që bëhet zyrtare.

Linux Mint 17.3 bazohet në Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr, versioni i fundit Mbështetje për kohë të gjatë lëshuar nga Canonical. Versionet e mjediseve të saj grafike janë Kanella 2.8 dhe MATE 1.12. Mund të thuash që Kanella është më tërheqëse vizualisht se MATE por, nëse duhet të zgjedh një, preferoj ambientin grafik më klasik që kam përdorur në vitet e para me Ubuntu.

Çfarë ka të re në Linux Mint 17.3 Rozë

Sa i përket lajmeve, dhe megjithëse ekipi i zhvillimit të Linux Mint nuk ka dhënë detaje të shkëlqyera, dihet që burimet e softuerit janë përmirësuar, kështu që tani janë më të besueshëm, më të shpejtë dhe të azhurnuar plotësisht, menaxheri i azhurnimit gjithashtu tani e tutje do të kontrollojë më shumë herë nëse ka azhurnime të disponueshme dhe ekranin ku bëjmë ne hyrje Ai gjithashtu ka pësuar disa modifikime.

Kanella 2.8 erdhi me ndryshime të mëdha, të tilla si Preferencat më të mira dhe menaxhimi i dritareve, përmirësimet në Nemo, tingulli, menaxhimi i energjisë, hapësirat e punës dhe lista e dritareve. Për më tepër, performanca e përgjithshme e sistemit është përmirësuar gjithashtu.

Në rastin e versionit me mjedisin MATE, ai përfshin një menu të re të aplikacioneve, mbështetje për Openbox, Compiz dhe menaxherin e dritareve Compton. Ai gjithashtu përfshin të gjitha tiparet e reja që kanë arritur me versionin 1.12 të mjedisit grafik MATE.

Të dy versionet përdorin Linux Kernel 3.19 dhe paketat Ubuntu 14.04 LTS, kështu që ata do të kenë mbështetje për rregullimet e sigurisë dhe azhurnime deri në 2019. Ato mund të shkarkohen kur faqja e internetit të përgjigjet përsëri në linuxmint.com, por do të duhet durim. Deri në këtë shkrim, faqja nuk është në dispozicion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sistemi ericksy dijo

  Faleminderit për informacionin

 2.   sistemi ericksy dijo

  Shumë falemnderit.