Lubuntu 16.04 përdor LXDE bazuar në GTK2 dhe jo LXQt

lubuntu-16-04

Siç ju thamë tashmë në Ubunlog para Ditës së Vitit të Ri, aromat zyrtare dhe ato të tjera jozyrtare të bazuara në Ubuntu do të fillonin të lançonin versionet e para Alpha të sistemeve të tyre operative. Megjithëse, logjikisht, pushimet i bënë zhvilluesit të relaksoheshin pak, diçka që u ndodhi edhe shkrimtarëve të shumë blogjeve. Tani që pushimet e Krishtlindjeve kanë mbaruar, ne jemi përsëri në aktivitet të plotë dhe kemi filluar t'ju informojmë për gjithçka që lidhet me Ubuntu. Pas lajmit që Ai ka shkruar kolegu im Joaquin duke informuar se Linux Mint 17.3 tani është në dispozicion për të gjitha versionet e tij, është radha e një lajmi në lidhje me ubuntu.

Të hënën e kaluar, 4 janar, u lëshua versioni i parë i Lubuntu 16.04, një version që arrin në fazën Alpha 1 Milestone. Në çdo rast, për momentin ka qenë një zhgënjim për shumë përdorues, pasi bazohet në GTK LXDE dhe jo në LXQt, desktopi i ri i shkruar në Qt që kombinon më të mirën e LXDE dhe Razor-qt. LXQt është lansuar në sistemet e tjera me sukses dhe përdor Qt5 dhe KDe Frameworks 5, por nuk do të arrijë, përveç një surprizë të madhe, te Lubuntu 16.04 Xenial Xerus.

Lajmi i keq erdhi në shënimet e lëshimit të Lubuntu Xenial Alpha 1, duke thënë se “LXQt është ende në zhvillim dhe Xenial Xerus do të bazohet në GTK« Nëse jeni kurioz dhe doni të provoni ambientin grafik LXQt, ka shpërndarje të tilla si Magjia të cilët e përdorin atë, por unë jam pro përdorimit të versioneve të Linux që gëzojnë mbështetje më të madhe, të tilla si Ubuntu, aromat zyrtare të tij dhe versionet më të famshme të bazuara në sistemin Canonical.

2016 do të jetë një vit shumë i rëndësishëm për Ubuntu dhe të gjitha sistemet që bazohen në të, por ky lajm i parë për Lubuntu 16.04 Xenial Xerus nuk është më i miri nga të gjithë. Në çdo rast, ne do të duhet të presim deri në Prill që versionet përfundimtare të secilit sistem të vijnë para se të mund të komentojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Joaquin Valle Torres dijo

  Problemi lxqt edhe pse është ndoshta një desktop fantastik, mund të jetë akoma pak jeshil. por më duhet ta pranoj që premton, do ta shohim më vonë.

 2.   Alex dijo

  Në fillim të vitit të kaluar provova një distro (nuk e mbaj mend cilën) me LxQt dhe më pëlqente! Edhe me të metat që kishte, është një zhgënjim i madh që Lubuntu nuk do ta ketë atë si parazgjedhje, me të vërtetë po e prisja 🙁

 3.   カ イ ザ ー dijo

  Duhet ta provoj * _ *