Lubuntu 17.04 më në fund qëndron nëse LXQT

GJTT

Disa javë më parë, përdoruesit e Lubuntu morën lajmin e gëzueshëm të azhurnimit të shpërndarjes së tyre në LXQT, desktopi i ri i lehtë që do të jetë e ardhmja e LXDE. Por ky moment nuk ka zgjatur shumë sepse kohët e fundit, zhvilluesit e Lubuntu, kanë publikuar një cicërimë në të cilën Njofto se Lubuntu 17.04 nuk do të ketë LXQT siç është planifikuar. Çështje të ndryshme të zhvillimit e kanë bërë LXQT të parealizueshme dhe përdoruesit duhet të presin.

Lubuntu 17.04 nuk do të ketë LXQT edhe pse pritet të jetë gjatë këtij 2017

Duket se problemi është në paketën Lubuntu-QT-Desktop, meta-paketa desktop. Megjithatë kjo nuk i ndalon përdoruesit e Lubuntu si dhe përdoruesit e aromave të tjera të Ubuntu të shijojnë LXQT. Në të vërtetë në depot zyrtare do të gjeni versionin LXQT 0.11 të kësaj desktopi, version që mund të instalohet përmes një terminali dhe shtypni sa vijon:

sudo apt install lxqt -y

Kjo do të instalojë desktopin e lehtë por nuk do të bëjë ndryshime të rrezikshme në shpërndarje. Ekipi i Lubuntu u ka kërkuar falje përdoruesve për shqetësimin, ata e dinë se është diçka që përdoruesit e Lubuntu po presin me padurim, por do të jetë diçka që do të duhet kohë për të arritur, megjithëse këtë vit do të shohim LXQT në LubuntuKjo është, Lubuntu 17.10 do të ketë LXQT si desktopin kryesor, të paktën nëse nuk ka ndonjë problem serioz me zhvillimin.


Lubuntu është një aromë zyrtare shumë e lehtë dhe funksionale, por nuk është e vetmja që do të përdorë bibliotekat QT. Nëse vërtet dëshironi librari dhe keni burime, Kubuntu mund të jetë një alternativë e shkëlqyer ndërsa LXQT arrin, pa harruar që opsioni për të instaluar manualisht desktopin është ende në fuqi. Në çdo rast, duket se kjo tryezë e famshme ju bën të dëshironi pak më shumë Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Emilio aldao dijo

  Unë e instalova, por nuk ka një shirit detyrash ose menu aplikacioni ose ndonjë gjë tjetër ...

 2.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Unë për tani linux nenexhik. Edhe pse e di që bazohet në Ubuntu, unë e dua atë.

 3.   rojë dijo

  Unë i urrej ata kur fillova me lubuntu ringjalla disa kompjuterë të vjetër, por tani nuk do të ketë mbështetje për 32 bit gjoja ky distro ishte i orientuar në atë që tani kam trisquel pasi ata u kthyen shpinën kompjuterave 32-bit dhe nuk po them se trisquel do të zgjasë deri në 2019

 4.   Xhaxhai i Çelësit dijo

  "Më në fund qëndron nëse LXQT"?
  Dhe çfarë dreqin do të thotë kjo?