Lubuntu Next do të përdorë Calamares si instaluesi zyrtar i aromave

Lubuntu me LXQT

Përdoruesit e aromës zyrtare të Lubuntu janë me fat pasi kohët e fundit kanë dëgjuar lajme rreth zhvillimeve të ardhshme në Lubuntu. Kjo ka një kuptim të dyfishtë pasi që nga njëra anë ata marrin lajme dhe nga ana tjetër dihet se Ekipi i Lubuntu shkon përpara me shpërndarjen dhe se një version i tillë është akoma aq i gjallë sa pjesa tjetër e projekteve.

Në këtë rast, siç ka qenë e zakonshme muajt e fundit, ekipi i Lubuntu ka vënë syrin te Lubuntu Next, ndryshimi tjetër i madh në Lubuntu, dhe ata pohojnë se instaluesi i shpërndarjes do të ndryshohet. Shija zyrtare e Lubuntu Next nuk do të ketë instaluesin e paracaktuar të Ubuntu por do të përdorë Calamares për instalimin grafik me aromë zyrtare të lehtë Ubuntu. Edhe pse lajmi i keq është se një aromë e tillë zyrtare nuk do të arrijë në kompjuterët tanë deri në fund të vitit 2018, domethënë, deri në lëshimin e Ubuntu 18.10.

Lubuntu Next do të ndjekë hapin e Kubuntu dhe KDE Neon dhe do të ndryshojë instaluesin për Calamares

Me daljen e ardhshme të Ubuntu Bionic Beaver, ne e dimë këtë do të ketë një version të Lubuntu me LXDE, një version që do të bazohet në Ubuntu 18.04 dhe që do të ketë mbështetje LTS; dhe, do të ketë gjithashtu një version të paqëndrueshëm që do të ketë LXQT si desktop kryesor por nuk do të ketë një mbështetje tre-vjeçare por do të ketë një mbështetje 9-mujore sikur të ishte një version normal.

Zhvillimi i Lubuntu Next nuk është duke qenë i lehtë dhe po ka shumë probleme, jo vetëm për shkak të zhvillimit të LXQT por për shkak të implementimit të desktopit dhe bibliotekave Qt në Lubuntu. Akoma pak nga pak po krijohet një shpërndarje mjaft e qëndrueshme dhe e fuqishme, megjithëse ende dyshoj shumë se është më i lehtë se versioni me LXDE Cfare mendoni ju A e keni provuar tashmë Lubuntu Next?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.