Marrëdhënia midis Kanellës së Ubuntu dhe Linux Mint do të jetë e ngjashme me atë të Kubuntu dhe KDE neon

Kanellë Ubuntu dhe Linux Mint

Këtë verë kemi shkruar një artikull në të cilin kemi shpjeguar ngjashmëritë dhe ndryshimet midis Kubuntu dhe KDE neonit. A janë i njëjti sistem operativ? Jo, megjithëse ato janë zhvilluar prej tyre. A priori, po flasim për një sistem operativ, por filozofia e azhurnimeve, ndër të tjera, e bën atë shumë të ndryshëm të përdorësh njërën ose tjetrën. Në këtë kuptim, mund ta themi atë ngjashmëritë dhe ndryshimet midis Ubuntu Cinnamon (Remix) dhe Linux Mint ato janë pothuajse një kopje karboni e atyre të sistemeve të Komunitetit KDE.

Por duhet të jeni të qartë për diçka: Kanella Ubuntu është thjesht një projekt për të ardhmen, një që ka shumë fletëvotime për t'u bërë një aromë zyrtare e Ubuntu, por për të cilin aktualisht kemi pak informacion të konfirmuar. Atë që po mësojmë rreth asaj që do të jetë aroma e nëntë e familjes Canonical ne mund të lexojmë në rrjetet sociale dhe të imagjinojmë se si do të jenë gjërat në të ardhmen. Ka disa gjëra që duken të qarta, dhe njëra prej tyre është që zhvilluesit e aromës "Kanellë" të Ubuntu duan që ne të hyni në skenë për të shtuar, jo për të hequr as fshij.

Kanella Ubuntu: Lajmet kanonike më shpejt, lajmet për mjedisin më vonë

Nëse kemi përmendur referencën për neon Kubuntu dhe KDE, ajo do të ndodhë çfarë programi përfshin secili, çfarë është pas një instalimi zero dhe çfarë dhe kur azhurnohen ato. Na ndihmoni të marrim një ide të një prej cicërimave më të fundit nga llogaria zyrtare e Kanellës Ubuntu:

Negativ! (me një ton superhero). Ekipi i Cinnamon Debian është përgjegjës për shpërndarjen e Kanellës te përdoruesit e Debian dhe Ubuntu. Linux Mint nuk është aty thjesht për të qenë i veçantë dhe për të pasur softuerin e vet, por për zhvillimin e Kanellës. Prandaj, Linux Mint do të ketë të rejat dhe Ubuntu do të mbetet pak prapa.

Personalisht, mendoj se përgjigjja është e qartë dhe të kujton rivalitetin e lartpërmendur inekzistent midis Kubuntu dhe KDE neoni:

 • Ambienti grafik Cinnamon është zhvilluar nga ekipi Linux Mint, kështu që të gjitha tiparet e reja të mjedisit «Cinnamon» do të arrijnë Linux Mint Cinnamon më herët se çdo sistem tjetër operativ.
 • Lajmet kanonike do të arrijnë më herët në Kanellën e Ubuntu sesa në Linux Mint. Dhe, megjithëse nuk kishte asnjë preferencë, Linux Mint bazohet në versione LTS, kështu që, për shembull, nëse Ubuntu Cinnamon Remix bëhet një aromë zyrtare në Tetor 2020, ne do të kemi një objektiv Ubuntu Cinnamon 20.10 GAnimal me gjithçka të re. Nga Canonical, por Linux Mint do të mbetet i bazuar në Ubuntu 20.04 deri në Prill 2022.

Pavarësisht nga fakti që jam i lumtur në Kubuntu, mendoj se po përballemi me një lajm të rëndësishëm, ardhja e një përbërësi të ri në familjen Ubuntu, kështu që duket si një ide e mirë për të ndjekur llogari në Twitter e projektit dhe jepu atyre dashurinë dhe inkurajimin që meritojnë, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fyell dijo

  Unë nuk jam dakord, ata janë i njëjti sistem operativ pasi që baza është Ubuntu në Linux mint, kubuntu, lubuntu, xubuntu, etj. Ajo që i bën ata të ndryshëm janë mjedisi grafik dhe paketimi i tij, por baza është ajo që është dhe unë kam qenë me një ide në kokën time për një kohë të gjatë, kanonik duhet të lëshojë një distro Ubuntu ose le ta quajmë atë X që ju lejon të zgjidhni aromë në instalimin grafik dhe jo, nuk po flas për mini.iso alternative Unë jam duke folur për Ubuntu duhet të japë një kthesë dhe të unifikojë të gjitha aromat në instalimin e Ubuntu në mënyrë që përdoruesi përfundimtar të zgjedhë se çfarë të instalojë.

  1.    pablinux dijo

   Por sistemi operativ është gjithçka. Baza është baza e saj, por plotësohet nga gjithçka tjetër që përmendni, ambienti, paketat, aplikacionet, etj.

   Një përshëndetje.