Xfce Theme Manager, një menaxher temash për Xubuntu

Xfce Theme Manager, një menaxher temash për Xubuntu

Me modifikimet më të fundit të bëra nga ekipi i zhvillimit të Xfce, përdoruesit e kësaj desktopi janë mbingarkuar nga opsionet e shumta për të cilat kanë modifikoni një temë desktop ose krijoni tuajin. Gjithashtu, në shumë elemente ndryshimet nuk mund të parashikohen kryer, diçka që unë personalisht e vlerësoj gjithnjë e më shumë. Përballë këtij problemi, ai është krijuar Menaxheri i Temave Xfce, një aplikacion që na lejon të modifikojmë, krijojmë dhe eksportojmë një temë në Xfce tonë në një mënyrë të thjeshtë dhe të thjeshtuar.

Po instalon Menaxherin e Temave Xfce

Menaxheri i Temave Xfce është zhvilluar për shpërndarje bazuar në Debian dhe / ose Ubuntu si Xubuntu, megjithëse popullariteti i tij ka bërë që ajo të eksportohet në shpërndarje të tjera si p.sh. Arch Linux.

Për ta instaluar këtë program duhet ta instalojmë përmes terminalit pasi nuk është i disponueshëm në depot zyrtare të Xubuntu. Ne hapim terminalin dhe shkruajmë

sudo add-apt-depo ppa: rebuntu16 / sende të tjera

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instaloni xfce-theme-menaxher

Me këtë do të kemi të instaluar Menaxheri i Temave Xfce, tani na mbetet vetëm të hapim Menaxheri i Temave Xfce dhe modifikoni temën tonë në Xubuntu.

Ekziston një mënyrë tjetër e instalimit. Kjo metodë do të konsistonte në shkarkimin e binareve dhe instalimin e tyre duke përdorur komanda sh megjithëse nuk do të ndalemi në këtë metodë pasi që të dy zhvilluesit dhe burimi ku gjeta këtë program nuk e rekomandojnë këtë metodë instalimi, por e para e përshkruar.

Tani Unë përdor Unitetin kështu që unë mund t'ju them përshtypjet e para të Menaxheri i Temave XfceSidoqoftë, ia vlen ta provoni pasi që midis përfitimeve të tij ka mundësinë e ruajtjes së të gjitha modifikimeve në një skedar në mënyrë që ato të mund të ringarkohen në atë kompjuter ose në një tjetër. Një vegël shumë interesante që mund të lehtësojë detyrën e përdorimit Xubuntu në një mjedis të korporatave pa u bërë zhvillues. Çfarë mendoni për këtë softuer? A përdorni një menaxher për temat tuaja të desktopit ose përdorni temat e paracaktuara ose të përfshira në Xubuntu / Ubuntu?

Tregoni përvojën tuaj, unë falënderoj miqtë tanë nga Nga Linux Ata më treguan për këtë softuer me shumë mundësi. Tani është radha juaj.

Më shumë informacion - Unë nuk e përdor (gjithashtu) Ubuntu më të fundit me UnityPersonalizoni ngjyrat e temave GTK

Burimi - Nga Linux

Imazhi - Xfce-Shikoni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodrigo! dijo

  Aplikim interesant! Unë me të vërtetë po kërkoja diçka të tillë për të "Shikuar" pak më mirë xubuntu tim!

 2.   antonio dijo

  Faleminderit, do ta provoj, është gjithmonë mirë që ekzistojnë këto lloje të aplikacioneve në Linux