Monitorix 3.14.0 tashmë ka dalë dhe këto janë të rejat e tij

monitorix

Pak ditë më parë, lirimi i versioni i ri i Monitorix 3.14.0, i cili është krijuar për të monitoruar vizualisht funksionimin e shërbimeve të ndryshme, për shembull, monitorimin e temperaturës së CPU, ngarkesën e sistemit, aktivitetin e rrjetit dhe reagimin e shërbimeve të rrjetit.

Monitorix është krijuar për t'u përdorur në serverat prodhues Linux / UNIX, por për shkak të thjeshtësisë dhe madhësisë së vogël mund të përdoret edhe në pajisjet e ngulitura. Ky aplikacion përbëhet kryesisht nga dy programes: një koleksionist, i quajtur monitorix, i cili është një demon Perl që fillon automatikisht si çdo shërbim tjetër në sistem, dhe Një skenar CGI i quajtur monitorix.cgi.

Sistemi është shkruar në Perl, RRDTool Përdoret për të gjeneruar grafikë dhe ruajtur të dhëna, kodi shpërndahet nën licencën GPLv2.

Risitë kryesore të Monitorix 3.14.0

Në këtë version të ri që paraqitet shtoi modulin nvme.pm për të monitoruar pajisjet e ruajtjes NVMe (NVMExpress). Ndër parametrat e marrë parasysh: temperatura e diskut, ngarkesa, gabimet e regjistruara, intensiteti i operacioneve të shkrimit,

Përveç kësaj gjithashtu vihet re se moduli amdgpu.pm u shtua për të gjurmuar statusin e një numri arbitrar të GPU-ve AMD. Monitorohet dinamika e ndryshimeve në parametra të tillë si temperatura, konsumi i energjisë, shpejtësia e ftohësit, konsumi i kujtesës video dhe ndryshimet në frekuencën e GPU.

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm është ai u shtua moduli nvidiagpu.pm për monitorim të avancuar të kartave video të bazuara në GPU NVIDIA (një version më i avancuar i modulit nvidia.pm të disponueshëm më parë).

Nga ana tjetër, mund të gjejmë gjithashtu se mbështetja process.pm është shtuar për sistemet me vlera të ndryshme maksimale PID të përcaktuara në /proc/sys/kernel/pid_max, si dhe një grafik të ri të kohës së aktivitetit të procesit në proces. pm i cili vjen me një opsion të ri të quajtur time_unit për të vendosur shkallën e grafikut. [

Mbështetja për IPv6 është shtuar gjithashtu në modulin e monitorimit të trafikut traffacct.pm, si dhe mënyra e funksionimit të ndërfaqes e zbatuar në formën e një aplikacioni ueb me ekran të plotë.

Nga të tjerët ndryshimet që bien në sy:

 • U shtua opsioni time_unit te system.pm për të vendosur shkallën e grafikut të kohës së funksionimit.
 • U shtua opsioni i ri i linjës së komandës -s për të vendosur se cila pjesë e një rreshti në skedarin e konfigurimit do të jetë çelësi dhe cila do të jetë vlera.
 • U shtua një buton shtëpie në këndin e sipërm të majtë për të shkuar lehtësisht në faqen kryesore
 • U shtua aftësia për të parë faqen e internetit si një aplikacion ueb në modalitetin e ekranit të plotë.
 • Ndryshoi mënyrën se si funksionon opsioni cmd në port.pm, duke ekzekutuar drejtpërdrejt komandën e përcaktuar (pa argumente), përveç nëse nuk është i përcaktuar, në këtë rast do të vazhdojë të jetë si parazgjedhje ss.
 • U shtuan disa ndryshime në monitorix-alert.sh për të qenë në gjendje të lidhet me të dhe të veprojë si një skript i përgjithshëm alarmi.
 • Identifikuesit e shtuar të shpejtësisë së ventilatorit (si tifoz), fuqisë (si pwr), përqindjes (si pct) dhe bajtit (si byt) te gensens.pm.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoni detajet në lidhja vijuese.

Si të instaloni Monitorix në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë mjet në sistemin e tyre, Ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Ne do të shkarkojmë dhe instalojmë varësitë e kërkuara për funksionimin e Monitorix në sistemin tonë.

sudo apt-get install rrdtool perl libwww-perl libmailtools-perl libmime-lite-perl librrds-perl libdbi-perl libxml-simple-perl libhttp-server-simple-perl libconfig-general-perl

Si hap tjetër le të shkarkojmë versionin e fundit të qëndrueshëm të Monitorix:

wget https://www.monitorix.org/monitorix_3.14.0-izzy1_all.deb -O monitorix.deb

Kam bërë tashmë shkarkimin, tani vazhdojmë të instalojmë aplikacionin në sistem me ndihmën e komandës vijuese:

sudo dpkg -i monitorix.deb

Dhe ne zgjidhim çdo problem me varësitë duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install -f

Aplikacioni është instaluar tashmë tani ne do të fillojmë shërbimin në sistem, ne e bëjmë këtë duke ekzekutuar:

sudo service monitorix start

Si të hyni në monitorix?

Për të hyrë në shërbim në distancë ose në nivel lokal Ne mund ta bëjmë atë nga një shfletues uebi që drejtohet në adresën ip të serverit tonë, duke qenë si më poshtë:

http://ipservidor:8080/monitorix

Skedari i konfigurimit të programit është në rrugën e mëposhtme /etc/monitorix.conf. Këtu mund të ndryshoni portin, të mohoni ose lejoni mbajtësin e largët dhe të bëni cilësime të tjera.

Para se të ndryshoni parametrat, bëni një kopje rezervë të kësaj skedari:

cp -pRvf /etc/monitorix/monitorix.conf /etc/monitorix/monitorix.conf.back

Në këtë skedar mund ta përdorim gjithashtu për të siguruar hyrjen në internet me vërtetim, me të cilin duhet vetëm të konfigurojmë:

set enabled=y

E cila është nën seksionin dhe pastaj krijoni një skedar në / var / lib / monitorix / htpasswd dhe ku emri i përdoruesit zëvendësohet nga emri i përdoruesit për qasje.

Komanda për ta bërë është:

touch /var/lib/monitorix/htpasswd

htpasswd -d /var/lib/monitorix/htpasswd && username

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.