Wallch, një alternativë ndaj Variable Wallpaper Changer

mur

Wallch është një ndërrues letër-muri që kërkon të lehtësojë përdoruesin që të ketë një imazh të bukur dhe elegant në ekranin e tij çdo ditë. Me versionin 4.x, Wallch mori mbështetje për Orët e Wallpaper, të cilat në thelb janë sfonde desktopi me orë të ndërtuara në to që funksionojnë si një widget ishte. Me këtë version të fundit keni edhe një veçori të Uebfaqes së Drejtpërdrejtë, së bashku me më shumë mundësi konfigurimi dhe mbështetje për më shumë desktop të përputhshëm me GTK.

Disa tipare interesante nga Wallch:

 • Mbështetje për GNOME 3 me dhe pa Unity, XFCE, LXDE dhe Mate
 • Ndërruesi i sfondit: vendosni fondet që dëshironi në një direktori në sistemin tuaj dhe Wallch do të kujdeset për pjesën tjetër në intervalin kohor që ju zgjidhni
 • Muri i drejtpërdrejtë i Tokës
 • Foto e ditës: Shkarkoni foton e ditës nga Wikipedia dhe vendoseni atë si sfondin tuaj të desktopit
 • Mundësia e përdorimit të Orëve të Wallpaper VladStudio
 • Uebfaqe e Drejtpërdrejtë: shfaq një faqe në internet të azhurnuar automatikisht duke pasur një interval kohor në tavolinën e punës

Nga preferencat e Wallch, mund ta vendosni aplikacionin të shfaqet njoftimet në çdo ndryshim në desktop, mbani një histori të sfondeve të ndryshuara, zgjidhni të filloni Wallch në fillimin, zgjidhni një shkurtore të tastierës për të ndryshuar imazhin dhe shumë mundësi të tjera.

Dallimet me shumëllojshmërinë

Krahasuar me shumëllojshmërinë, Wallch ka disa veçori shtesë: mbështetje për Orët e Sfondit, Uebsajt të Drejtpërdrejtë dhe foton e ditës, pero ka edhe disa karakteristika që janë i pranishëm në Varietet që Wallch nuk e ka, të tilla si shkarkimi automatik i sfondeve nga burimet që përdor Varieteti, si p.sh. Wallpapers.net, Flickr ose baze muri.cc, për të dhënë disa shembuj. Nuk ka gjithashtu efekte për imazhet në Wallch.

Siç mund ta shihni, megjithëse ato ndajnë disa karakteristika, ekzistojnë ndryshime mjaft domethënëse midis Wallch dhe Varietetit. Gjëja më e mirë është që, si gjithmonë, të vendosni për atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Instalimi i Wallch

Wallch 4 ka qenë në dispozicion për një sezon të mirë në depot e Ubuntu 14.04, por kishte disa gabime në paketën zyrtare. Kështu që,ne rekomandojmë përdorimin e APP-së në vend të instalimit të paketës që përfshihet në depot e Ubuntu. Për të shtuar PPA, hapni një terminal dhe shtypni sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:wallch/wallch-4.0
sudo apt-get update
sudo apt-get install wallch

Fatkeqësisht Wallch 4 nuk punon në versionet para datës 14.04 nga Ubuntu sepse varet nga Qt5. Nëse nuk jeni duke përdorur Ubuntu 14.04, atëherë ne ju rekomandojmë të përdorni Varietetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maximus dijo

  Duket mirë, do të testohet dhe mendoj se Varieteti i ka ditët e numëruara në tryezën time ...

 2.   Roman Oscar dijo

  Faleminderit për artikullin. A e dini se sa RAM konsumojnë të dyja aplikacionet? Deri vitin e kaluar, Variety po më konsumonte rreth 50 Mb në Ubuntu me Unity, gjë që më dukej paksa e rëndë.

  1.    Sergio Acute dijo

   E vërteta është se unë kurrë nuk kam ndaluar të kontrolloj peshën në RAM-in e të dy aplikacioneve ... Por hajde, nuk kam pasur shumë problem me burimet duke i përdorur ato ...

 3.   Teknologjia Jorge dijo

  Nuk e kam njohur, faleminderit për postimin. Duket se Wallch po bën shumë mirë, unë e shkruaj atë.

 4.   Xavier dijo

  E keqja për Wallch është se rrëzohet dhe nuk funksionon shumë herë, shumica e saj.