Linux Mint mund të jetë në krizë dhe zhvillimi i tij mund të rrezikohet

Linux Mint 19.1 xfce

Pa dyshim, Linux Mint është një nga shpërndarjet më të suksesshme të Linux drejtuar përdoruesve jo të përparuar, i cili ka tejkaluar shumë paraardhësit e tij (Debian dhe Ubuntu).

Kjo mund të jetë falë ambientit grafik intuitiv të Kanellës i cili është gjithashtu një propozim i shkëlqyeshëm për përdoruesit që duan të fillojnë aventurën e tyre Linux pasi të lënë Windows. Sidoqoftë, mesazhi i fundit nga krijuesit të shpërndarjes lë shumë për të menduar.

Tani për tani, Linux Mint është në gjendjen më të mirë. Sipas të dhënave nga DistroWatch, ajo i hap rrugën Manjaro dhe MX Linux, që të dyja synojnë një marrës krejtësisht të ndryshëm se Mint.

Nuk ka asnjë mënyrë të ankohemi për shkallën e zhvillimit të shpërndarjes, sigurisht që është së bashku me zhvillimin e Ubuntu, por ekipi bën shumë punë kryesisht në zhvillimin e Kanellës dhe ndryshimeve të mëdha në këtë mjedis.

Do të duket se asgjë nuk e prish këtë zhvillim të përgjithshëm të mjedisit dhe shpërndarjes, por nuk eshte keshtu. si në mesazhin e postuar në blogun zyrtar të Mint nga Clement Lefebvre, i cili mbikëqyr punën në Mint.

Gjërat nuk po shkojnë siç pritej

Njoftimi i lëshimit të versionit tjetër të Linux Mint 19.2 me emrin e koduar Tina që tregon një temë të azhurnuar, ajo do të ndryshojë fontin e paracaktuar në Ubuntu dhe do të presë shumë artikuj të rinj në Menaxherin e Azhurnimit dhe Menaxherin e Parazgjedhur të Dritareve të Muffinit.

Edhe pse për disa duket se është një reklamë tjetër të risive të përgatitura, nuk është përshkrimi i këtyre që bie në sy në hyrje të Lefebvre.

Dhe kjo shkalla e parë e dhënë datën e botimit "1 Prilli" për shumë prej atyre që panë artikullin ata menduan se ishte një shaka më shumë për datën, por gjëja nuk është e tillë.

Meqenëse deri më tani nuk është dhënë asnjë shpjegim tjetër ose pasi ishte thjesht një shaka.

si një njeri që ka ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e punës së Mint dhe drejtimin e saj haptazi deklaron se «deri më tani ai nuk po merr ndonjë kënaqësi nga puna » në versionin e fundit të Mint.

Vë në dukje se, në sajë të komunitetit, ekipi mund të përballet me dobësi, por një deklaratë e tillë kaq e rëndësishme për të gjithë kompaninë mund të habitet:

Ndonjëherë, fakti që njerëzve u pëlqen ajo që bëjmë mund të motivojë të gjithë ekipin () Deri më tani nuk jam i kënaqur me punën në këtë cikël.

Dy nga programuesit tanë më të talentuar nuk ishin në dispozicion. Rritja e performancës së menaxherit të dritares Muffin nuk ishte dhe ende nuk është e lehtë. Reagimet në faqen tonë të re dhe logon kanë ngritur disa pyetje.

Linux Mint 19.1

Cila është e ardhmja e një prej shpërndarjeve më të suksesshme të desktopit?

Në të njëjtën hyrje Lefebvre siguron që botimet e ardhshme të Mint nuk janë në rrezik, deklaron se pavarësisht problemeve dhe falë mbështetjes së komunitetit, rezultatet e punës janë më se të kënaqshme.

Në një ton tjetër të fjalës, por Jason Hicks, një tjetër anëtar i ekipit përgjegjës për zhvillimin e Mint përfshirë ndër të tjera në punën në menaxherin e dritares:

Unë gjithashtu kam një jetë jashtë punës në Open Source. Sasia e orëve që kam kaluar duke punuar në kompozitorin (Muffin - red.)

Nuk është e shëndetshme për psikikën. Isha në gjendje të bëja atë që mundja, sepse në janar nuk kisha punë. Tani jam duke punuar me kohë të plotë dhe po përpiqem të vazhdoj me rregullimet e defekteve në kod.

Kam kaluar çdo natë dhe fundjavë, pothuajse çdo moment të lirë në kohën time të lirë, duke rregulluar këto gjëra.

Pastaj, duket se Mint vuan nga një deficit zhvilluesi, ekipi është i lodhur dhe në konflikt.

Tensioni me të vërtetë duhet të ketë arritur kulmin, pasi të dy burrat vendosën të postonin detajet e punës.

Dhe kjo, përkundër pretendimeve të Clement Lefebvre se "gjërat janë të mëdha", nuk është optimiste. Për momentin, e ardhmja e Mint është pikturuar me të zeza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando Robert Fernandez dijo

  Do të ishte për të ardhur keq nëse kjo distro nuk mund të ruajë nivelin e saj të përsosmërisë. Shtë shumë i besueshëm, e kam përdorur për gati dy vjet me desktopin XFCE.

 2.   francisco besnik dijo

  Shumë i kënaqur arrita me linux mint atë që nuk mund ta gjeja në shfletuesit e tjerë dhe humba kohë me ata shfletues të tjerë

 3.   Raphael Moreno dijo

  Unë kam përdorur Linux Mint XFCE për më shumë se një vit, me kënaqësi të plotë dhe zhdukja e tij do të ishte një zhgënjim i madh për mua.
  Sidoqoftë unë e kuptoj lodhjen e mundshme të zhvilluesve të saj.
  Nga këtu dërgoj inkurajimin tim për të vazhduar me projektin.

 4.   Daniel dijo

  Kemi 120 kompjuterë me Linux Mint 17.2, dhe ata kurrë nuk na kanë dhënë probleme dhe ky lajm na lë në harresë me shpresë dhe gjërat nuk përkeqësohen.

 5.   Angel Sáez de Lafuente Gómez, 70 vjeç dijo

  Më vjen shumë keq që Linux Mint mund të zhduket, unë jam i dashuruar me këtë shpërndarje dhe do të dëmtojë të shoh se si zhduket. Jam lodhur nga dritaret përveç fytyrës më duket si një shaka.
  Ju lutemi mos u largoni, ka shumë njerëz që na pëlqejnë dhe ne mendojmë se janë shumë të mirë.

 6.   Fernando dijo

  Për nenexhikun tim linux, është padyshim një nga shpërndarjet më të mira të linux, unë kam provuar shpërndarje manjaro, mx dhe shpërndarje të tjera, dhe gjithmonë përfundoj duke përdorur nenexhik si sistemin tim operativ të punës ... isshtë më shumë që e përfytyroj atë si një nga disa alternativa për Windows dhe Mac OS ... kështu që unë ftoj të gjithë përdoruesit e linux në përgjithësi të mbështesin këtë shpërndarje, sepse do të ishte vërtet një humbje e madhe duke e bërë këtë mënyrë alternative të botës dixhitale, të lënë në duart e perandorive private që të këtë ditë ata na nënshtrohen alternativave unike

 7.   Felix Alberto Mauricio dijo

  Më duket se përgjegjësit duhet të peshojnë. çfarë ka arritur kjo distro ndër vite. Fronizimi i ish-kampionit, Ubuntu. Njerëzit e nenexhikut duhet të kërkojnë një mënyrë që kjo distro të mos zhduket. Ata duhet ta mbajnë atë mbi të gjitha, për të shijuar komunitetin e madh që përdor Linux.

 8.   Miguel dijo

  Ka diçka që i ndihmon këto rishikime të sistemit operativ. Ju mund të ekzekutoni Linux Mint në internet duke përdorur OnWorks. Availableshtë i disponueshëm në https://www.onworks.net/os-distributions/debian-based/free-linux-mint-online