NVIDIA 418.43 arrin, këto janë karakteristikat dhe instalimi i saj

nvidia ubuntu

nvidia ubuntu

kohët e fundit NVIDIA prezantoi versionin e parë të një dege të re të qëndrueshme të drejtuesit të saj grafik NVIDIA 418.43.

Ky version i ri i drejtuesit do të zhvillohet brenda kornizës së Ciklit të Mbështetjes së Gjatë (LTS) deri në Shkurt 2020. Në të njëjtën kohë, u lëshuan azhurnime të versioneve të mëparshme akoma të pajtueshme, të cilat janë NVIDIA 390.116 dhe 410.104, në të cilat u punuan defektet dhe u shtua mbështetja e kernelit Linux 5.0.

NVIDIA 418 Karakteristikat kryesore të reja

Me këtë lëshim të ri është shtuar mbështetja për GPU-të e mëposhtme: GeForce GTX 1660 Ti, GeForce RTX 2070 Max-Q Design, GeForce RTX 2080 Max-Q Design dhe Tesla V100-SXM3-32GB-H.

Përveç kësaj, u shtua mbështetja për koduesit dhe dekoduesit e videove hardware. (NVENC / NVDEC) e përdorur në GPU bazuar në mikrokarkitekturën Turing.

API-ja NVDECODE (NVCUVID) në formatin e kodimit të videos Turing GPU për HEVC shton mbështetje për kornizat B dhe dekodimin YUV 4: 4: 4.

Për më tepër, mbështetja për përdorimin e CUarrays si buffer hyrje është shtuar në NVDECODE API, si dhe aftësinë për të nxjerrë rrjedhën e koduar dhe vektorët e lëvizjes nga modaliteti i vlerësimit të lëvizjes në memorjen video.

Përveç kësaj, Ne mund të nxjerrim në pah nga ky lëshim shtimin e mbështetjes për funksionalitetin e pajisjeve të Rrjedhës Optike që u shfaq në GPU Turing. për llogaritjen e rrjedhës optike me performancë të lartë midis imazheve;

Përbërja përfshin një bibliotekë të re libnvidia-opticalflow.so, e cila mund të përdoret për llogaritjen e përshpejtuar nga hardueri të vektorëve të rrjedhës optike dhe vlerave të pabarazisë së prodhimit stereo. Dokumentacioni dhe shembujt e përdorimit publikohen veçmas në Rrjedhën Optike SDK.

Nga karakteristikat e tjera që mund të theksohen, ne gjejmë si më poshtë:

 • Shoferi VDPAU i azhurnuar.
 • Instaluesi i instaluesit të nvidia është optimizuar për të ekzekutuar depmod vetëm një herë në vend të dy herë (një kur hiqni modulet e vjetra dhe një kur instaloni module të reja).
 • Në modulin nvidia.ko, mbështetja për opsionin NVreg_UseThreadedInterrupts është ndërprerë, duke ju lejuar të riktheheni te mbajtësi i vjetër i ndërprerjeve i bazuar në tasklet. Tani e tutje, vetëm shoferi i ri IRQ me shumë fije, i mbështetur nga versioni 367.44, do të përdoret gjithmonë.
 • Shtohet mbështetja fillestare për monitorët që mbështesin teknologjinë e sinkronizimit G-SYNC.
 • Shtohet mbështetja për prezantimet stereo në Vulkan API.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA 418.43 në Ubuntu dhe derivativët?

Për të instaluar këtë shofer ata duhet ta dinë që shoferi është tashmë i disponueshëm për Linux (ARM, x86_64), FreeBSD (x86_64) dhe Solaris (x86_64). Për atë që do të drejtohemi në lidhjen vijuesee ku do ta shkarkojmë.

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces, është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e kompjuterit tuaj (sistemi, kerneli, headers linux, versioni Xorg). Nëse jo, mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në Ne nuk jemi përgjegjës për të në çdo kohë pasi që është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Shkarko tani le të vazhdojmë të krijojmë një listë të zezë për të shmangur konfliktin me drejtuesit e rinj të rinj:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Dhe në të do të shtojmë sa vijon.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Bërë këtë tani ne do të rinisim sistemin tonë në mënyrë që lista e zezë të hyjë në fuqi.

Pasi sistemi të rindizet, tani do të ndalojmë serverin grafik (ndërfaqen grafike) me:

sudo init 3

Në rast se keni një ekran të zi gjatë fillimit ose nëse keni ndaluar serverin grafik, tani do të hyjmë në një TTY duke shtypur konfigurimin e mëposhtëm të tastit "Ctrl + Alt + F1".

Nëse tashmë keni një version të mëparshëm, Rekomandohet që të kryeni çinstalimin për të shmangur konfliktet e mundshme:

Thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get purge nvidia *

Dhe tani është koha për të kryer instalimin, për këtë ne do të japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Dhe ne ekzekutojmë me:

sh NVIDIA-Linux-*.run

Në fund të instalimit do të duhet të rindizni kompjuterin tuaj në mënyrë që të gjitha ndryshimet të ngarkohen gjatë fillimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.