Panteon, si ta instaloni në Ubuntu

Panteoni_ElementaryOS

Versioni i ri i Ubuntu do të dalë së shpejti dhe shumë përfitojnë nga ky version për të pastruar kompjuterin e tyre, të tjerët thjesht azhurnohen. Për të parët, sot ju sjell mundësinë e provimit të një tryeze të re, diçka minimaliste dhe të bukur, Panteon nga Elementary OS.

vërtet Panteon nuk është një tavolinë në vetvete por është një guaskë gnome shumë e modifikuar nga ajo që shumë e konsiderojnë si një desktop. Ai është modifikuar në një masë të tillë që kërkesat e tij janë pothuajse minimale, duke qëndruar pranë XFCE për sa i përket ambiente të lehta.

Instaloni Panteonin në Ubuntu tonë

në mënyrë të qartë, Panteon Nuk gjendet në depot zyrtare të Ubuntu, kështu që instalimi i vetëm i mundshëm, të paktën më i thjeshtë dhe më i shpejtë për të gjithë, është përdorimi i terminalit dhe lloji

sudo apt-add-depo -y ppa: fillore-os / çdo ditë

sudo apt-add-depo -y ppa: elementare-os / e qëndrueshme

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instalo elementare-desktop

Me këto linja instalimi i Panteoni në Ubuntu tonë. Procesi i instalimit do të varet nga pajisjet dhe lidhja jonë, por nuk do të zgjasë shumë. Shumë që kanë kryer këtë instalim kanë vërejtur se ekziston një defekt në lidhje me sfondin e desktopit, mund të ndodhë që sot ai është zgjidhur tashmë dhe nuk do t'ju ndodhë, por nëse ndodh, zgjidhja e mundshme është të shkruani sa më poshtë terminali

vendosur gsettings org.gnome.settings-daemon.plugins.background aktive true

Pas kësaj, ne e mbyllim sesionin dhe e rihapim, personalisht unë rinis sistemin, në mënyrë që ndryshimet që kërkojnë një rifillim të përfundojnë.

Nëse vërtet duam të dukemi si Fillore, nuk do të jetë e mjaftueshme instaloni Panteonin, do të duhet të instalojmë elementë të tjerë si p.sh. Dërrasë olParaqitja e elementarit në programe të tjera, por gjithashtu do të duhet të instalojmë modifikimet që janë mundësuar për Panteonin kështu që është e nevojshme të shkruhet përmes terminalit

sudo apt-add-repository ppa: azhurnimi i ndryshueshëm / elementar

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instalo ndryshimet elementare

Sidoqoftë, ky opsion i fundit është diçka që mua nuk më pëlqen personalisht, unë preferoj të rishikoj dokumentacionin zyrtar dhe tinkeroj vetë, ju kurrë nuk e dini nëse modifikimet që bëhen janë të mira apo të këqija, edhe kështu që unë e vendos për ju në mënyrë që shikoni, krahasoni dhe gjykoni veten tuaj.

[Përditëso]

Falë rhoconlinux për kontributin e tyre, më mirë të përdorni degën e qëndrueshme përpara mundësisë së prishjes së shpërndarjes dhe problemeve serioze. Rezultati është i njëjtë, por më i sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rhoconlinux dijo

  Përshëndetje Joaquín, duhet të sqarosh që nëse e bën atë në një ubuntu, duhet të prishësh sistemin. 🙂
  PPA e përditshme aktualisht "punon" (themi) vetëm për Trusty.
  Përshëndetje!

  1.    rhoconlinux dijo

   Dua të them, një mënyrë e sigurt për të bërë të njëjtën gjë saktësisht është t'i referohemi PPA "të qëndrueshme" dhe jo të përditshmes. Aty gjithçka do të bëjë mrekulli në çdo version të Ubuntu më të lartë se 12.04.

   1.    mikharleon dijo

    pershendetje dhe ne rastin e deshirimit te çinstalimit te 'stabilit' si duhet ta bej ...?

 2.   Joaquin Garcia dijo

  Faleminderit për kontributin, e kam azhurnuar dhe shpresoj se nuk do të japë ndonjë gabim. Përshëndetje dhe faleminderit !!!

 3.   Asturel dijo

  Vetë Cassidy James, një nga zhvilluesit e ElementaryOS dhe Pantheon, na sqaroi kohët e fundit në blogun e distro se Pantheon nuk është një Gnome Shell:

  «Elementary kurrë nuk ka përdorur GNOME Shell dhe përvoja e përdoruesit midis të dyve është mjaft e ndryshme. Për shkak se puna në Panteon po ndodhte në të njëjtën kohë kur GNOME po zhvillonte GNOME Shell, shumë njerëz duket se mendojnë se Panteoni është në të vërtetë një pirun i GNOME Shell ose i ndërtuar nga ajo. »

  Ju mund të shihni hyrjen e plotë në "5 mitet për Filloren"
  http://elementaryos.org/journal/5-myths-about-elementary

 4.   Gildo diaz dijo

  nëse doni të shtoni mik, në 14.04 stalla nuk funksionon vetëm ditën

 5.   Danii souza dijo

  nuk funksionon në versionin tim ubuntu 04,14 lts

 6.   Antonio bastardo dijo

  Në saucy nuk ka një dist të qëndrueshëm vetëm deri në raring, e ka instaluar dikush kohët e fundit atë në lëng?

 7.   Gabriel dijo

  Unë jam i tmerrshëm: / Unë kam Ubuntu 14.04 final dhe instaloj çdo ditë, kur bëj kërkimet menuja duket transparente dhe në opsionet më tregon një sfond të zi dhe nuk më lejon të instaloj ndryshimet elementare: /

 8.   Romel dijo

  E instalova në Ubuntu 14.04 dhe më duket bukur, por kam disa gabime, mendoj se ato zgjidhen me Tweak por nuk më lejon ta instaloj:
  E: Në pamundësi për të gjetur ndryshimet elementare të paketës
  Nëse ka ndonjë mënyrë tjetër për ta instaluar, unë do ta vlerësoja atë!

 9.   Luis dijo

  Për ata që kanë probleme me instalimin e Tweak, ata duhet të përdorin këtë PPA:
  sudo apt-add-repository -y ppa: isis-i i ndryshueshëm / elementar-rregullimet

 10.   manuel dijo

  nuk po punon për versionin x64?

 11.   kevin gonzalez riko dijo

  [Panteoni fillor] Vetëm për sqarim ... asnjë nga depot nuk funksionoi, as e përditshmja dhe as stalla. "Gabim 404" kur përpiqesh të hysh në adresat .. të paktën e kuptoj

 12.   3lE dijo

  instaloni 14.04 në Lenovo X201T tim, MOS E B DNI, kursori i miut del dhe asgjë tjetër, unë dua ta çinstaloj nga ekrani im i shtëpisë, dikush që di ta bëjë, a mund të më jepni komandat e terminalit ju lutem?

 13.   Brayan Rene Banegas dijo

  Unë kam ubuntu 14.04 LTS 64 bit (azhurnuar plotësisht) gjatë instalimit të sistemit themelor, uniteti më dëmtoi dhe kështu që unë e çinstalova tani Ubuntu-shkulje nuk punon më për mua dhe çdo herë në një kohë kam një gabim duke më thënë se fillore një problem, kur nuk e kam më të instaluar, prandaj ju rekomandoj që të keni kujdes kur ta instaloni.

 14.   f_leonardo dijo

  Përshëndetje, unë gjithashtu dëmtova Unitetin tim ... a mund të më tregoni se si të çinstaloj Phanteon?
  Për fat të mirë unë gjithashtu e kisha të instaluar KDE dhe ajo ende funksionon në mënyrë të përsosur, por unë do të doja të ktheja unitetin tim.
  Ju faleminderit.