Këtu janë shpërndarjet e redaktorëve të Ubunlog: Xubuntu 14.04 LTS

xubuntu 14.04 LTS

Në Ubunlog kemi menduar se, meqë kemi folur shumë për personalizimin kohët e fundit, mund të jetë një ide e mirë tregoni se si duken tryezat e redaktorëve që ne bashkëpunojmë në mënyrë aktive në blog. Shtë e vërtetë që një nga përparësitë e mëdha që ofron Linux është mundësia e rregulloje pothuajse çdo aspekt i sistemit operativ derisa të përputhet me preferencat tona vizuale, dhe ky artikull ka të bëjë me këtë. Konkretisht, e cfare kemi bere për të marrë një desktop tërheqës.

Atje shumë desktop në dispozicion për Ubuntu, jo vetëm Uniteti ose shijet zyrtare. Secili do të përdorë njërën ose tjetrën në varësi të shijeve ose nevojave të tyre, ose nga burimet e makinës që ata përdorin për të ekzekutuar sistemin operativ. Këtë herë është radha ime të flas për timin, kështu që pa zhurmë të mëtejshme vazhdoj të tregoj se si ka qenë jeta ime në këtë Ubuntu deri më sot.

Fillimet e mia në Ubuntu

Kontakti im i parë me Ubuntu ishte mjaft kohë më parë, posaçërisht me Ubuntu 10.04 LTS Rrëqebulli i paqartë. Në atë kohë unë kisha përdorur vetëm Windows dhe më kishin pëlqyer Linux, prandaj vendosa ta provoj. Kam kërkuar për një numër programesh që mund të më ndihmojnë të zëvendësoj atë që kam përdorur rregullisht dhe ta instaloj në kompjuterin tim.

Surpriza që pata ishte mjaft e madhe. Një nga gjërat që më habiti më shumë ishte se ata Shoferët instalohet automatikisht me sistemin operativ dhe se nuk do të kisha humbur kohë duke i kërkuar, në mënyrë që thjesht të jesh në gjendje të filloja të punoja sapo të mbaronte instalimi ishte një pikë mjaft e madhe në favor të Ubuntu. Drejtuesit e grafikëve ishin një çështje tjetër, por me ndihmën e instaluesit të drejtuesve të palëve të treta që u zgjidh.

Screen-Shot-2011-08-19-at-11.31.08

Martesa ime me Rrëqebullin Lucid zgjati dy vjet të lumtura. Unë e kisha përshtatur atë mjaft pak, instaluar një dok dhe u kënaqa me GNOME 2. Më vonë instalova Ubuntu 12.04 LTS, dhe Unë nuk isha i përgatitur për atë që gjeta. I mësuar siç isha me GNOME 2, mjedisin dhe menutë e tij, papritmas gjej diçka që kishte të bënte më shumë me Remix të Ubuntu Netbook sesa me atë që dija deri më sot.

Uniteti kishte mbërritur dhe me të filloi edhe imi Distancimi i Ubuntu. Uniteti nuk më bindi aspak, Kubuntu nuk më thirri asgjë dhe Xubuntu në atë kohë kishte një model që nuk më pëlqente. Ai donte të provonte gjëra të tjera për të parë se çfarë gjeti. Unë instalova Debian, por nuk ishte për mua. Më vonë instalova Linux Mint 14, dhe me këtë distro Unë kam qenë një përdorues besnik për një kohë të gjatë.

Më pëlqente shumë Linux Mint te gjitha program baza e para-instaluar, gjë që më kurseu shumë kohë duke kërkuar programe që i kam përdorur rregullisht. Linux Mint Software Manager ishte një hit tjetër i shkëlqyeshëm për mua, dhe për një kohë të gjatë kisha instalime të dyfishta të Linux Mint dhe Windows në të gjithë kompjuterët e mi.

Linux-Mint-Kanella-Fillimi-Menuja

Sidoqoftë, bashkimi im me Linux Mint përfundoi kur unë azhurnova desktopin tim dhe bleva një laptop të ri. Doja diçka të lirë që kushtoj vetëm dhe ekskluzivisht punës sime, kështu që darka pas darkës ishte vetëm për kohën time të lirë. Me Linux Mint, për ndonjë arsye të çuditshme, edhe instalimi i Linux Mint 17 XFCE po harxhonte shumë burime nga laptopi im, kështu që nuk kisha zgjidhje tjetër përveç të kërkoja një tjetër alternativë.

Ribashkimi im me Ubuntu

Po kërkoja diçka për të zëvendësuar Linux Mint 17 Ubuntu 14.04 LTS, dhe e vërteta është se kësaj here Xubuntu më bindi. Megjithëse do të kaloja një ose dy orë duke u përpjekur ta personalizoja, këtë herë më dukej se mjedisi grafik kishte shumë për të më ofruar, duke kërkuar shumë pak në këmbim.

Kur e instaloj në laptopin tim funksionoi shumë, shumë mirë, pa harxhuar vështirë se çdo burim dhe, duke marrë parasysh që ky kompjuter ka një disk mekanik të fortë dhe jo një SSD, mjedisi grafik lëviz dhe hap programet shumë më mirë sesa prisja. Dhe, sigurisht, shumë më mirë sesa kishte Linux Mint. Këtë herë isha kthyer për të qëndruar, të paktën për një kohë mjaft të gjatë.

Përshtatja që përdor

Pamja e ekranit - 280815 - 12:38:29

Unë kam provuar pako të ndryshme ikonash: Numix Circle, Buttonized, Ultra Flat Icon ... Kohët e fundit kam hasur në një që mendoj se është më e mira që kam provuar deri më tani. Për ikonat e mia Unë përdor ikona me katrorë, të cilën do të jeni në gjendje ta instaloni duke përdorur këtë PPA:

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons2
sudo apt-get update
sudo apt-get install square-icons

Nëse përdorni Linux Mint ose Debian, atëherë ju duhet t'i përdorni këto të tjerët:

sudo add-apt-repository "deb http://ppa.launchpad.net/noobslab/icons2/ubuntu precise main"
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys F59EAE4D
sudo apt-get update
sudo apt-get install square-icons

Si përshtatje për menaxherin e dritares Unë përdor Arc ThemeNe ju treguam se si të instaloni vetëm disa ditë më parë. Për pjesën tjetër, unë përdor një sfond të fiksuar të desktopit. Edhe une nuk jam tifoz për të përdorur aplikacione si Variety ose Wallch, megjithëse e kuptoj që ka nga ata që i konsiderojnë të dobishëm. Në rastin tim specifik - megjithëse këto të dhëna janë disi anekdotale - është vizatimi i plotë i kopertinës së një prej albumeve të mia të preferuara, Demonët dhe Magjistarët të grupit britanik Uriah Heep.

Programet që përdor më shumë

dalloj ubuntu 2

Si me pothuajse të gjithë, ka programe të ndryshme themelore pa të cilat nuk mund të jetoj. E para dhe një nga ato kryesore është Spotify:

sudo apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 --recv-keys D2C19886 
echo deb http://repository.spotify.com stable non-free | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install spotify-client

Një program tjetër që më duhet për ditën time është Shfletuesi Google Chrome:

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
sudo sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google.list'
sudo apt-get update
sudo apt-get install google-chrome-stable

Dhe sigurisht për nevojat e mia lokale për muzikë dhe video VLC është një duhet:

sudo apt-get install vlc

Për punën time të përditshme deklarohem tifoz Haroopad absolut, një redaktor Markdown kujt, si bloger, Unë përfitoj shumë prej saj. Mund të shkarkoni një paketë të vetë-instaluar DEB nga këtu. Këtyre duhet të shtohet redaktori i imazhit GIMP, i cili vjen i instaluar paraprakisht me Xubuntu dhe të cilin gjithashtu e përdor çdo ditë.

Dhe kjo është, pak a shumë, një përmbledhje e si eshte distro çfarë kam në kompjuterin tim dhe udhëtimi im nëpër botën emocionuese të Linux. Shpresoj se të ka pëlqyer dhe të ke dhënë një ide për kompjuterin tënd.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Danny Alexander Alva Rojas dijo

  Epaaaa, më pëlqen shumë personalizimi, përdor Ubuntu dhe e vërteta është se unë jam i hipnotizuar me këtë shpërndarje, kam provuar shumë, por me atë që përshtat më shumë është pikërisht ajo. Të gjitha të mirat.

 2.   Shupacabra dijo

  Në rastin tim burimet nuk janë minimale, unë heq bluetooth samba apport dhe disa paketa të tjera, por vështirë se nën 240 mb në kujtesë, një javë më parë i dhashë një tjetër mundësi Debian sepse me të vërtetë harxhon shumë më pak, por pasi instalova binare për ato pak gjëra punuar, orë konfigurimi dhe instalimi i aplikacioneve që përdor, kisha një përvojë jo shumë të këndshme, temat jo shumë të lustruara me disa aplikacione, prandaj mendoj se xubuntu është një nga zgjedhjet më të mira sot

 3.   nxënës dijo

  Lubuntu me desktop të hapur në një amd semprom (tm) 2300+ në 1.4 Ghz me 1.5 gb ram ddr. Gjatë konfigurimit, por ia vlen, ai i ka dhënë këtij kompjuteri të vjetër vite shtesë të jetës, duke eleminuar shërbime të panevojshme, tani jam me tre aplikacione të hapura dhe nuk i kalon 700 mb ram.

 4.   robertostgo dijo

  Ubuntu Mate 14.04.2 për mua është një nga më të bukurat dhe që vjen me menutë tradicionale më lart, megjithëse ju mund t'i përshtatni menutë dhe stilin që dëshironi me ubuntu twek ... Unë me të vërtetë e dua atë. Mawuina ime është një fletore HP AMD A10, 1 TB 8 Ram dhe kartë grafike donle. Përshëndetje, unë ndjek blogun 1 vit më parë

 5.   robertostgo dijo

  Aaah Kam harruar diçka, unë i njoh Ubuntu dhe Linux që nga versioni i tyre 4.10. mjaft kohë më parë dhe pa hezitim është alternativa më e mirë ... tani nëse përshëndetje

 6.   robertostgo1 dijo

  Aaah Kam harruar diçka, unë i njoh Ubuntu dhe Linux që nga versioni i tyre 4.10. mjaft kohë më parë dhe pa hezitim është alternativa më e mirë ... tani nëse përshëndetje

 7.   javier sanxhez dijo

  Pasi provova Ubuntu, OpenSuse dhe nenexhik linux, vendosa të instaloj një distro më të lehtë me mjedisin xfce, provova linux mint xfce dhe përkundër performancës së tij të shkëlqyeshme nuk më pëlqeu sasia e programeve të padobishme që solli, kështu që vendosa të provoj debian 8 por më vonë Pas një jave përpjekjesh të pasuksesshme për ta instaluar, përfundova duke e hedhur poshtë dhe më duhet të instaloj vetëm Xubuntu, ky raport më ndihmoi të sqaroja disa dyshime që kisha me këtë sistem operativ.

 8.   oscarius2 dijo

  Epo tani kam dilemën time të madhe.
  Unë kam qenë një përdorues që nga Ubuntu 10.04 dhe kur ata ndryshuan desktopin tim vendosa për xubuntu 12.04 me shumë gëzim. Epo, e përdor çdo ditë.
  Unë dua të blej një disk SD dhe të filloj nga e para, por natyrisht, nuk e di pse ata japin xubuntu më pak mbështetje sesa ubuntu, dhe kjo më kap në gjysmë të rrugës me 14.04 që nëse e instaloj tani përfundon më pak në mes të 2017 .
  Unë kam provuar Mint XFCE por nuk mund të mësohem shumë, edhe pse kam dëgjuar komente të mira.
  Sidoqoftë, njerëzit, nuk di çfarë të bëj, sepse nuk jam nga ata që po formatojnë çdo dy me tre. dhe kompjuteri im mendoj se akoma mund ta shtrydh pak më shumë pa probleme me xubuntu. Unë nuk dua t'i kushtoj vëmendje atyre që thonë se kaloj te win8.1 ose 10 i ri që thonë se po shkon mirë sepse në punë nuk rrezikoj viruse dhe Trojanë dhe histori të tjera që e bëjnë kompjuterin të shkojë më ngadalë në më pak se një vit se një mushkë