Si të transformojmë Gimp në Photoshop

Gimp si Photoshop

Gimp është një mjet i shkëlqyeshëm i dizajnit grafik që mund ta përdorim në Ubuntu në një mënyrë të thjeshtë, por mund ta përdorim edhe në platforma të tjera, përfshirë ato të Microsoft.

Por fatkeqësisht e keqja e madhe kjo shumë fajësojnë Gimp është se nuk është Adobe Photoshop Dhe jo sepse nuk ka të njëjtën fuqi por sepse për shumë nuk ka të njëjtën pamje dhe ky është një problem për shumë. Sidoqoftë falë një zhvilluesi të quajtur Doctomo ne mund ta transformojmë Gimp-in tonë në Ubuntu në një Photoshop falas por i fuqishëm.

Të kesh të njëjtën pamje si Photoshop do të ndihmojë shumë përdorues hezitues të Ubuntu dhe Gimp

Për të qenë në gjendje të shndërrojmë Gimp në Photoshop duhet vetëm të shkojmë në Github të Doctormo dhe shkarkoni skedarin zip me të gjitha të dhënat. Shtë e lehtë sepse në Github do të gjejmë një buton që thotë Clone or Download.

Pasi të shkarkohen, ne kopjojmë paketën zip në Shtëpinë e Ubuntu tonë dhe e zbërthejmë në dosjen Gimp. Ju nuk mund ta gjeni sepse është një dosje e fshehur. Kjo mund të zgjidhet duke shtypur Control + H dhe do të shfaqen dosjet, emri i të cilave gjithmonë fillon me një periudhë. Kërkojmë dosjen «.gimp-2.8»Dhe kopjoni përmbajtjen e dosjes në një dosje tjetër dhe nën një emër tjetër.

Ne do ta përdorim këtë në rast se diçka shkon keq, si një rezervë. Ne kthehemi te Home dhe zbërthejmë të gjithë përmbajtjen e paketës zip në dosjen e fshehur të Gimp. Atëherë Ubuntu do të na pyesë nëse mbishkruan, kombinon apo zëvendëson dosjen që keni. Në këtë rast së pari themi të kombinojmë dhe lidhur me skedarët që u përgjigjemi për të zëvendësuar. Dhe voila, ne kemi pamjen e re në Gimp, një pamje e ngjashme me Photoshop dhe nën të njëjtën dritare, pa dritare lundruese siç ka aktualisht Gimp. Unë personalisht e kam testuar dhe është mjaft e shpejtë dhe funksionon, por vetëm në rast se është i përshtatshëm për të bërë një kopje rezervë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jefferson Argueta Hernandez dijo

  Kristian joj

 2.   tanraks dijo

  Gimp nuk ka të njëjtin potencial si Photoshop, nuk mendoj se arsyeja është pamja. Adobe është një kompani e madhe ku ka qindra programues që punojnë në Photoshop çdo ditë. Ata janë numra. Për atë arsye, ajo vjen me një sasi të madhe të shërbimeve të mirëmbajtura për dizajnerët grafikë. Unë e shoh Gimp më shumë si një redaktues imazhesh për përdoruesit mesatar ose adhuruesit e fotografisë. A mund të merrni të njëjtat rezultate? Po, por jo në të njëjtën kohë. Ajo që në fund të fundit është ajo që vlen kur bëhet fjalë për punën.

  Rroftë Gimp!

 3.   Rafa Hernandez dijo

  Unë nuk e njoh botën e dizajnit grafik, por në fotografi, gimp përdoret vetëm për trajtimin e imazheve familjare, ahengjeve me miqtë dhe pak më shumë. Në thelb sepse gjysma e informacionit lihet nga rruga kur punoni vetëm në 8 bit. Ndërfaqja është më e pakta e saj. Me softuer të lirë, rezultate të ngjashme me ato të adobe mund të merren me Darktable (një mrekulli), Raw T. ose Photivo si zhvillues dhe Krita si redaktor, por duke investuar pak më shumë kohë. Sidomos për shkak të konsumit brutal të kujtesës së kësaj të fundit dhe pjesërisht për shkak të një dizajni minimalist që është i vështirë për tu mësuar. Por gimp, deri më sot, jep për fotot e ditëlindjes dhe pak tjetër. Nuk është pak për mediat që ata kanë. Whatshtë ajo që është.

  1.    Pau dijo

   Itshtë e vërtetë që GIMP përparon ngadalë, por në versionin 2.10 ai do të bëjë një hap të papritur, pasi GIMP 2.9.2 mund të punojë me thellësi të imazhit prej 16 ose 32 bit ose edhe djemtë në Darktable kanë bashkëpunuar për të përmirësuar puna me format RAW. Edhe kështu, ata ende nuk kanë arritur -përfundimisht- redaktimin e shumëpritur të imazhit në një mënyrë jo destruktive.

   Këtu është një analizë në anglisht nga janari: http://www.theregister.co.uk/2016/01/06/gimp_2_9_2_review/

 4.   Pierre-Henri GIRAUD dijo

  Luajtur mirë!