Si të instaloni Kernel 5.0 në Ubuntu dhe derivatet?

Linux Kernel

Linux Kernel

Ky version i ri i Linux Kernel 5.0 u lëshua së fundmi i cili shton disa tipare të reja domethënëse dhe disa risi të tjera. prej të cilave mund të nxjerrim në pah programuesin e detyrave me ARM big.LITTLE CPU bazuar në Android, Mekanizmi i kriptimit të sistemit të skedarëve Adiantum, mbështetja e teknologjisë FreeSync në drejtuesin AMDGPU, sistemi i skedarëve BinderFS, aftësia për të vendosur skedarin paging në Btrfs, dhe më shumë.

Siç e dini mirë kerneli është përgjegjës për alokimin e burimeve, ndërfaqet e nivelit të ulët të pajisjeve, siguria, komunikimet e thjeshta, menaxhimi themelor i sistemit të skedarëve, dhe më shumë.

Shkruar nga Scratch nga Linus Torvalds (me ndihmën e zhvilluesve të ndryshëm), Linux është drejtuar vetëm në specifikimet POSIX dhe specifikimet UNIX.

Kjo është arsyeja pse të kesh Kernel të azhurnuar është thelbësore për funksionimin optimal të pajisjeve.
Projektuar fillimisht vetëm për kompjutera të bazuar në 386/486, Linux tani mbështet një gamë të gjerë arkitekturash, përfshirë 64 bit (IA64, AMD64), ARM, ARM64, DEC Alpha, MIPS, SUN Sparc, PowerPC dhe shumë më tepër.

Instalimi i Kernel 5.0

Pavarësisht nga fakti që Kernel 5.0 u lëshua disa orë më parë, zhvilluesit e ngarkuar me kernelin e sistemit Ubuntu tashmë kanë bërë përpilimet e nevojshme për t'i bërë ato të disponueshme për përdoruesit.
Paketat me të cilat do të mbështesim veten që të jemi në gjendje të azhurnojmë thelbin e sistemit tonë në këtë version të ri të lëshuar.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se për të instaluar këtë version të ri të Kernel Linux duhet të shkarkojmë paketat që korrespondojnë me arkitekturën e sistemit tonë si dhe versionin që duam të instalojmë.

Kështu që kjo metodë është e vlefshme për çdo version të Ubuntu që mbështetet aktualisht, domethënë Ubuntu 14.04 LTS, Ubuntu 16.04 LTS, Ubuntu 18.04 LTS dhe versioni i ri i Ubuntu që është versioni 18.10 si dhe derivatet e tij.

Nëse nuk e dini arkitekturën e sistemit tuaj, mund ta zbuloni duke hapur një terminal me Ctrl + Alt + T dhe në të do të shtypni komandën e mëposhtme:

uname -m

Ku nëse merrni një përgjigje me "x86" do të thotë që sistemi juaj është 32 bit dhe nëse merrni një "x86_64" do të thotë që sistemi juaj është 64 bit.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të dini se cilat paketa janë ato që korrespondojnë me arkitekturën e procesorit të kompjuterit tuaj.

Kernel 5.0

Për ata që ende përdorin sisteme 32-bit, ata duhet të shkarkojnë paketat e mëposhtme, për këtë ne do të hapim një terminal dhe në të ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000_5.0.0-050000.201903032031_all.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-image-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-modules-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb

Në rastin e atyre që janë Përdoruesit e sistemit 64-bit, paketat që korrespondojnë me arkitekturën e procesorit tuaj janë si më poshtë:

 wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000_5.0.0-050000.201903032031_all.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-image-unsigned-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-modules-5.0.0-050000-generic_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb

Në fund të instalimit të paketave, ne thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme për t'i instaluar ato në sistem.

sudo dpkg -i linux-headers-5.0.0*.deb linux-image-unsigned-5.0.0*.deb linux-modules-5.0.0*.deb

Linux Kernel 5.0 Instalim me Latencë të Ulët

Në rastin e bërthamave me vonesë të ulët, paketat që duhet të shkarkohen janë si më poshtë, Për ata që janë përdorues 32-bit, ata duhet të shkarkojnë këto:

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000_5.0.0-050000.201903032031_all.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-image-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb
wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-modules-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_i386.deb

O për ata që përdorin sisteme 64-bit paketat për të shkarkuar janë si më poshtë:

wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000_5.0.0-050000.201903032031_all.deb
wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-headers-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb 
wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-image-unsigned-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb 
wget kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.0/linux-modules-5.0.0-050000-lowlatency_5.0.0-050000.201903032031_amd64.deb

Më në fund mund të instalojmë ndonjë nga këto paketa me komandën e mëposhtme:

sudo dpkg -i linux-headers-5.0.0*.deb linux-image-unsigned-5.0.0*.deb linux-modules-5.0.0*.deb

Në fund të fundit, ne thjesht duhet të rindezim sistemin tonë në mënyrë që kur ta fillojmë përsëri, sistemi ynë funksionon me versionin e ri të Kernelit që sapo instaluam.

Si të instaloni Kernel 5.0 me Ukuu?

Instaloni Kernel 5.0

Si ju jeni fillestar ose mendoni se mund ta prishni sistemin tuaj duke bërë hapat e mësipërm, mund të përdorni një mjet gjë që mund t'ju ndihmojë të thjeshtoni këtë proces të instalimit të kernelit.

Unë tashmë kam folur në një artikull të mëparshëm në lidhje me këtë mjet Ukuu, të cilat mund t’i njihni dhe instaloni nga lidhja më poshtë.

Thjesht duhet të ekzekutoni aplikacionin në sistem pasi ta keni instaluar dhe programi ka të njëjtën lehtësi të azhurnimit të Kernel është shumë dhe i thjeshtë.

Një listë e bërthamave është postuar nga faqja e kernel.ubuntu.com. dhe kjo ju tregon njoftimet kur një azhurnim i ri i bërthamës është i disponueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Franz dijo

  Nëse e bëj atë metodë në Ubuntu 16.04.6 kam një gabim libssl1.1, Ubuntu Xenial punon me bibliotekën libssl1.0, do të ishte shumë mirë të gjesh një zgjidhje pa pasur nevojë të migrosh në Ubuntu 18.04.2, sepse Xenial është shumë e qëndrueshme.
  http://djfranz.vivaldi.net

 2.   Olmer dijo

  Naten e mire. Nëse përdor mjetin Ukuu për të instaluar Kernel 5.0 në xubuntu, si mund ta di nëse aplikacioni ka instaluar Kernel 5.0 nën sistemin 64-bit, i cili është ai që kam aktualisht.

  1.    David naranjo dijo

   I njëjti mjet ju shënon Kernelët që keni në sistem. Pershendetje

  2.    Nasher_87 (ARG) dijo

   Instaloni të gjithë, 32 dhe 64, por vetëm aktivizoni 64