Si të instaloni drejtuesit e printerit HP në Ubuntu 18.04

Printer HP

Megjithëse është gjithnjë e më e rrallë të përdorni printerë 2D me skanim, ka shumë zona dhe shumë sektorë ku akoma duhet të keni një printer të mirë që punon dhe printon dokumente që nuk mund ose nuk skanohen.

Një nga markat më të famshme dhe të njohura të printerëve është HP ose Hewlett-Packard. Këta printerë janë në të gjithë botën dhe është prodhuesi me shumicë në të gjithë botën, kështu që me siguri më shumë se një prej jush ka qenë në të nevoja për të instaluar një printer HP në një kompjuter Ubuntu. Më poshtë ju tregojmë se si ta bëni atë në Ubuntu 18.04. Aktualisht ekzistojnë dy mënyra për të instaluar një printer HP në Ubuntu. Një prej tyre është bëjeni atë me drejtuesit gjenerikë që do të përdorin funksionet themelore të printerit HP, ky instalim arrihet duke shkuar te Konfigurimi -> Pajisjet -> Printerët dhe në panel shtypim butonin «Shto Printerin»; Kjo do të fillojë një magjistar konfigurimi për të instaluar një drejtues gjenerik për printerin HP që ne zgjedhim. Por HP ka punuar me Softuerin e Lirë për vite me radhë dhe është lëshuar shumë kohë më parë një drejtues ekskluziv për Gnu / Linux dhe për Ubuntu. Kjo është e njohur si HPLIP.

Pajisja e printerit

Së pari ne duhet të shkarkoni këtë shofer. Pasi ta kemi shkarkuar, ne hapim një terminal në dosjen ku është dhe shkruajmë sa vijon:

chmod +x hplip-3.18.04.run && ./hplip-3.18.04.run

Kjo do të fillojë instalimin e printerit HP në sistemin tonë Ubuntu. Gjatë instalimit do të na bëjë pyetje të cilave duhet tu përgjigjemi me Y në rast Po ose N në rast Nr. sy! Numërimi që ndjek fjalën hplip la ne duhet të përshtatemi me paketën që kemi shkarkuar ose përndryshe nuk do të funksionojë.

Tani do të kemi të shtypur HP printerin tonë në Ubuntu dhe kjo do të thotë që mund ta përdorim për të shtypur dokumente që kemi redaktuar ose krijuar me Ubuntu tonë.


13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando Robert Fernandez dijo

  Ky program përfshin një shtesë shumë të dobishme të quajtur "HP TOOLBOX" që ju jep informacion në lidhje me nivelet e bojës në fishekë. Shumë e rekomanduar.

 2.   Unë shkoj nich dijo

  Duke folur për Ubuntu 18, sa i pafat që nuk ka një version 32-bit?

 3.   Charly dijo

  ubuntu mate 18.04 nëse keni një version 32-bit

 4.   Jorge Garcia dijo

  E përsosur, me shoferin gjenerik printeri ndaloi së punuari kur shkova nga Ubuntu 16.04 në Ubuntu 18.04 dhe me hplip-3.19.1:
  https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/gethplip
  Unë e kam rimarrë atë.

 5.   Edgar williams dijo

  Unë kam një fletore hp por nuk mund të instaloj drejtuesit Wi-Fi, sinqerisht versioni 10 po funksionon në 18.4. Dikush mund të më ndihmojë?

 6.   Anthony dijo

  Kur shkruaj chmod + x hplip-3.18.04.run && ./hplip-3.18.04.run në terminal ajo më tregon se skedari nuk ekziston:

  marina @ marina-X550WAK: ~ / Shkarkimet $ chmod + x hplip-3.18.04.run && ./hplip-3.18.04.run
  chmod: 'hplip-3.18.04.run' nuk mund të arrihet: Skedari ose drejtoria nuk ekzistojnë

  marina @ marina-X550WAK: ~ / Shkarkimet $

  1.    Gerardo dijo

   Përshëndetje Antonio, ju duhet të rregulloni në tekst, versionin e hplip që keni shkarkuar, unë tani e shkarkoj nga lidhja, dhe versioni është 3.16.7

 7.   Louis Gonzalez dijo

  Kur e instaloj siç thotë, më kërkon një fjalëkalim të superpërdoruesit, unë hyj në timen dhe nuk e pranon. Cili është çelësi?

 8.   Carlos Luis Villalobos dijo

  Unë kam Ubuntu 18.04 dhe kam shkarkuar shoferin hplip-3.16.7 por më kërkon të kem shpërndarjen Ubuntu 16.04.

 9.   Andrew Giraldo dijo

  Uff shkëlqyeshëm. Më nxore nga një vend i ngushtë. Deri më tani filloj në Linux dhe nuk ka qenë e lehtë të konfigurosh disa gjëra siç bëra në Windows.
  Megjithëse është thjesht porosi, durim dhe përvojë që të google pak me ato që ju nevojiten dhe sipas shpërndarjes që keni instaluar, në rastin tim ubuntu 20.04 gjeta hplip 3.20.5 për të konfiguruar printerin tim hp photosmart c4780.

 10.   DiegoC dijo

  Lidhja për të shkarkuar shoferin ka ndryshuar, tani është https://sourceforge.net/projects/hplip/
  Faleminderit per postimin

 11.   Budalla dijo

  Komentoj Bleva një printer lazer 107a hp dhe munda ta instaloj në një ubuntu 18.04 me drejtuesin vijues "HP Laser Ns 1020, hpcups 3.19.6", por jo para azhurnimit të hplip, çfarë koincidence nga versioni "3.19.6" ", Nga hplip, mund të gjesh këtë drejtues që është i pajtueshëm me printerin që bleva. Prodhuesi i hp nuk e ka këtë shofer të disponueshëm për linux, ai trajtohet nga hplip që punon së bashku me kompaninë HP.
  Diçka e rëndësishme që bën hp është t'ju dërgojë në Hplip për të kontrolluar versionin dhe për të parë printerët e shtuar në secilin version të hplip ... sikur gjithçka të ishte magji, pasi që nga linux ubuntu 19.10 mund ta gjeni këtë printer në hplip të makinës tuaj. Kjo është, nëse keni versione para Ubuntu 19.10, do të duhet të shkarkoni me dorë versionin e ri siç mëson shoqëruesi më sipër.
  Shpresoj të jetë e dobishme për këtë printer. Unë e lë ".vrapoj" më poshtë.
  https://sourceforge.net/projects/hplip/files/hplip/3.19.6/hplip-3.19.6.run/download

 12.   Ann dijo

  Përshëndetje, kopjimi i komandës, ndryshimi i numrit të paketës së shoferëve, etj ... më thotë që skedari nuk ekziston, unë jam pak i dëshpëruar pasi kam ditë që jam me këtë. Unë kam një HP laserjet Pro M15a dhe kompjuteri im është Ubuntu 16.04

  Ndihmoni ju lutem! Faleminderit paraprakisht