Si të keni funksionin Gksu në Ubuntu 18.04

Terminali Linux

Shumë përdorues përdorin dhe përdorin komandën gksu kur punojnë me aplikacione grafike nga terminali. Ky mjet është shumë i dobishëm dhe i popullarizuar në mesin e shumë përdoruesve, por fatkeqësisht ditët e tij janë të numëruara. Aktualisht Debian e ka hequr këtë mjet nga depot e tij dhe Ubuntu e ka zhvlerësuar atë për Ubuntu LTS tjetër.

Kështu që, përdoruesit do të ndalojnë së paturi gksu por nuk do të thotë që funksionet e tij humbin nga përdoruesit. Jo shumë më pak. Aktualisht mund të arrijmë të njëjtën gjë duke përdorur mjetin gvfs dhe një ndryshore që do të jetë në përputhje me pothuajse çdo aplikacion të Ubuntu.

Gksu është një komandë që u përdor për t'i dhënë një ndërfaqe grafike komandës su dhe sudo, domethënë një mënyrë për të hyrë në modalitetin e superpërdoruesit për mjetet grafike. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që disa aplikacione të tilla si Gedit mund të përdoren direkt me komandën sudo. Por, tani që nuk do të kemi një mjet të tillë ne duhet të përdorim mjetin gvfs, një mjet që do të na ndihmojë të kemi funksionet Gksu pa përdorur mjetin. Bëni kujdes, kjo nuk do të thotë që duke shtuar një ndryshore në komandat dhe linjat e kodit kemi qasje të superpërdoruesit, por në situata të caktuara, siç janë redaktimi i dokumenteve, ne do të marrim diçka të ngjashme.

Ndryshorja të cilës i referohemi është "admin: //" një ndryshore gvfs që do të funksionojë si komanda gksu. Kështu, nëse më parë kemi shkruar sa më poshtë në terminal:

gksu gedit /etc/apt/sources.list

(për të redaktuar skedarin e depove, për të dhënë një shembull të thjeshtë)

Tani duhet të shkruajmë sa vijon:

gedit admin:///etc/apt/sources.list

Kjo do ta bëjë mjetin të funksionojë sikur ta kishim shkruar komandën gksu.

Ndoshta një shqetësim për shumë përdorues, por sapo të mësohemi, procesi do të jetë i thjeshtë dhe i natyrshëm, siç ka ndodhur me instalimin e softuerit të paketave të parakohshme.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kthyeshëm dijo

  Unë kam një shkurtore që ekzekuton një skenar ku brenda skriptit kam një rresht për të nisur një aplikacion java, më parë kam përdorur komandën gksudo për të nisur aplikacionin si root:

  #! / bin / bash
  gksudo -u rrënjë "java -Xmx500m -jar application.jar full_screen"

  Tani nuk po funksionon për mua dhe

 2.   Jorge dijo

  Ata me të vërtetë bënë një krim duke lëshuar gksu, tani duhet të mashtrosh për të instaluar një paketë deb. Pyes veten, nuk do të ishte më mirë sesa Ubuntu të merret me paketën DEB dhe të shkojë në RPM. Në të vërtetë është një krim ajo që ata kanë bërë. Tani për tani, unë po kthehem te Debian.