Si të aktivizoni mbështetjen e Flatpak në Ubuntu 20.04

Ubuntu 20.04 dhe Flatpak

Ju ndoshta keni lexuar tashmë disa artikuj rreth paketave Snap në Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa. Në një lëvizje të diskutueshme, Canonical po kërkon që ne të përdorim paketat e tyre të gjeneratës së ardhshme, por përdoruesit e Linux-it u pëlqen të kontrollojnë atë që ne përdorim më shumë dhe nuk e pëlqen këtë sjellje. Përveç kësaj, ka shumë prej nesh që preferojnë pako flatpak, ndër të tjera, për të qenë më të shpejtë dhe më të lehtë për t'u përdorur.

Vetëm një vit më parë ne botojmë një artikull në të cilin ju treguam se si të mundësoni mbështetjen për paketat Flatpak në Ubuntu, por ai sistem tashmë nuk punon në Focal Fossa sepse ata kanë filluar të përdorin një dyqan tjetër softuerësh. Prandaj, ky artikull është një azhurnim i një ose i mëparshmi në të cilin ne shpjegojmë ndryshimet që mund të bëjmë për të vazhduar të shijojmë këto paketa në versionin e fundit të Ubuntu.

Ubuntu 20.04 dhe Flatpak: hapat që duhen ndjekur

Gjëja më e rëndësishme që duhet të dimë ose të marrim parasysh është se problemi është Softueri i ri Ubuntu, i cili nuk është asgjë tjetër përveç Dyqani Snap i Modifikuar dhe më të kufizuar se ata kanë përfshirë në Fossa Fossa. Duke e ditur këtë, hapat që duhet të ndiqni do të ishin këto:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të instalojmë paketën "flatpak". Për ta bërë këtë, ne hapim një terminal dhe shtypim komandën e mëposhtme:
sudo apt install flatpak
 1. Paketa e mësipërme nuk është shumë e dobishme për ne pa një dyqan të përputhshëm, kështu që ne do të instalojmë një të tillë. Ne mund të instalojmë Discover (zbulim plazma) dhe, prej andej, të kërkojmë "flatpak" dhe të instalojmë motorin e nevojshëm, por duke qenë softuer KDE do të instalojë shumë varësi dhe nuk do të jetë aq i mirë sa në Kubuntu, për shembull. Prandaj, opsioni më i mirë është të riktheheni dhe instaloni programin "e vjetër" të GNOME:
sudo apt install gnome-software
 1. Tjetra, ne duhet të instalojmë shtojcën në mënyrë që Software GNOME të jetë në përputhje me paketat Flatpak:
sudo apt install gnome-software-plugin-flatpak
 1. Nga këtu, ajo që duhet të bëjmë është e njëjtë si në Ubuntu 19.10 dhe më herët, duke filluar duke shtuar depo Flathub me këtë komandë:
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
 1. Më në fund, ne rifillojmë sistemin operativ dhe gjithçka do të ishte gati për të instaluar paketat Flatpak në Ubuntu 20.04.

Si të instaloni softuerin Flathub në Ubuntu

Pasi të jetë aktivizuar mbështetja, softueri Flathub do të shfaqet në Softuerin GNOME. E vetmja gjë që duhet të shikojmë është informacioni i paketës, seksioni i burimit në të cilin do të shfaqet "flathub". Një tjetër mundësi është të shkoni te flathub.org, kryeni kërkimet nga atje, klikoni në butonin blu që thotë "INSTALL" dhe ndiqni udhëzimet që shfaqen në ekran.

Nëse duam, mund të heqim edhe "Snap Store" me komandën "sudo snap remove snap-store" pa citate, por këtë ia lë shijes së konsumatorit. Nëse i bëjmë të gjitha sa më sipër ne do të jemi ata që do të vendosim se çfarë dhe ku ta instalojmë, kështu që mendoj se ia vlen.


5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Linez dijo

  Faleminderit për kontributin, një shënim: nëse keni azhurnuar nga një version i mëparshëm i Ubuntu, si në rastin tim dhe ku unë tashmë e kisha të aktivizuar flatpak, softveri gnome shfaqet si i instaluar, por nëse e lëshoni, hap versionin e parakohshëm të instaluar nga kanonike.
  Zgjidhja është të rinstaloni programin gnome: sudo apt-get install - instaloni përsëri gnome-software

 2.   Rafa dijo

  Për këto gjëra ndaloni përdorimin e ubutnu, me Mint është instalimi i sistemit, instalimi i aplikacioneve që ju duhen dhe punimi. Ubuntu humb shumë kohë. Unë e shoh atë ideal për njerëzit që duan të "kallajtojnë" me kompjuterin, por jo për ata që synojnë të punojnë me të.

  1.    Linez dijo

   Le të shohim mik, kjo është fakultative, qendra e softuerit sjell mijëra aplikacione pa instaluar mbështetjen e flatpak.
   Mos e fajësoni Ubuntu për paaftësinë tuaj.

   1.    Imazhi i mbajtësit të vendit Armando Mendoza dijo

    E gabuar: kjo është një lëvizje e ndyrë kanonike ... gjëra të tilla kurrë nuk janë paraqitur në një distro të sapo lëshuar, quani Debian, Arch, etj. por kuriozisht nëse ndodh në Ubuntu, dhe kjo është për shkak se Canonical ka lëshuar një luftë të ndyrë kundër Red Hat (zhvilluesi i paketave Flatpak), një luftë që prek komunitetin por ndoshta kjo luftë është fillimi i fundit të Ubuntu

 3.   Mario Calderon dijo

  Falë zotit që u hoqa qafe nga canonical dhe Ubuntu dhe lojërat e tij të ndyra ...