Si të rregulloni gabimin "W: GPG error"

gabim w_errordegpg

En Ubunlog ne duam t'ju tregojmë se si mundemi rregulloni një të metë që në shikim të parë duket e dhimbshme për tu rregulluar, por në fakt mund të rregullohet drejtimin e disa komandave ose përmes një mjeti grafik Ne gjithashtu do të flasim për këtë.

Dhe a është kjo ndonjëherë, kur ne punojmë me një depo (ose ndonjë paketë) ose për ta instaluar, azhurnuar, apo edhe azhurnuar listën tonë të depove përmes azhurnimi i sudo apt-get, Mund të shfaqet gabimi që përmendëm në titullin e këtij artikulli. Siç kemi thënë, është shumë e lehtë për ta rregulluar atë. Ne do t'ju tregojmë.

Siç mund ta shihni në imazhin që kryeson këtë artikull, gabimi i treguar na tregon sa vijon:

W: Gabim GPG: Lirimi i saktë i http://ppa.launchpad.net Lirimi: Nënshkrimet e mëposhtme nuk mund të verifikohen sepse çelësi juaj publik nuk është i disponueshëm: NO_PUBKEY ABCDEFGH12345678

Zgjidhja përmes Terminalit

Për ta zgjidhur atë përmes terminalit duhet të konsultohemi me një çelës publik të vlefshëm për një server të sigurt Ubuntu, të cilin mund ta bëjmë duke përdorur komandën e mëposhtme:

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –rekv-çelësat ABCDEFGH12345678

Aty ku ABCDEFGH12345678 është çelësi që gabimi na informon se po na refuzon.

Përveç kësaj, për secilin nga çelësat që ne shohim që na refuzon (që mund të jetë më shumë se një) duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-key adv – keyserver keyserver.ubuntu.com –rekv-çelësa

Zgjidhja Grafike (DHE Menaxheri i PPA)

Siç ju thamë në hyrje të artikullit, ekziston edhe një mënyrë për të zgjidh këtë gabim në mënyrë grafike përmes programit Dhe Menaxheri i APP-së. Isshtë një menaxher i depove të PPA-së që do të kujdeset azhurnoni të gjithë çelësat në çelësa të vlefshëm, dhe si pasojë përfundimi i gabimit që duam të heqim qafe. Për ta instaluar mund ta bëjmë lehtë duke ekzekutuar:

sudo add-apt-depo ppa: menaxher webupd8team / y-ppa
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instalo menaxherin y-ppa

Pamja e ekranit i 2016-03-29 16:00:18

Pasi të instalohet, duhet të hyjmë Avancuar, dhe sapo brenda ne duhet të klikojmë mbi Mundohuni të importoni të gjithë çelësat GPG, dhe prisni që procesi të përfundojë. Nëse gjithçka ka funksionuar si duhet, të gjithë çelësat tanë duhet të rikthehen pa probleme, dhe kur të përsërisim a sudo apt-get freskimin e gabimi nuk duhet të na shfaqet më.

Gjithsesi, ne shpresojmë që ky artikull t'ju ketë ndihmuar të heqni qafe këtë gabim që është kaq i çuditshëm dhe aq i vështirë për tu zgjidhur sa duket në fillim. Siç kemi parë, ne mund ta rregullojmë atë nga terminali duke përdorur apt-kyç ose përmes mjetit grafik Dhe Menaxheri i APP-së. Nëse keni ndonjë pyetje ose gabimi vazhdon, na tregoni në seksionin e komenteve. Deri herën tjetër


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   manuti dijo

  Në zgjidhjen përmes Terminalit, unë mendoj se kontrolluesi ka konvertuar opsionet e paraprirë nga ndërprerjet e gjata "–` në" - ".

  Një përshëndetje dhe falënderim për ndihmën.

 2.   Hilmar Miguel Thuaj Garcia dijo

  Na vjen keq që bëra një pyetje tjetër për këtë temë, pyetja ime është në menunë e djathtë të njoftimeve në desktop, çfarë quhet dhe nëse është në dispozicion për Unity, përshëndetje.

 3.   Z. Paquito dijo

  Thjesht doja të komentoja se asnjë nga dy mënyrat që artikulli ekspozon nuk është i pagabueshëm. Unë shpjegoj:

  Në një rast e pata këtë problem dhe ishte e pamundur ta rregulloja me metodën e konsolës që artikulli ekspozon, e drejtova disa herë, u sigurova se e kisha bërë siç duhet dhe nuk kishte asnjë mënyrë. Duke u konsultuar me internetin, lexova që mund të rregullohej edhe me y-ppa-menaxher, e provova dhe e rregulloi herën e parë. Kjo do të thotë, ato janë komplementare më shumë sesa metoda alternative, është e zakonshme që atje ku dikush dështon, tjetri të triumfojë.

  Kjo tha, rastësisht, disa ditë para se të botohej ky artikull (më 23/03/2016 konkretisht), një tjetër për të njëjtën temë u botua në ubuntuleon.com (http://www.ubuntuleon.com/2016/03/que-hacer-cuando-te-sale-un-w-error-de.html) ku ishte ekspozuar metoda e konsolës. Meqenëse kjo më kishte ndodhur tashmë dhe ajo metodë nuk kishte funksionuar për mua, unë doja të ndaja përvojën time me menaxherin y-ppa në komente dhe, duke pasur shumë zgjidhje të mundshme, një koleg tjetër ekspozoi një metodë të tretë më agresive (dhe me më shumë rreziku gjithashtu, për të cilin ai paralajmëron), por edhe më i shpejtë, në rast se asnjë prej dy paraardhësve nuk ka punuar.

  Përshëndetje.

 4.   Louis Ernesto Salazar dijo

  A mund të më tregojë dikush se si e marr Screenlet-in e këtij ekrani POST?

 5.   Nicole munoz dijo

  Kam provuar metodën e konsolës dhe nuk ka funksionuar. Me Y PPA MANAGER nëse punoj në tap!

 6.   Aleksis Munoz dijo

  Metoda e konsolës nuk funksionoi për mua. Menaxheri y-ppa po! tani per tani
  nuk do te me le te instaloj depon por tani eshte mire!

 7.   të dhëna dijo

  Komanda që funksionoi për mua është si më poshtë:

  ud sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv (çelësi publik)

  [keymaster@google.com> »1 nënçelës i ri
  gpg: Numri i përgjithshëm i përpunuar: 1
  gpg: nënçelësa të rinj: 1
  gpg: nënshkrime të reja: 3]

  Përshëndetje dhe shumë falënderime.

 8.   Fjodori dijo

  Faleminderit shumë, unë kam mundur ta zgjidh problemin !!!

 9.   Rusja dijo

  Përshëndetje, më ndodh që kur të përdor komandën, të shfaqet mesazhi vijues, kështu që nuk mbaron dhënien e çelësave të rinj:
  gpg: çelësi EF0F382A1A7B6500: çelësi publik «[ID-ja e përdoruesit nuk u gjet]» i importuar
  gpg: Numri i përgjithshëm i përpunuar: 1
  gpg: importuar: 1
  gpg: Paralajmërim: 1 çelës u kapërcye për shkak të madhësisë së tij të madhe
  gpg: Paralajmërim: 1 çelës u kapërcye për shkak të madhësisë së tij të madhe

  A e di dikush se si mund të punoj rreth këtij hapi?

  Shumë falemnderit

 10.   Vestalin dijo

  Me Y PPA MANAGER ka punuar drejtpërdrejt !!! Faleminderit shumë, tashmë po mendoja të çinstaloj gjithçka! 🙂

 11.   Vestalin dijo

  … Faleminderit, unë tashmë kam menduar për çinstalimin e gjithçkaje !!! 🙂 dhe me y-ppa ka punuar drejtpërdrejt ...

 12.   Javier Yanez dijo

  Një e çarë! Zgjidhja grafike funksionoi në mënyrë perfekte.

 13.   Julio dijo

  Faleminderit shumë, pjesa grafike ka punuar për mua. Opsioni për ta bërë atë me terminal nuk ka funksionuar për mua, unë mendoj se nga ajo që ata komentojnë se të dy skenarët janë shndërruar në një skenar të vetëm të gjatë.

 14.   f_leonardo dijo

  Thank you very much!
  Zgjidhja grafike ka punuar perfekte dhe shumë shpejt për mua në Ubuntu 20.04