Si të instaloni MATE në Ubuntu 18.04

Njohur me Ubuntu MATE.

Ubuntu ka zgjedhur Gnome 3 si desktop të paracaktuar, por kjo nuk do të thotë që përdoruesit nuk mund të zgjedhin një desktop tjetër të paracaktuar për të përdorur Ubuntu tonë. Aktualisht desktopi MATE e ka pozicionuar veten si alternativa më e plotë dhe e lehtë për Gnome 3. isshtë ideale për ata që kanë nevojë për programe me biblioteka GTK 3 por nuk kanë burime të mjaftueshme për ta bërë Gnome 3 të funksionojë siç duhet.

Tjetra do të shpjegojmë si ta instaloni MATE në Ubuntu 18.04, të gjitha pa pasur nevojë të fshini hard diskun dhe të instaloni shijen zyrtare të Ubuntu MATE.

Desktopi MATE ndodhet në depot e Ubuntu 18.04, kështu që instalimi i tij është mjaft i thjeshtë. Për ta bërë këtë, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë sa vijon:

sudo apt install -y ubuntu-mate-desktop

Kjo do të fillojë instalimin e desktopit MATE pas së cilës do të na pyesë se çfarë lloji të menaxherit të sesionit duam të përdorim, nëse GDM 3 ose LightDM. Nëse nuk kemi shumë burime, është më mirë të zgjedhim Lightdm. Pasi të jetë zgjedhur ky opsion, atëherë duhet të rindezim kompjuterin me komandën e mëposhtme:

sudo reboot

Tani, pas rinisjes së kompjuterit, Ubuntu do të na tregojë ekranin e hyrjes ku duhet të shënojmë opsionin MATE si desktopin e paracaktuar. Këtë do ta gjejmë në simbolin Ubuntu që do të shfaqet pranë përdoruesit të Login.

Por mund të mos kemi Ubuntu 18.04 por Ubuntu 16.04, kështu që si ta instaloj versionin më të fundit të MATE Desktop?

Instalimi është po aq i thjeshtë, por në këtë rast duhet të përdorim një depo të jashtme nga ekipi i Ubuntu. Kështu, ne hapim terminalin dhe ekzekutojmë sa vijon:

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/ppa
sudo apt update
sudo apt install -y ubuntu-mate-desktop

Do të na pyesë përsëri nëse duam të ndryshojmë menaxherin e sesionit. Dhe pasi e bëra atë do ta rindezim kompjuterin me komandën reboot. Tani, kur kompjuteri rinis, ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë si më parë në ekranin e hyrjes.

Pas kësaj ne do të kemi versionin më të fundit të MATE në Ubuntu, me ruajtjen pasuese të burimeve dhe me bibliotekat Gtk3.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mario anaya dijo

  Pyetje nga një i ri, për të instaluar këtë desktop, atëherë ai mund të çinstalohet si çdo softuer tjetër ose mund të kthehet në tryezën e Gnome Ubunte.
  Këto janë dyshimet që lindin.
  Mund të ndryshohet në çdo rast nga ai i mëparshmi. A janë dyshimet që kam

  1.    David naranjo dijo

   Për sa kohë që keni një mjedis tjetër, nuk keni asnjë problem. Thjesht një tregues kur çinstaloni, Duhet të keni kujdes nëse përdorni Gnome, Kanellë pasi që këto tre mjedise ndajnë disa biblioteka dhe varësi pasi bazohen në "Gnome".
   Thjesht duhet të vraponi:
   sudo apt-get –purge hiq shokun *
   Meqenëse nëse ekzekutoni hiqni pa flamurin –purge do të keni probleme me varësitë dhe në çdo rast do të duhet të riparoni nga tastiera.

 2.   mario anaya dijo

  Faleminderit për përgjigjen tuaj, është ajo që doja të dija. Unë jam duke mësuar diçka çdo ditë falë kësaj faqe dhe të tjerëve që po lexoj njëkohësisht. Dhe nëse diçka prishet, mirë, unë gjithmonë kam një DVD të Ubuntu për ta instaluar përsëri. Unë kam dy makina, njëra me të cilën punoj dhe tjetra me të cilën mësoj Linux dhe nëse prishet, do të mësoj nga gabimet e mia dhe do të vazhdoj më tej.
  Përshëndetje nga Argjentina

 3.   Manuel dijo

  Nëse shoku është tashmë në depo, pse rekomandoni një PSP?

 4.   javierchiclana dijo

  Përshëndetje. Ju mund të ndihmoni? Pasi të provoni ta instaloni, e vendos këtë në terminal:

  Des: 272 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / universit amd64 gnome-system-tools amd64 3.0.0-6ubuntu1 [3.690 KB]
  Des: 273 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / univers amd64 mate-dock-applet amd64 0.85-1 [85,0 KB]
  Des: 274 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu ndryshimi i kuq bionic / universi amd64 amd64 1.11-1ubuntu1 [78,3 KB]
  Des: 275 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / universi amd64 redshift-gtk gjitha 1.11-1ubuntu1 [33,6 KB]
  Shkarkuar 194 MB në 2 minuta 25 (1.335 kB / s)
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/m/mysql-5.7/libmysqlclient20_5.7.24-0ubuntu0.18.04.1_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-calendar-timezones_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-gdata-provider_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-lightning_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Nuk mund të marr disa skedarë, mbase duhet të ekzekutoj "apt-get update" ose të provoj përsëri me - mungon rregullimi?

 5.   javierchiclana dijo

  Përshëndetje. Ju mund të ndihmoni? E marr këtë kur përpiqem të instaloj:

  Des: 272 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / universit amd64 gnome-system-tools amd64 3.0.0-6ubuntu1 [3.690 KB]
  Des: 273 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / univers amd64 mate-dock-applet amd64 0.85-1 [85,0 KB]
  Des: 274 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu ndryshimi i kuq bionic / universi amd64 amd64 1.11-1ubuntu1 [78,3 KB]
  Des: 275 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic / universi amd64 redshift-gtk gjitha 1.11-1ubuntu1 [33,6 KB]
  Shkarkuar 194 MB në 2 minuta 25 (1.335 kB / s)
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/m/mysql-5.7/libmysqlclient20_5.7.24-0ubuntu0.18.04.1_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-calendar-timezones_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-gdata-provider_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Dështoi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/t/thunderbird/xul-ext-lightning_60.2.1+build1-0ubuntu0.18.04.2_amd64.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.152 80]
  E: Nuk mund të marr disa skedarë, mbase duhet të ekzekutoj "apt-get update" ose të provoj përsëri me - mungon rregullimi?

 6.   jose dijo

  Unë kam ndjekur udhëzimet. Mati është instaluar. Problemi është që unë vazhdoj të marr Gnome dhe nuk më jep mundësinë të zgjedh Mate. Likeshtë sikur nuk kam instaluar asgjë. Unë përdor Ubuntu 18.04 Ndonjë sugjerim? Faleminderit shume paraprakisht!