Si të instaloni Raspbian ose sistem tjetër në një Raspberry Pi 4 dhe të shijoni një qendër multimediale dhe shumë më tepër

Raspberry Pi 4 me sistemet e tij të funksionimitLa Raspberry Pi 4 është në dispozicion nga kjo verë. Isshtë një azhurnim i rëndësishëm i pllakës amë të famshme që përfshin, ndër të tjera, mbështetje për video 4K dhe 4 GB RAM (të gjitha janë katër), kështu që është më shumë se kurrë një mundësi e mirë nëse duam ta përdorim atë si set-top box . Pjesërisht është për shkak të çmimit të saj, pasi që ne mundemi e fitojnë atë për më pak se 50 € nëse zgjedhim modelin 2 GB, të cilit duhet t'i shtojmë çmimin e kabllos Micro HDMI dhe furnizimin me energji elektrike.

Raspberry Pi është në përputhje me shumë sisteme operative të bordit të vetëm (SBC) të krijuar posaçërisht, por mendoj se një nga opsionet më të mira për versionin e katërt është Rasppan. Isshtë sistemi i vetë kompanisë, është i bazuar në Debian dhe na lejon të bëjmë praktikisht të njëjtën gjë që mund të bëjmë me Ubuntu, ndërsa sisteme të tjera si p.sh. OSMC Ato janë shpërndarje shumë të kufizuara me bazë Kodi. Ekzistojnë mundësi të tjera si RaspEX ose Ubuntu MATE, por i pari bazohet në Eoan Ermine (ata kanë versionin 18.04) dhe i dyti ende nuk e ka lëshuar versionin që përfshin mbështetjen për versionin e ri të bordit.

Kërkesat

Siç e dini, Raspberry Pi është vetëm një bord, kështu që ne nuk mund të bëjmë asgjë vetëm me të. Paketa minimale për të funksionuar është si më poshtë:

 • Tabelë Raspberry Pi 4 në të cilën do të përqendrohemi. Ky udhëzues është i vlefshëm edhe për pjesën tjetër të bordeve të kompanisë.
 • Kabllo USB-C për energji. Më konkretisht, njëri që në njërin skaj ka lidhësin USB-C dhe në tjetrin prizën për ta lidhur atë në rrjetin elektrik.
 • Kabllo Micro HDMI në HDMI për tu lidhur me TV.
 • Minimumi i kartës Micro SD 8 GB.
 • Miu dhe tastiera.
 • Një kompjuter tjetër nga i cili mund të kopjoni skedarët NOOBS.

Procesi i instalimit të Raspbian në Raspberry Pi

Procesi i instalimit është i thjeshtë, por ne duhet ta bëjmë atë nga një kompjuter tjetër:

 1. Le të shkojmë në Uebfaqja e NOOBS dhe shkarkoni instaluesin (ZIP). Ekzistojnë dy versione. Lite është vetëm për instalimin e Rrjetit, i cili rekomandohet më pak.

Shkarkoni instaluesin NOOBS

 1. Ne formatojmë kartën Micro SD. Mjedra rekomandon përdorimin e mjetit Formatuesi SD për Windows ose Mac, kështu që edhe unë e rekomandoj atë:
  1. Ne instalojmë Formatuesin SD.
  2. Ne e vendosim kartën në kompjuter.
  3. Ne hapim softuerin.
  4. Në seksionin "Zgjidh kartën", ne zgjedhim kartën tonë.
  5. Klikojmë në «Format».
  6. Pastaj duhet të formatojmë kartën në FAT32 siç do të bënim çdo makinë tjetër.

Karta e formatit

 1. Ne nxjerrim skedarët nga ZIP që kemi shkarkuar në hapin 1.
 2. Ne zgjedhim të gjitha skedarët nga ZIP tashmë të zbërthyer dhe i kopjojmë në rrënjën e Micro SD tonë.

Kopjimi i skedarëve NOOBS në kartën që do të përdorim në Raspberry Pi

 1. Ne lidhim Raspberry Pi:
  1. Ne vendosim kartën.
  2. Ne lidhim miun dhe tastierën (unë do të përdor një kombinim pa tel).
  3. Ne lidhim kabllon Micro HDMI me HDMI në ekran.
  4. Në fund, ne lidhim kabllon e energjisë. Ne do të shohim një dritë të kuqe dhe frutat e famshëm do të shfaqen në ekran. Nëse nuk shfaqet, ose kemi një problem me kabllon HDMI ose sistemi operativ nuk është kopjuar mirë në kartë, prandaj duhet ta fillojmë nga e para.
 2. Herën e parë kur fillojmë pajisjen, ndërfaqja NOOBS do të hapet. Në të mund të zgjedhim sistemin operativ që duam nga një grup sistemesh të rekomanduara për Raspberry. Ne zgjedhim Raspbian.
 1. Ne klikojmë në "Install" dhe konfirmojmë duke klikuar "Po".
 2. Pasi të ketë mbaruar procesi, ne e pranojmë mesazhin dhe ai do të rifillojë me Raspbian në Raspberry.
 3. Hapat e fundit janë të gjithë hapat e nevojshëm për të instaluar Raspbian. Kjo është, nga hapi 1 në 8, ajo që kemi bërë ka qenë si krijimi i një USB-je instalimi. Nga data 9, ne duhet të bëjmë pjesën tjetër, e cila është të instalojmë sistemin duke ndjekur hapat që shohim në ekran.
 4. Kur procesi të përfundojë, ne do të rifillojmë dhe do të kemi të instaluar Raspbian në bordin tonë të vogël.

Si të instaloni Ubuntu MATE, RaspEX ose ndonjë sistem tjetër të pajtueshëm

Siç e kam shpjeguar më lart, duhet të kemi kujdes se çfarë zgjedhim sepse mund të mos mbështesë Raspberry Pi 4 ose ndonjë version të mëparshëm. Martin Wimpress po punon për të përfshirë mbështetjen, por nuk e ka lëshuar ende versionin e ri (mbase pas publikimit të Eoan Ermine). Ne anen tjeter, RaspEX dhe shumica e sistemeve Arne Exton bazohen në sisteme që nuk janë lëshuar ende, kështu që ne do të instalonim softuer beta.

Pasi të jetë zgjedhur një opsion, ajo që duhet të bëjmë është si më poshtë:

 1. Ne formatojmë kartën. Rekomandohet ta bëni atë në ext4.
 2. Ne shkarkojmë dhe ekzekutojmë gdhendës.
 3. Ne fusim kartën tonë MicroSD në vendin e kompjuterit tonë.
 4. Ne zgjedhim imazhin e sistemit operativ që duam të instalojmë.
 5. Ne zgjedhim njësinë e kartës sonë.
 6. Ne klikojmë në "Flash" dhe presim. Zakonisht zgjat shumë, rreth një orë.
 7. Pasi të ketë mbaruar procesi, nëse shohim mesazhin që thoshte se ka përfunduar me sukses, ne nxjerrim kartën dhe e vendosim në Raspberry Pi.
 8. Ne e lidhim atë, që përfshin vendosjen e miut, tastierës dhe monitorit mbi të, dhe ne fillojmë. Menuja e instalimit do të shfaqet dhe ne do të duhet të ndjekim vetëm hapat e zakonshëm.

Dhe çfarë të bëj më tej me Raspberry Pi tim?

Kjo tashmë varet nga secila. Si gjithmonë, gjëja e parë është të kërkojmë azhurnime të mundshme dhe të eleminojmë paketat që nuk na duhen. Atëherë ajo që mund të bëjmë është shtoni mbështetje për paketat Flatpak dhe instaloni Kodin, disi më e lehtë në versionet e bazuara në Ubuntu. Ne gjithashtu mund të instalojmë Chrome për të qenë në gjendje të shohim Movistar +, MAME për të luajtur makinat e arkadave të viteve 80-90 ... Praktikisht gjithçka që do të bënim në një desktop / laptop, por duke menduar se po përdorim një pajisje më pak të fuqishme dhe se i kemi të lidhura me televizionin tonë. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të dini se ka aplikacione që nuk janë përgatitur për arkitekturën Raspberry Pi.

Do t'ju njoftoj se do të luaj Kupën e Tehkan në MAME për një kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.