Si të instaloni versionin më të fundit të GIMP në Ubuntu tonë

Gimp si Photoshop

Me siguri shumë prej jush nuk kanë më Gimp në shpërndarjen ose shijen zyrtare, si dhe disa do të humbasin versionin e fundit të këtij redaktori imazhi.

Versioni i fundit i këtij redaktori të famshëm të imazheve përfshin mjaft rregullime të defekteve në kod, përkthime të reja dhe gjithashtu mbështetje për shtojcat e reja, një aspekt i tij që përmirëson shumë punën e shumë prej përdoruesve të saj. Të kesh versionin e fundit të GIMP është e mundur falë depove të jashtme.

Për të qenë në gjendje instaloni versionin më të fundit të GIMP në Ubuntu ose derivatet tonaOse ato janë aromë zyrtare ose shpërndarje që bazohen në Ubuntu, ne duhet të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt update
sudo apt install gimp

Kjo do të instalojë versionin e fundit të qëndrueshëm të GIMP që është versioni 2.8.20. Për më tepër, kjo depo ka një shtesë shtesë që do të lehtësojë përdorimin e këtij programi, përmes terminalit. Diçka më praktike dhe më e shpejtë sesa ta bësh manualisht, njëra pas tjetrës. Për instalimi i këtyre shtojcave ju duhet të shkruani sa më poshtë në terminal:

sudo apt install gimp-plugin-registry gimp-gmic

Nëse për çfarëdo arsye duam të fshijmë depon, duhet vetëm të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo apt install ppa-purge ( en caso de no tener este programa)
sudo ppa-purge ppa:otto-kesselgulasch/gimp

Pas kësaj, depoja e shtuar do të hiqet dhe më pas Ubuntu do të përdorë depon zyrtare për të instaluar dhe menaxhuar azhurnimet e këtij aplikacioni të famshëm. Procesi siç mund ta shihni është i thjeshtë dhe i lehtë për tu bërë, por mbani në mend se versioni më aktual i GIMP nuk e ndryshon thelbësisht aplikacionin dhe mund të jetë çështje javësh kur i marrim këto versione përmes kanalit zyrtar të Ubuntu. Në çdo rast, zgjedhja është e juaja dhe kjo do të varet nga mënyra se si dëshironi të përdorni GIMP.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Versioni i fundit, i cili është ai që kam instaluar, është 2.9.5

 2.   Hexabor i Ur dijo

  I aktivizova ato depo dhe versioni 2.9.5 u shkarkua, jo 2.8.20 ... Në çdo rast 2.9.5 është sjellë shkëlqyeshëm, shumë i qëndrueshëm pavarësisht se është nën zhvillim dhe testim dhe tashmë vjen me mbështetjen e imazhit në 16 dhe 32 bit.

 3.   Enri dijo

  Faleminderit më ndihmoi të heq gabimin:

  "Dështoi në ekzekutimin e procesit të fëmijës" gimp-2.8 "(Skedari ose direktoria nuk ekziston)"

  Përshëndetje dhe bekime.

 4.   dhimbje efeke dijo

  Më kërkon një fjalëkalim për përdoruesin, duket se nuk është e njëjta gjë me të cilën unë hap atë që mund të bëhet

 5.   Emerson dijo

  Pas një kohe të gjatë duke e provuar, (vite) unë kthehem në GIMP dhe më pëlqeu fytyra e saj e re, veçanërisht dritarja e saj e unifikuar pa ndryshuar asgjë
  Le të shohim nëse mund të mësoj të bëj në të atë që bëj në Adobe
  Theshtë e vetmja gjë që më duhet të lë dritaret përfundimisht

 6.   Gabriel dijo

  Kam instaluar versionin më të fundit duke bërë:
  sudo add-apt-depo ppa: otto-kesselgulasch / gimp
  sudo apt update
  sudo apt instalo gimp
  Dhe tani nuk mund ta filloj. A duhet të bësh një lëshues të ri?
  Ikonat në panel nuk funksionojnë dhe as një në listën e programeve nuk funksionon.
  Falënderim

 7.   elastik dijo

  ku hapen terminalet: ??

 8.   Mario dijo

  Faleminderit për këtë hyrje.
  Unë kam instaluar versionin 2.8.22
  Unë kisha 2-8.10
  Dua të instaloj BIMP dhe sa më shumë xhiro të bëj nuk mundem.
  Unë kam të instaluar BIMP në PC të tjerë pa ndonjë vështirësi dhe të dy versionet 10 dhe 22 më japin një gabim kur e përpiloj.
  Ju mund të më thoni nëse e dini pse.
  Faleminderit perseri.

 9.   Neli Gosheva dijo

  Përshëndetje, kam provuar por kam dy gabime, që paketat e prishura janë ruajtur dhe tjetra është se depoja “cdrom://Ubuntu 20.04 LTS _Focal Fossa_ – Release amd64 (20200423) Focal Release” nuk ka një skedar Release.
  Do të doja të dija nëse ka një mënyrë për të korrigjuar gabimet ose për të instaluar Gimp në një mënyrë tjetër. Faleminderit!