Si ta shndërroni Lubuntu në Gnome Classic

GnomeClassic

Me lirim Gnome 3, shumë përdorues janë ankuar dhe kanë kërkuar një mënyrë për t'u kthyer në desktopin e vjetër. Megjithëse u krijua një tryezë procesi ish i cili transformon Gnome 3 në Gnome 2 ose Gnome Classic. Por ka alternativa të tjera, alternativa të tjera të lehta dhe të lehta si të transformojmë desktopin tonë Lubuntu lxde në Gnome Classic.

Në vetvete, ky transformim nuk ndryshon thelbësisht funksionimin e Lubuntu, por i jep asaj pamjen e Gnome Classic, e cila në vetvete është ajo që kërkojnë shumica e përdoruesve. Pra, le të shkojmë në punën që kemi filluar.

Së pari klikojmë me të djathtën në panelin e poshtëm dhe shkojmë te «Konfigurimi i panelit«, Aty shënojmë pozicionin Top ose më të lartë, i cili do ta çojë panelin në zonën e sipërme si në Gnome Classic. Pastaj shkojmë te skeda e Panelit Applets dhe kërkojmë opsionin «Minimizoni të gjitha Windows»Ky opsion na lejon të tregojmë dritare të hapura dhe / ose të minimizuara në panel, diçka që në gnome të vjetër ndodhej në panelin e poshtëm.

Me panelet Lubuntu mund të japim një pamje Gnome Classic

Pasi të hiqen, sigurohemi që pas "Menysë" dhe "Spacer" të shfaqen hyrjet që duam. Ju mund të zgjidhni të mbani ato ekzistuese, domethënë, hyrjen në File Manager dhe Navigator ose të vendosni ato që dëshironi, përfshirë opsionin e dosjes siç janë "Dokumentet e Mia". Pasi të konfigurohet kjo, pjesa e sipërme tashmë do të jetë në vend, tani ne shkojmë në pjesën e poshtme.

Pasi të kemi pranuar gjithçka, përsëri klikojmë me të djathtën në panelin e sipërm dhe kësaj here zgjedhim opsionin »Krijo një panel të ri» ose «Shto panel» dhe pasi të krijojmë, e vendosim në pjesën e poshtme në të njëjtën mënyrë që kemi vendosur. paneli në krye, përveç që me këtë rast do të zgjedhim "poshtë" ose "poshtë". Lidhur me aplikacionet që do të lëmë në këtë panel, ato janë ato të »Minimize All Windows", "Pager", "Trash" ose "Recycle Bin". Me këtë ne tashmë do të kemi pamjen e dëshiruar të Gnome Classic të vjetër, e vetmja gjë që nuk do të na duhet të instalojmë ndonjë shtesë ose të ndryshojmë desktopin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.