Ekipi i Lubuntu fillon migrimin në LXQt

Shumë prej tyre kanë pritur gjatë për miratimin e plotë të tavolinë e re LXQt, një version i ri i LXDE që ofron më shumë funksionalitet për më pak burime. Kjo ka qenë aq e dëshiruar sa Uniteti 8 dhe duket se Lubuntu 16.10 më në fund do ta ketë këtë desktop.

Kështu, udhëheqësi i ekipit, Simon Quigley ka i pohuar të cilët kanë filluar migrimin në desktopin e ri, duke qenë në versionin tjetër nëse e aprovojnë anëtarët kryesorë të Komunitetit Ubuntu.

LXQt është ende në zhvillim, por është plotësisht funksional

Ndërsa është e vërtetë që LXQt është ende një desktop në zhvillim, versioni i tij i fundit, LXQt 0.10.0 është mjaft i qëndrueshëm dhe përdorimi i tij në disa shpërndarje i ka mësuar ekipit Lubuntu se mund të përdoret si desktop i paracaktuar. Kështu që në ditët në vijim o do të krijohet meta-paketa desktop, si dhe disa imazhe instalimi për të provuar këtë desktop të ri në aromën e lehtë të Ubuntu. Hapat e nevojshëm për të përfshirë në mënyrë të sigurt versionin e ri.

Dhe megjithëse shumë (përfshirë vetë ekipin) duan që LXQt të jetë si parazgjedhje në Lubuntu 16.10, e vërteta është se mund të mos e shohim deri në versionin 17.04Meqenëse ka më pak se dy muaj për të bërë deri në daljen zyrtare dhe versioni tjetër për Yakkety Yak nuk është akoma LTS, ne mendojmë se mund të zbatohet pa ndonjë problem për përdoruesit ose ekipin e zhvillimit.

Por jo të gjithë janë një lajm i mirë. Ndërsa shumë do ta mirëpresin tryezën e re, shumë nuk do ta pranojnë. Testet e fundit të kryera në LXQt tregojnë se desktopi fiton performancë dhe fuqi por gjithashtu konsumon më shumë burime sesa LXDE dhe tavolina të tjera të lehta si E17. Pra, shumë nga këta përdorues mund të mos e marrin Ubuntu ende duke punuar në kompjuterët e tyre, edhe pse për fat të mirë ka gjithnjë e më pak. Në çdo rast, do të duhet të shohim me vëmendje të veçantë hapat e ardhshëm të aromës zyrtare. Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Korea Corea Rodriguez dijo

  NDODH LEHTA DHE MOS KONSUMONI BURIME

 2.   Товарищ Кельты dijo

  Çfarë versioni të Linux do të rekomandonit për këtë laptop?
  ASUS F55A:
  Intel Pentium-B970
  4GB DDR3
  500GB HDD

  Edhe pse Ubuntu nuk funksionon për mua, unë e kam përdorur atë shumë me Kubuntu 12.04 dhe 14.04, dhe më mirë se Ubuntu, por tashmë ka filluar të kushtojë. Unë kam provuar Kubuntu dhe Ubuntu 16.04 dhe ato janë shumë të rënda. Rekomandime?

  1.    nxënës dijo

   Laptop duo Compaq Centrino, 2 Gb Ram ddr2, 120 Gb Hdd me Xubuntu 14.
   PC Pentium 4 3 Ghz, 2 GB Ram dd2, 80 Gb Hdd Lubuntu me kuti të hapur.
   Ata të dy punojnë mjaft mirë duke marrë parasysh se janë rreth 10 vjeç.
   Asnjë problem me harduerin në asnjërën.

 3.   Gerardo dijo

  Unë kam qenë një përdorues i ubuntu për 6 vjet, por unë kam qenë një ndjekës besnik i lubuntu për 3 vjet, unë jam duke bërë mirë në një kompjuter me intel pentium 4 me 3.0 ghz 160 GB DD e ndarë me Windows 10 i cili është mbeturina Nuk e di pse e kam hahaha 1 GB ram ddr1 dhe deri tani jam duke bërë shumë mirë,

 4.   Gustavo dijo

  Nuk më pëlqen LXQT i mungon diçka që nuk më pëlqen, preferoj LXDE shpresoj ta sjellë atë si parazgjedhje ..