Ubuntu Budgie 19.10 tani i disponueshëm. Këto janë lajmet tuaja

Çfarë ka të re në Ubuntu Budgie 19.10

A e keni dëgjuar atë sot Ai ka nisur një version i ri i familjes Ubuntu? Me siguri po. Siç e dini ose duhet ta dini, familja Ubuntu përbëhet nga disa sisteme operative, 8 për të qenë të saktë. Midis atyre 8 kemi diçka për të gjitha shijet, siç është versioni kryesor (Ubuntu), KDE, më i lehtë dhe më i kufizuar (Lubuntu) apo edhe versioni për tregun kinez. Por ajo që na intereson në këtë artikull është Ubuntu Budgie 19.10, lëshimi në Tetor 2019 i aromës më të fundit që mbërrin në familjen Ubuntu.

Ishte disa çaste më parë kur kanë njoftuar nisjen e tyre. Ndryshe nga Ubuntu Studio, e cila gjithashtu e ka njoftuar atë, por faqja e saj në internet ende nuk është azhurnuar (azhurnuar ndërsa po shkruaja) Ubuntu Budgie azhurnoi faqen e tij në internet disa minuta pasi imazhi ISO ishte në dispozicion në serverin FTP Ubuntu. Me imazhin në dispozicion, faqen e internetit të azhurnuar dhe njoftimin e bërë, lëshimi i Ubuntu Budgie 19.10 Eoan Ermine është tani 100% zyrtar.

Pikat kryesore të Ubuntu Budgie 19.10

 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2020.
 • Versioni më i fundit i desktopit Budgie (10.5) në një pirg GNOME 3.34.
 • Versionet më të fundit të applet Budgie.
 • Drejtuesit e NVIDIA instalohen automatikisht nga ISO.
 • Mbështetja fillestare për ZFS si root.
 • Nemo është azhurnuar në versionin v4.
 • Mundësia për të aktivizuar ose çaktivizuar ikonat e desktopit nga preferencat e tavolinës së Budgie.
 • Opsione të reja të hyrjes, tastiera në desktop dhe lupa.

Ndërsa lexojmë shënimin e lëshimit, versioni Eoan Ermine i Ubuntu Budgie është krijuar në bazë të mendimeve dhe reagimeve që përdoruesit i kanë dërguar në lidhje me versionet 18.04, 18.10 dhe 19.04. Ky është një hap i rëndësishëm që vjen gjashtë muaj para asaj që do të jetë Ubuntu Budgie 20.04 LTS Focal Fossa. Nëse është si v18.04, do të mbështetet për tre vjet, deri në 2023.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.