Ubuntu Budgie 20.10 arrin me shumë veçori të reja në desktopin tuaj, applet, temat dhe ekranin e mirëseardhjes

Ubuntu Budgie

Megjithëse familja Canonical ka 8 përbërës, besoj se pak ose askush prej tyre nuk do të prezantojë aq shumë tipare të reja sot sa vëllai i tyre më i vogël. Eshte per Ubuntu Budgie 20.10, dhe unë mendoj se i vetmi që do t'i afrohet edhe paksa për sa i përket ndryshimeve do të jetë Ubuntu Studio, pasi që versioni i redaktorëve të sistemit të Canonical do të bëjë hapin në Plasma nga XFCE që po përdor për një kohë të gjatë.

Por le të shkojmë tek gjëja e rëndësishme në këtë artikull, e cila është lirimi i Ubuntu Budgie 20.10 Groovy Gorilla dhe lajmet e saj më të spikatur. Shënimi i lëshimit, i disponueshëm për disa ditë, është pak mbresëlënës për sa i gjerë është. Prandaj, ne nuk mund t'i shtojmë të gjitha në një postim si ky, por mund të shtojmë një përmbledhje që mund ta lexoni pas prerjes.

Çfarë ka të re në Ubuntu Budgie 20.10

 • Linux 5.8
 • Zbatimet e GNOME 3.38.
 • Libre Office 7.
 • GRUB 2 nga ISO punon në Legacy dhe UEFI.
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2021.
 • Desktopi i Budgie:
  • Ubuntu Budgie 20.10 dërgon me një version git të budgie-desktop v10.5.1 që përfshin gjithçka deri në datën e ngrirjes 20.10.
  • Patch-i i krijuar për të lejuar zgjedhjen e cilit aplikacion të kapjes së ekranit do të thirret kur shtypni Print, Ctrl Print, Alt Print - dconf-editor përdoret për të ndryshuar aplikacionin
  • Ndryshimi i sfondit tani respekton flamurin e animacionit, kështu që nëse rrotullojmë animacione, sfondet në ndryshim ndodhin menjëherë.
  • Rregullim i rastësishëm i rastit kur hiqni applet nga një panel.
  • Në rrjedhën e sipërme ka zgjidhur ikonat e systray duke thyer hyrjen, rifillon nga pezullimi, zgjidhja e mbulimit Spotify nuk shfaqet në korb, njoftimet e bazuara në shfletuesin Chrome që tani tregojnë ikonat e tyre, lejohen të krijojnë raste të reja të dritareve përmes një klikimi të mesëm të appletit të listës së detyrave të ikonave dhe ka plotësisht ridizenjoi systray. Kjo zgjidh shumë probleme, përfshirë ikonat që duket se mbivendosen njëra me tjetrën.
  • Në korb numrat e paracaktuar të javës për kalendarin shfaqen.
  • Shtuar patch për të fshehur temën "Default" në cilësimet budgie-desktop që është emri specifik i Debian për "Adwaita".
 • Përmirësime në applet dhe mini-aplikacione.
 • Përmirësimet e ekranit të mirëseardhjes.
 • Të gjitha paketat janë në dispozicion për arm64, kështu që mund të përdoret në një Raspberry Pi.
 • Lista e plotë e lajmeve nga kjo lidhje ne anglisht ose nga ky tjetri e përkthyer

Tani në dispozicion për shkarkim

El nisja është GJITHMON zyrtare, që do të thotë se mund të shkarkohet nga Serveri kanonik dhe së shpejti do të jemi në gjendje ta bëjmë atë nga faqja në internet e projektit, nga e cila mund të kemi qasje kjo lidhje. Përdoruesit ekzistues mund të azhurnohen në versionin e ri nga i njëjti sistem operativ. Për të kryer një instalim zero, është më mirë të ndiqni udhëzimet tona se si të instaloni sistemin operativ nga një pendrive, siç e kemi shpjeguar në Ky artikullky tjetri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.