Ubuntu, ideal për menaxhimin dhe monitorimin e rrjeteve

Ubuntu, ideal për menaxhimin dhe monitorimin e rrjeteve

Ka shumë që po kërkojnë ose po kërkojnë një zgjidhje për të mirëmbajtur një dhomë kompjuterash ose një kafene në internet, diçka që i lejon ata të monitorojnë dhe menaxhojnë një rrjet pa pasur nevojë të paguajnë për të një shërbim teknik profesional. Ya këtu Ne flasim për mundësitë e bazuara në Ubuntu për ta zgjidhur këtë, por ka shumë, aq sa shije apo nevoja. Për mua, opsioni më i plotë për të monitoruar rrjetet është: Ubuntu. Por Unë kam Ubuntu në kompjuterin tim dhe nuk mund të gjej se si ta bëj atë? Ubuntu kombinuar me Epoptes, një mjet i monitorimit të rrjetit, është një zgjidhje e përkryer për kafene në internet, dhoma kompjuterash dhe rrjete të tjera të ngjashme. Pavarësisht se është një mjet i domosdoshëm, ai zakonisht nuk instalohet me Ubuntu, megjithëse gjendet në depot zyrtare të Ubuntu.

Si të instaloj Epoptes për të monitoruar rrjetin tim

Epoptes është instaluar si parazgjedhje në Edubuntu; prandaj si një zgjidhje e mundshme për fillestarët është mundësia e instalimit të Edubuntu në kompjuter. Kjo është mirë për rrjetet e klasave ose rrjetet shkollore, por Po sikur të kem një kafene në internet ose një rrjet biznesi? Si e bej? Epo, për ta bërë këtë, thjesht keni ndonjë version të fundit të Ubuntu, Ubuntu 14.04 mund të jetë i vlefshëm dhe të instaloni Epoptes nga Qendra e Programeve ose në terminal duke shtypur

sudo apt-get instaloni epopte

Epoptes punon si çdo program që punon përmes një rrjeti, është e nevojshme të instaloni programin kryesor në kompjuter që do të funksionojë si një server dhe pastaj të instaloni versionin e klientit në kompjuter që do të jetë në varësi të serverit tonë, domethënë, kompjuter klienti. Kështu, në kompjuterin që duam të funksionojmë si klient, hapim një terminal dhe shkruajmë

sudo apt-get instaloni epoptes-klient

Edhe kështu, epoptet nuk do të funksionojnë siç duam, që të funksionojnë mirë ne duhet të bëjmë disa modifikime, e para prej të cilave është të vendosim përdoruesit që ne duam të monitorojnë epoptet. Për ta bërë këtë ne hapim një terminal në server (ose kompjuter që punon si i tillë) dhe shkruajmë

sudo gpasswd - një emër përdoruesi epopte

Më në fund, duhet të editojmë skedarin / etc / default / epoptet dhe të kërkojmë rreshtin "SOCKET_GROUP", atëherë vendosim grupin të cilit i përket rrjeti, nëse nuk kemi ndonjë grup që e përcaktojmë më parë. Ne gjithashtu kemi nevojë për kompjuterë klientë që të njihen nga serveri sa herë që lidhen, jo vetëm një herë, prandaj në secilin klient hapim një terminal dhe shkruajmë

sudo epoptes-klient -c

kjo komandë do të kërkojë nga serveri një certifikatë për të menaxhuar programin e klientit. Gjithashtu për të përfunduar me çdo klient-kompjuter duhet të editojmë skedarin / etc / default / epoptes-klient dhe në rreshtin që thotë "SERVER =" vendosni më poshtë adresa IP nga serveri, për shembull:

SERVER = 127.0.0.0

Kjo do të jetë e mjaftueshme për epoptet për të monitoruar rrjetin tonë dhe ne mund të përdorim Ubuntu si sistemin operativ në kompjuterët tanë të rrjetit. Nëse eksperimentoni pak, do të shihni se si epoptet na lejojnë të shohim desktopin e kompjuterit të klientit, të dërgojmë mesazhe dhe madje ta fikim dhe ndez kompjuterin. Eja, një nga mjetet më të plota për të monitoruar rrjetet Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leillo1975 dijo

  Unë jam administrator i sistemeve në një shkollë teknike dhe ka klasa që mësohen tërësisht me sisteme dhe programe falas. Kjo pajisje do të jetë e shkëlqyeshme për mua që të kem një kontroll të vogël mbi klasën, si veten time ashtu edhe mësuesin. Faleminderit!!!

 2.   Marco dijo

  Përshëndetje, aplikacion i shkëlqyeshëm, por nëse keni nevojë ta aplikoni nga Ubuntu tek klientët me Windows, ekziston ndonjë mjet tjetër ose është i mundur me Epoptes

 3.   engjëll dijo

  Mirëmbrëma, por nëse nuk merrni internet dhe unë dua ta bëj në universitet, nuk ka internet, si ta bëj? Jam lodhur tashmë nga viruset që prodhojnë Windows dhe ata më ndryshojnë ose më japin një fjalëkalim, më duhet diçka që vetëm unë mund ta menaxhoj nga një server qendror më ndihmo jam një fillestar i vogël

 4.   Neo dijo

  a mund të përdoret si server ubunto dhe të monitorojë kompjuterat windows?