Ubuntu Kylin po shkakton një sensacion në Kinë

Ubuntu Kylin

Tregu kinez po rregullohet pas përfundimit të jetës së mbështetjes së Windows XP dhe ata nuk duket se janë shumë të interesuar për një sistem tjetër operativ Windows, kështu që ata po kërkojnë alternativa. Ja përse Ubuntu Kylin ka një ndikim të paparashikuar në tregun kinez, dhe Dell është një nga mjetet e përdorura për të zgjeruar sistemin në Kinë.

Le të mos mashtrohemi: Windows është akoma një lojtar kryesor brenda tregut gjigand aziatik, por nuk është e njëjta situatë që ekzistonte një dekadë më parë. Ekosistemi informatik është shumë më i larmishëm dhe ne zbulojmë se ka një numër të mirë të shpërndarjeve Linux shumë të suksesshme të pranishme në të. Deepin është një prej tyre, por Ubuntu Kylin është ai që mbështetet zyrtarisht nga autoritetet kineze, e cila mbart shumë më shumë peshë sesa do të prisnit.

Siç mund ta imagjinoni, sektori privat dëshiron një pjesë të gjithë kësaj byrek dhe Dell është një nga kompanitë që gjeti se si të nxirrte një këmbë nga dera: Shpërndarja e desktopëve dhe laptopëve me Ubuntu Kylin të parainstaluar në vend të Windows.

Kinezët e duan Linux-in, dhe Dell gjithashtu

Dell ka dërguar PC me Ubuntu tashmë një sezon dhe kompania po duke u siguruar që konsumatorët të dinë. Ata nuk mund të dërgojnë asnjë Ubuntu në Kinë, por për fat të mirë për ta ekziston Ubuntu Kylin për gjigantin aziatik që nga viti 2013.

jam dakort me ty media vendore40% e laptopëve Dell të shitur në Kinë shfaqin Ubuntu Kylin, dhe kjo përkthehet në një numër të madh makinerish. Mund të mos jetë shumë mbresëlënëse në Perëndim - ata gjithsesi janë ende mbrapa Windows, nuk duket si diçka e jashtëzakonshme - por Kina është një vend ku jetojnë miliarda njerëz dhe 40% e të gjithë atyre përdoruesve potencialë janë mjaft.

Ubuntu Kylin është pjesë e familjes Ubuntu dhe ndjek të njëjtin cikël lirimi: Çdo gjashtë muaj shfaqet një version i ri, më i fundit është Ubuntu Kylin 15.04. Versioni 15.10 i sistemit pritet për tetorin e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fabian Aleksis Inostroza dijo

    Unë mendoj se ka një gabim, sepse nuk është Ubuntu kylin por NeoKylin