Ubuntu Lumina, distro e re e ardhshme e atyre që premtojnë të ringjallin pajisjet e vjetra ose të jenë ultra të shpejtë në më modernen

Logoja e Ubuntu Lumina

Vite më parë, kur kishim një kompjuter shumë të vjetër dhe donim t'i jepnim një jetë të dytë, ne do të instalonim një shpërndarje si Lubuntu, Xubuntu ose Linux Mint. Unë nuk do të them se tani ata janë mundësi të këqija për ekipet më modeste, por po që, me kalimin e viteve dhe duke u bërë gjithnjë e më të bukur, ata kanë humbur pak nga arsyeja e tyre për të qenë. Ndoshta pjesërisht duke menduar për sa më sipër, një projekt i ri ka lindur i njohur si ubuntu.

Nuk është hera e parë që Lumina është folur në këtë blog. Vite më parë ne tashmë e kemi shpjeguar se është një mjedis që «ishte krijuar për të kërkuar sa më pak varësi dhe kërkesa të sistemit«, E cila gjithashtu përkthehet në shpejtësi më të lartë dhe konsum më të ulët RAM. E reja është se projekti që po ndërmerr hapat e parë premton të na ofrojë një version të Ubuntu që përfshin ambientin grafik të lartpërmendur në mënyrë të paracaktuar.

Ubuntu Lumina do të dalë së shpejti në versionin 20.04

Pasi kalova disa ditë pas projektit, kam vendosur të shkruaj për të sepse uebfaqen e tyre Ajo tashmë është operacionale ... gjysma. Tani është në ndërtim e sipër, ekziston vetëm një shpjegim i vogël dhe lidhjet për shkarkimet nuk funksionojnë, por na është premtuar se do të ketë Ubuntu Lumina 20.04, një version i qëndrueshëm që duhet të lëshohet në nga 23 Prilli por ende nuk ka një datë të planifikuar.

Lehtësia e bashkuar me njerëzimin për të tjerët. Ubuntu Lumina përpiqet të jetë e lehtë. Mjedisi grafik Lumina është prodhuar më parë nga shpërndarja BSD TrueOS. Ubuntu Lumina është i shpejtë, me disa numra që tregojnë më pak se një gigabajt RAM. Ubuntu Lumina është i vogël, me një instalim themelor prej vetëm 7 GB, sa për të përshtatur shumicën e disqeve USB! Ubuntu Lumina është njerëzor, nuk duam të themi se kurrë nuk do të bëjmë gabime. Ubuntu Lumina është e lehtë, me mjetet e duhura që ju nevojiten për ta drejtuar dhe për të qenë falas.

Në kohën e këtij shkrimi, është i disponueshëm një ISO i beta Ubuntu Lumina 20.04 (këtu), por unë personalisht po përjetoj një gabim duke u përpjekur ta ekzekutoj atë në GNOME Boxes dhe VirtualBox. Një tjetër mundësi për ta provuar do të ishte krijimi i një USB-je të drejtpërdrejtë por, nëse nuk funksionon për ju, më së miri për të hidhni një sy po shikon videon që zhvilluesi i tij e ngarkoi pak më shumë se një muaj më parë dhe që e keni më poshtë.

Logjikisht, me kaq pak informacion, pa qenë në gjendje ta bëjmë ISO-në të funksionojë në një makinë virtuale dhe në një projekt kaq të ri, mund të themi pak për të ardhmen e saj. Nga ana jonë, siç po bëjmë me kanellën Ubuntu dhe UbuntuDDE, ne do të vazhdojmë të ndjekim projektin për të raportuar çdo ndryshim të rëndësishëm.

UPDATE: Ubuntu Lumina po punon për t'u bërë një aromë zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Arturo dijo

  Me të vërtetë duket shumë interesante, do të doja që në të ardhmen të bënit një krahasim të performancës së tij me Lubuntu

 2.   gigaran dijo

  Epo, nuk e di, por siç është e vërtetë 1 GB RAM, atëherë nuk do të jetë aq e lehtë sa duket.

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Carlos Varona dijo

  Sapo instalova lubuntu në laptop me procesor Celeron M, 756 Mb RAM dhe më lejon të shfletoj dhe të përdor Kodi pa ndonjë ndërprerje. Një mik i vjetër u ringjall dhe është shumë bukur ta ndash atë.

 4.   Marco dijo

  Faleminderit dhe mirë që mund të rimarrësh pajisjet e vjetra 32 bit.

  1.    Franco dijo

   Kjo sepse ju keni një kartë grafike të mbështetur dhe jo si Intel GMA 3600 që është një ASCO. Sepse për specifikimet e tjera të fletores, çdo distro mjaft e lehtë duhet të funksionojë.

   1.    jorgeneitor dijo

    SparkyLinux punoi për mua në një GMA 3500. Unë mund të shikoj video 1080p VLC pa asnjë problem.

 5.   Diego regero dijo

  Lidhja e shkarkimit dhe lidhja e eksitimit nuk shkojnë askund.

 6.   kutia e këpucëve dijo

  Ekziston një ISO e re më 3 maj!

  ubuntulumina-20.04-lumina-desktop.20200502.iso 2020-05-03 01:10 867M

  https://aranym.com/ubuntu-lumina/

  1.    kutia e këpucëve dijo

   Uebfaqja tashmë po lidh LIDHJET me distro.

 7.   kutia e këpucëve dijo

  Uebfaqja tashmë po lidh LIDHJET me distro.

 8.   noobsaibot73 dijo

  Tashmë ka distro që duan më pak se 1 GB për të punuar, të tilla si Puppy, DSL, Bodhi Linux, Helium ... Gjëja interesante është se ata konsumojnë më pak RAM aq më mirë dhe se është sa më i vogël për sa i përket hapësirës së konsumuar në HD. Kështu, me të vërtetë do të jetë një përparim dhe jo vetëm një distro tjetër e lehtë.