Wayland 1.19 vjen me përmirësime për Nvidia, aftësinë për të shtuar dhe hequr shtesa dhe më shumë

Pas disa muajsh zhvillimi çlirimi i versioni i ri i qëndrueshëm i protokollit vendkalimi 1.19. Ky version i ri 1.19 është i pajtueshëm me nivelin e API dhe ABI me versionet 1.x, dhe kryesisht përmban rregullime të defekteve në kod dhe azhurnime të vogla të protokollit.

Ndër ndryshimet më të spikatura mund të gjejmë një përmirësuar sistemin e përpilimit i cili tani kërkon mjete Meson të paktën versionin 0.52.1, serveri i përbërë weston, sigurimi i kodit dhe mostrave të punës për përdorimin e Wayland në ambiente desktop dhe të ngulitura, po evoluon në një cikël të pavarur zhvillimi.

Ndryshimet kryesore dhe lajmet në Wayland 1.19

Në këtë version të ri të wayland patch-et janë përgatitur për serverin XWayland DDXqë nëse sistemi ka drejtues pronësorë për NVIDIA, do të lejojë përdorimin e përshpejtimit të pajisjeve në OpenGL dhe Vulkan kur lëshoni X aplikacione në mjediset Wayland.

Edhe Drejtuesit e pronarit NVIDIA vazhdojnë të zbatojnë shtesa të nevojshme për funksionimin e plotë të mjediseve Ata përdorin protokollin Wayland.

Një tjetër risi që bie në sy është se Zhvillimi i Mir vazhdon si një server i përbërë për Wayland. Mjetet për të siguruar fillimin e aplikacioneve Wayland në mjedisin Mir kanë zbatuar shkallëzimin e saktë në ekranet HiDPI.

Shtohet aftësia për të shkallëzuar daljen e klientit në WaylandPërveç kësaj, cilësimet e pavarura të shkallës lejohen për secilën pajisje dalëse, duke përfshirë vlerat e shkallës fraksionale.

Ne gjithashtu mund ta gjejmë atë shtoi aftësinë për të shtuar dhe hequr shtesat të protokollit Wayland dhe mbështetje të shtuar për protokollet eksperimentale: zwp_linux_dmabuf_unstable_v1 për të krijuar wl_buffers duke përdorur mekanizmin DMABUF dhe wlr-Menaxhimi i plotë-i jashtëm për lidhjen e paneleve të personalizuar dhe çelsave të dritareve.

Janë nisur versione të reja të mjedisit të personalizuar Sway dhe serveri i përbërë Wayfire që përdor Wayland.

Sa i përket ndryshimeve në lidhje me aplikacionet dhe mjediset desktop, përmendet se puna vazhdon për fillimin e mjedisit të përdoruesit LXQt 1.0.0, i cili do të zbatohet me mbështetjen e plotë për punën në Wayland.

Wayland është aktivizuar si parazgjedhje në Plasma Mobile, Sailfish 2, webOS Botim me Burim të Hapur, Tizen dhe AsteroidOS.

Ndërsa nga ana tjetër punojnë vazhdon në transportueshmërinë e aplikacioneve MATE për Wayland, shikuesi i imazhit Eye of MATE është përshtatur për të punuar pa u lidhur me X11 në mjedisin Wayland, si dhe mbështetje e përmirësuar Wayland në panelin MATE dhe se applet panel-multimonitor dhe panel-sfond janë përshtatur për përdorim me Wayland.

Fedora 34 planifikon të migrojë ndërtimin e desktopit të KDE për të përdorur Wayland si parazgjedhjeose Seanca X11 pritet të jetë një opsion. Paketa kwin-wayland-nvidia përdoret për të ekzekutuar KDE duke përdorur drejtuesit e pronarit NVIDIA.

KDE po punon për të bërë një sesion të bazuar në Wayland është gati për përdorim të përditshëm dhe për të arritur barazi në funksionalitetin mbi X11. Probleme të rregulluara me hedhjen në ekran dhe futjen e klikimit në qendër. Probleme të rregulluara me stabilitetin e XWayland.

GNOME për Wayland ka hequr të gjithë ekranin nga interpretimi kur tamponët dma-buf ose EGLImage përdoren në favor të azhurnimeve të pjesshme të dritares, të cilat zvogëloni sasinë e të dhënave të transferuara ndërmjet GPU dhe CPU. Kombinuar me një azhurnim të veçantë të elementeve të ndërfaqes, ky optimizim ka ulur ndjeshëm konsumin e energjisë kur funksionon me energji të baterisë. Addedshtë shtuar aftësia për të caktuar ritme të ndryshme të rifreskimit për secilin monitor.

Në GTK 4, GDK API-të janë ridizenjuar për të përdorur protokollin Wayland dhe konceptet e lidhura me to. Funksionet e lidhura me X11 dhe Wayland janë zhvendosur në vendet e ndara të ndara.

Firefox për Wayland ofron WebGL dhe video të përshpejtuar nga hardueri, përveç shtoi një prapavijë të re duke përdorur mekanizmin DMABUF për të dhënë tekstura dhe për të organizuar ndërrimin e tamponëve nga procese të ndryshme. Ky prapavijë lejoi të zbatojë një mjedis të unifikuar GL në ndërtimet e Firefox të bazuara në Wayland, jo të lidhura me servera të veçantë të përbërë, të tillë si GNOME Mutter ose KDE Kwin.

Së fundmi, për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë këtë version të ri, ata mund të shkarkojnë kodin burimor për përpilim nga lidhja vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.