Xrdesktop një projekt kufjesh realiteti virtual për të përdorur Gnome dhe KDE

Desktop Xrdes

Zhvilluesit e kompanisë Collaborativ prezantuan projektin xrdesktop, në të cilën, me mbështetjen e Valve, një bibliotekë po zhvillohet me elemente për të bashkëvepruar me desktopët tradicionalë brenda mjediseve tre-dimensionale të trajnuar me syze 3D dhe helmeta të realitetit. Kodi i bibliotekës është shkruar në C dhe shpërndahet nën licencën MIT. Ndërtimet e përfunduara janë gati për Arch Linux dhe Ubuntu 19.04 dhe 18.04.

Aktualisht, Linux tashmë ka mjetet për të gjeneruar drejtpërdrejt kufje realiteti virtual (zgjerime Vulkan) VK_EXT_acquire_xlib_display për X11 dhe VK_EXT_acquire_wl_display për Wayland), por nuk ka mbështetje për nivelin e saktë të vizatimit të dritares në hapësirën 3D dhe sinkronizimin e ritmit të rifreskimit të ekranit.

Rreth Xrdesktop

Objektivi i projektit xrdesktop është të zhvillojë metoda që lejojnë përdorimin e ndërfaqeve klasike në mjedise virtuale, u përqendrua në daljen në një ekran dy-dimensional dhe kontrollin duke përdorur tastierën dhe miun.

Komponentët xrdesktop zgjerojnë dritaren e disponueshme dhe menaxherët e përbërë me aftësi për të përdorur kohën e ekzekutimit të sistemeve të realitetit virtual për të dhënë dritaret dhe desktopin në mjedise virtuale tre-dimensionale.

Në xrdesktop, ideja e integrimit në mjediset ekzistuese të desktopit pa pasur nevojë për të filluar një administrator të specializuar të përbërë promovohet veçoni dhe lejoni që cilësimet ekzistuese të përdoruesit që përdoren me një monitor të rregullt të përdoren me përkrenare 3D.

Arkitektura e projektit nënkupton aftësinë për t'u integruar me çdo desktop, por në fazën aktuale të zhvillimit, komponentët zbatohen për të mbështetur kufjet e realitetit virtual për KDE dhe Gnome.

Për KDE, mbështetja për helmetat 3D zbatohet përmes shtojcës së ngjashme me Compiz, dhe për GNOME përmes një grupi paketash për GNOME Shell.

Këta përbërës pasqyrojnë dritaret ekzistuese në mjedisin virtual të kaskave 3D në formën e një skene të veçantë ose në modalitetin e mbivendosjes, ku dritaret e tavolinës mund të mbivendosen në aplikacione të tjera të realitetit virtual.

Përveç mekanizmave të përfaqësimit, xrdesktop siguron komponentë për mbështetjen e navigimit dhe hyrjes duke përdorur kontrollues të specializuar hapësinor.

xrdesktop, bazuar në informacionin nga kontrolluesit VR gjeneron ngjarje hyrëse e zakonshme, duke simuluar përdorimin e tastierës dhe miut.

Xrdesktop përfshin disa biblioteka që krijojnë tekstura të dritares për kohën e ekzekutimit të VR duke përdorur OpenVR, si dhe një sistem të bazuar në API për të dhënë një desktop të tërë në një mjedis 3D.

Meqenëse xrdesktop nuk siguron menaxherin e vet të dritares, kërkohet punë për t'u integruar me menaxherët ekzistues të dritares (xrdesktop mund të bartet tek çdo menaxher i dritareve X11 ose Wayland).

Komponentët kryesorë të xrdesktop:

gulkan: një lidhje e dobët për Vulkan, e cila siguron klasa për përpunimin e pajisjeve, hijerëve dhe inicimin e teksteve nga memorja ose bufferët DMA.

gxr: është një API për abstragimin e ndërfaqeve të programeve për të zhvilluar aplikacione të realitetit virtual. Tani mbështetet vetëm OpenVR, por së shpejti do të shtohet mbështetja për standardin OpenXR.

libinputsynth: është një bibliotekë për sintetizimin e ngjarjeve hyrëse të tilla si lëvizja e miut, klikimet dhe goditjet e tasteve, të implementuara në formën e backends për xdo, xi2 dhe Clutter.

desktop xrd: një bibliotekë për të menaxhuar dritaret në një mjedis 3D, një sërë widgetesh të lidhura dhe prapa për të dhënë skenën.

kwin-efekt-xrdesktop dhe kdeplasma-applets-xrdesktop: një shtojcë KWin për integrimin e KDE dhe një applet plazma për të vendosur KWin në modalitetin e daljes në një përkrenare 3D.

copë toke gnome-shell dhe gnome-shell-extension-xrdesktop: është një grup i arnimeve për Gnome për të integruar mbështetjen xrdesktop dhe një shtojcë për të ndryshuar prodhimin në një përkrenare 3D në Gnome Shell.

Projekti mbështet metoda të ndryshme të organizimit të ndërveprimit në tryezë dhe dritare në një mjedis virtual, i cili mund të përdoret për të kapur dritaret, shkallëzimin, lëvizjen, rrotullimin, mbivendosjen në një sferë, rregullimin dhe fshehjen e dritareve, përdorimin e menusë së kontrollit dhe kontrollimin e njëkohshëm të dy duarve duke përdorur kontrollues të shumtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.