Xubuntu 15.04: instalim hap pas hapi

desktop xubuntu 15.04

Për disa orë tashmë është në dispozicion Ubuntu 15.04 Vivid Verbet, versioni i ri i sistemit operativ të Canonical, i cili, siç ndodh gjithmonë, arrin së bashku me 'aromat' e ndryshme. Në këtë rast, le të shohim si ta instaloni Xubuntu 15.04, varianti që bazohet në desktopin e njohur Xfce dhe se ishte për një kohë të gjatë opsioni më i lehtë midis atyre të bazuar në Ubuntu.

Para së gjithash do të kemi nevojë shkarkoni ISO, diçka nga e cila unë personalisht preferoj të bëj BitTorrent Që në atë mënyrë ju shmangni mbingarkesën e serverave, veçanërisht në datat e lëshimit kur të gjithë përpiqen të marrin ISO. Në këtë rast duke shkarkuar skedarin http://torrent.ubuntu.com/xubuntu/releases/vivid/release/desktop/xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso.torrent dhe lejimi i Transmisionit të menaxhojë shkarkimin tuaj.

Pasi të kemi marrë ISO dhe duke supozuar se është në dosjen Shkarkime (gjendet në dosjen tonë personale), ne e ruajmë atë në një pendrive (të cilën do të supozojmë se ndodhet në / dev / sdb):

# dd nëse = ~ / Shkarkimet / xubuntu-15.04-desktop-amd64.iso e = / dev / sdb bs = 4M

xubuntu

Ne fillojmë ekipin tonë me pendrive të futur dhe për disa sekonda ne do të çohemi në një ekran si ai që shohim më lart, shumë i ngjashëm me atë që ka shoqëruar CD e drejtpërdrejtë e Ubuntu dhe aromat e ndryshme të tij. Në të mund të zgjedhim gjuhën në të cilën duam të shfaqim ndërfaqen dhe gjithashtu dy opsione kryesore: Provoni Xubuntu dhe Instalo Xubuntu, në rastin tonë ne do të zgjedhim këtë të fundit.

Do të paralajmërohemi se është e nevojshme të kemi një lidhje interneti dhe me të paktën 5,7 GB hapësirë ​​të lirë në hard disk, dhe ne klikojmë në 'Vazhdo'. Pastaj ne jemi pyetur për të 'Lloji i instalimit', ku kemi mundësinë të formatojmë njësinë për t'i përdorur të gjitha, të krijojmë skemën tonë të ndarjes (manualisht) ose të përdorim atë që është tashmë e disponueshme, me mundësinë e formatimit të disa ndarjeve (për shembull '/' dhe swap) duke lënë të tjera si ' / shtëpi 'e paprekur.

xubuntu

Pasi të jenë krijuar ndarjet, në ekranin tjetër na kërkohet 'Ku ndodhet?' dhe neve na ofrohet mundësia e zgjidhni vendin dhe zonën time.

xubuntu

Atëherë është koha për të zgjidhni paraqitjen e tastierës, si gjithmonë me mundësinë e provimit të shkrimit në kutinë e tekstit të vendosur horizontalisht përgjatë gjithë dritares; ne klikojmë në 'Vazhdo' dhe tani ajo që kemi është ekrani ku futim të dhënat tona: emrin, emrin e ekipit dhe emrin e përdoruesit, përveç fjalëkalimit (të cilin e fusim dy herë).

xubuntu 15.04

Ne do të shohim se kemi një mundësi që thotë 'Encrypt dosjen time personale' dhe kjo është diçka që unë në përgjithësi e rekomandoj që nga se kriptoni dosjen / home dhe kështu nuk ka asnjë mënyrë për të parë përmbajtjen e saj pa futur fjalëkalimin; kjo është veçanërisht e dobishme nëse pajisjet tona humbin ose vidhen.

xubuntu

Klikoni mbi 'Vazhdo' dhe instalimi do të fillojë, ku na tregohet një shirit progresi që na lejon të dimë në një mënyrë mjaft të përafërt se sa mbetet për përfundimin e tij, gjatë së cilës kohë do të shohim disa informacione në lidhje me këtë version të ri. Kjo eshte e gjitha; si e shohim instalimi është me të vërtetë shumë i thjeshtë, madje edhe më shumë sesa ishte në versionet e mëparshme pasi që duhen vetëm disa klikime për të plotësuar disa informacione. Në fund kemi para nesh të bukurën dhe gjithmonë të shkathët tavolinë xfce, dhe kemi gjithçka përpara: ne mund të instalojmë kodekë multimedialë, aplikacione të të gjitha llojeve dhe të fillojmë të krijojmë llogari të përdoruesit dhe të konfigurojmë, dhe në këtë pikë e vërteta është se në vend të përsëritjes së informacionit, mendoj se është e përshtatshme që të hidhni një vështrim në postime nga kolegët e mi për Instalimi i Ubuntu y nga Kubuntu, ku do të gjeni këshilla që vlejnë edhe për Xubuntu (pasi është apt-merrni nga rreshti i komandës) për të qenë në gjendje të instaloni VLC, Spotify ose shtoni depot WebUpd8 dhe Atareao, dy faqe referimi në gjithçka që ka të bëjë me softuerin e lirë. Shijoni Xubuntu 15.04!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   grovia dijo

  ÇFAR I P IRMIRVSIME Sjell UBUNTU 15.04?

 2.   jose dijo

  Më pëlqente i lehtë dhe i qëndrueshëm »por do të doja që ata të jepnin mundësinë për të ndryshuar shfletuesit në cilindo që dëshironi.

 3.   Rodrigo dijo

  Mund ta instaloni chromiun dhe ta përdorni si të paracaktuar në vend të firefox

 4.   derva dijo

  Mik, a mund të më ndihmosh të azhurnoj bibliotekat dhe të instaloj dekompresorë, video player dhe gjëra të tjera përmes konsolës së terminalit