Flatseal, një GUI për modifikimin e lejeve të aplikacionit Flatpak

rreth Flatseal

Në artikullin tjetër do t'i hedhim një sy Flatseal. Kjo është një aplikacion GUI që do t'i lejojë përdoruesit të rishikojnë dhe modifikojnë të gjitha lejet e dhëna për aplikacionet e instaluara si Flatpak. Nëse tashmë dini për menaxhimin e lejeve të aplikacionit në një pajisje Android, kjo nuk do të jetë asgjë e re.

Nëse jeni përdorues i Ubuntu, duhet të dini tashmë se çfarë janë aplikacionet Flatpak. Këto i lejojnë zhvilluesit të krijojnë aplikacione sandbox, të cilat zakonisht kanë lejet e aplikacionit Flatpak të parakonfiguruara si parazgjedhje, për të ofruar funksionalitetin e kërkuar nga aplikacioni që është i instaluar. Aftësia për të kufizuar këto leje është një veçori e jashtëzakonshme e këtij formati pakete, por është gjithashtu një nga më pak të aksesueshmet për përdoruesin.

Ndryshe nga Android, i cili ka mbështetje amtare për rregullimin e lejeve të tij përmes CLI dhe GUI, Flatpak i ka këto cilësime të disponueshme vetëm përmes linjës së komandës. Për t'u marrë me lejet, Flatseal vjen për t'u dhënë përdoruesve mundësinë për të kontrolluar lejet e Flatpak përmes komoditetit të një GUI.

Punimi i vulës së sheshtë

Flatseal do të na tregojë një listë të të gjitha aplikacioneve të instaluara Flatpak. Në to mund të modifikojmë cilësime specifiketë tilla si ndarja e rrjetit, sistemi i dritareve X11, ekzekutimi i sfondit, etj. Dhe nuk mund të jetë më e lehtë për t'u përdorur gjithashtu.

shkurtore të tastierës

Siç thamë, funksionimi i tij është i thjeshtë. Thjesht do të duhet të nisim Flatseal, të zgjedhim aplikacionin lejet e të cilit duam t'i modifikojmë dhe t'i aktivizojmë ose çaktivizojmë ato për shije. Kur ta bëjmë këtë, duhet të rinisim aplikacionin Flatpak pasi të bëjmë ndryshimet. Nëse diçka shkon keq, nga Flatseal do të kemi mundësinë të shtypim butonin për të rivendosur aplikacionin.

A keni vërtet nevojë të kontrolloni lejet e aplikacionit Flatpak?

Përgjigja për këtë pyetje varet tërësisht nga përdoruesi. Përdoruesi mesatar në përgjithësi nuk i kushton vëmendje gjërave të tilla. Megjithatë, nëse jeni shumë të kujdesshëm në lidhje me këto gjëra, ose gjeni një arsye të mirë për ta bërë këtë, Flatseal ofron mundësinë për ta bërë atë lehtësisht.

Diçka që duhet të kemi parasysh është se është e rëndësishme të jemi të kujdesshëm me lejet që ndryshojmë. Nëse çaktivizoni një leje të rëndësishme për funksionimin e aplikacionit, me siguri do të hasni probleme gjatë përdorimit të tij.

Instaloni Flatseal në Ubuntu

Nëse jeni të interesuar instaloni këtë ndërfaqe grafike nga e cila mund të menaxhoni lejet e aplikacionit Flatpak, mund ta bëni nëse e keni të aktivizuar këtë teknologji në sistemin tuaj. Nëse përdorni Ubuntu 20.04, por nuk e keni ende, mund të vazhdoni Udhëzuesi që një koleg shkroi në këtë blog pak kohë më parë.

Për të instaluar këtë aplikacion në Ubuntu, është e nevojshme vetëm të hapni një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutoni në të komandën e treguar në Flathub para kryejnë instalimin:

instaloni Flatseal

flatpak install flathub com.github.tchx84.Flatseal

Kur instalimi të ketë përfunduar, mundeni filloni këtë program duke kërkuar lëshuesin e tij në kompjuterin tonë, ose duke ekzekutuar komandën në terminal:

lëshuesi i aplikacioneve

flatpak run com.github.tchx84.Flatseal

uninstall

Ky program mund të jetë largohu nga ekipi ynë Në mënyrë të thjeshtë. Është e nevojshme vetëm të hapni një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutoni komandën në të:

Çinstaloni Flatseal

flatpak --system uninstall com.github.tchx84.Flatseal

Beje vete

Nëse preferoni ndërtoni vetë Flatseal nga terminalidepo në GitHub të këtij projekti tregojnë se është e nevojshme vetëm përdorimi i komandave të mëposhtme:

git clone https://github.com/tchx84/Flatseal.git

cd Flatseal

flatpak install org.gnome.{Platform,Sdk}//41

flatpak-builder --user --force-clean --install build com.github.tchx84.Flatseal.json

flatpak run --branch=master com.github.tchx84.Flatseal

Për më shumë detaje se si funksionon ky program, përdoruesit mund vizitoni faqja e dokumentacionit.

Flatseal është një aplikacion që u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi aplikacionet Flatpak që ata ekzekutojnë në kompjuterët e tyre. Frekuenca me të cilën është e nevojshme të modifikohen lejet e aplikacioneve tona ose nëse është e nevojshme t'i modifikojmë ato, siç thashë rreshtat më lart, varet nga secili përdorues.. E mira është se nëse dëshironi ose keni nevojë ta bëni, ne kemi një mundësi për ta bërë atë lehtësisht dhe shpejt.

Ky program është softuer falas. Mund të rishpërndahet dhe/ose modifikohet sipas kushteve të Licencës së Përgjithshme Publike GNU të botuar nga Free Software Foundation. Ose versioni 3 i Licencës ose (sipas dëshirës tuaj) ndonjë version i mëvonshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.