Skedarët GNOME marrin një ndërfaqe të re për të konfiguruar kolonat në listën e skedarëve. Lajme

Këtë javë në GNOME

Ndonjëherë, kur softueri na tregon për dekada nga momenti A në momentin B, ne pyesim veten "si është e mundur?" Ndonjëherë është një gabim që nuk është rregulluar për dekada, dhe ndonjëherë është një veçori që thjesht mund të ishte përmirësuar gjatë gjithë asaj kohe. Kjo është diçka që do të ndodhë në afat të mesëm Dosjet e GNOME, i njohur më mirë, të paktën për përdoruesit e vjetër të Linux, si Nautilus.

Në këtë artikull janë mbledhur ndryshimet që kanë ndodhur në GNOME, i cili është një desktop, aplikacione dhe biblioteka të ngjashme, në javën nga 28 prilli deri më 5 maj. Ai për Nautilus është një, por gjetëm edhe më shumë zhvillime në Loupe, pikërisht tani në inkubator dhe një aplikacion që pritet të jetë pjesë e aplikacioneve zyrtare të GNOME në muajt e ardhshëm.

Këtë javë në GNOME

 • Ekziston një ndërfaqe e re për të konfiguruar kolonat e listave të skedarëve. Pas gati 20 vjetësh me të njëjtin përzgjedhës kolonash, ndërprerja e GtkTreeView inkurajoi një zëvendësim të përzgjedhësit të kolonës me një me miniaplikacione dhe faqosje moderne. Ky përmirësim ju lejon gjithashtu të ndryshoni kolonat e dukshme qoftë globalisht ose vetëm për dosjen aktuale, pa dublikuar ndërfaqen e vjetër të ndërlikuar në Preferencat.

Pamje e re në GNOME Nautilus

 • Loupe tani ofron gjithashtu një përvojë të fuqishme celulare, falë përditësimit të kësaj jave. Ato përfshijnë lajme pothuajse çdo ditë; është ajo që keni të jetë në inkubator. Përveç kompletimit të ndërfaqes në mënyrë që të jetë e adaptueshme ("përshtatës" do të ishte fjala që do të përdorja për këtë, por RAE do të më tërhiqte veshët), disa funksione tipike si rrëshqitja me një gisht, prekja dy herë për të zmadhuar Zmadhimi ose zvogëlimi ose gjesti i fiksimit gjithashtu për zmadhimin dhe shtrirjen tani mbështeten. Përditësimi i kësaj jave përfshin:
  • Miratoi pamjen e vetive për faktorët më të vegjël të formës duke përdorur veçorinë më të fundit të pikës së ndërprerjes libadwaita.
  • Fshihni Headerbar dhe kursorin e miut në ekran të plotë pas një momenti.
  • Kapërceni formatet e imazhit të pambështetur kur shfletoni imazhe.
  • Shumë ndryshime dhe rregullime të tjera të vogla

Përditësimi i loupes

 • NewsFlash 2.3.0 u publikua dje. Ndryshimi i vetëm i dukshëm është ikona e re. Nën kapuç, WebKitGTK është përditësuar në versionin më të fundit, i cili duhet të rregullojë shumë probleme. Por pjesa më e madhe e punës ka shkuar në grabitjen e re të përmbajtjes. Duhet të jetë shumë më i shpejtë se biblioteka javascript e përdorur më sipër. Është më mirë e dokumentuar dhe më e lehtë të ofrohen rregullat e nxjerrjes me porosi.
 • Gjeneratori i lidhjes së grupit të Rust tani është në gjendje të vendosë dokumente për metodat virtuale dhe metodat e klasës nga skedarët GIR përkatës.
 • Bavarder ka mbërritur këtë javë dhe është një aplikacion chat-i i fuqizuar nga AI. Me Bavarder, një pyetje mund t'u bëhet ofruesve të ndryshëm si Hugging Chat, BAI Chat, OpenAI GPT-3.5-turbo, etj. Ai është projektuar të jetë minimalist në mënyrë që të ketë akses në një chatbot pa nevojën e një shfletuesi ose një llogarie. Si koment personal dhe pasi kam provuar alternativat dhe aplikacionet e ChatGPT dhe lokale, më duhet të them që duhet të keni kujdes me këtë lloj shërbimi, diçka që thotë edhe zhvilluesi i Bavarder. Nëse përgjigjet e AI-ve mund të jenë tashmë të pasakta, ato që na japin shërbimet lokale ose të prejardhura mund të jenë edhe më të këqija. Por mund të përdoret për të gjitha llojet e pyetjeve të mençurisë popullore dhe jo aq të njohura.

Bavaria në GNOME

 • Flare 0.8.0 është lëshuar, duke sjellë përmirësime të mëdha në listën e mesazheve. Në vend të butonit të mëparshëm "Ngarko më shumë", përmbajtja tani ngarkohet në mënyrë dinamike nëse nevojitet, duke përmirësuar përvojën e Flare me biseda më të gjata. Që nga përditësimi i fundit, është zbatuar edhe fshirja e mesazheve. Dhe si gjithmonë, shumë rregullime të vogla të gabimeve dhe veçori janë zhvilluar gjithashtu për të siguruar që Flare të funksionojë siç pritej.

Shpërthimi 0.8.0

Dhe kjo ka qenë e gjithë këtë javë në GNOME. Nëse jeni përdorues i KDE-së dhe jeni duke pritur për hyrjen javore, këtë të shtunë është ndërprerë sepse anëtarët e tij kanë gjëra për të bërë, si planifikimi i Plasma 6.0.

Informacioni dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.