I ri? aromë: Ubuntu Unity Remix 20.04 lëshon versionin e tij të parë të qëndrueshëm

Remix Ubuntu Unity 20.04 LTS

Shumë shije të reja dhe shumë debate po ndodhin kohët e fundit. Debati ka të bëjë me pyetjen nëse kaq shumë versione të Ubuntu janë të nevojshme dhe ato të fundit që janë shfaqur kanë qenë Kanellë Ubuntu y UbuntuDDE në versione të qëndrueshme dhe ubuntu në version për zhvilluesit. Sot është lëshuar një tjetër version i qëndrueshëm, i pari nga diçka që do të interesojë shumë përdorues: Ubuntu Uniteti Remix 20.04, aromë tani jozyrtare që përdor mjedisin grafik që Canonical projektoi më parë këtë dekadë.

Në kohën e shkrimit, nuk ka shumë informacion në lidhje me Ubuntu Unity Remix 20.04, i cili nuk është shumë logjik duke marrë parasysh që ata sapo lëshuan një version i qëndrueshëm. Ata ende nuk kanë ndonjë faqe në internet, por kanë një kanal Telegram (këtu) dhe një llogari në Twitter (këtu), të dy aq të rinj sa nuk janë as 72 orë të vjetër. As nuk kanë pastruar ende një dyshim të rëndësishëm: a po punojnë për t'u bërë një aromë zyrtare?

Ubuntu Unity Remix 20.04 mund të jetë lëshimi i parë i qëndrueshëm i një aromë të re zyrtare

Përgjigja për pyetjen e mëparshme nuk është e lehtë. E vetmja gjë që mund të themi aktualisht është se dy nga tre aromat e lartpërmendura (Kanella dhe Deepin) mbajnë mbiemri «Remix» në emrat e tyre, e njëjta gjë që e mori Ubuntu Budgie derisa të bëhej një aromë zyrtare. Nga ana tjetër, të dy Kanella dhe Deepin kanë konfirmuar se po punojnë për të hyrë në familjen Canonical si një aromë zyrtare, por kjo është diçka që Ubuntu Lumina ka bërë gjithashtu pa përfshirë "Remix" në emrin e saj. Prandaj, mënyra e vetme për të ditur nëse Ubuntu Unity do të bëhet një aromë zyrtare është të presësh për zhvilluesin e saj, Rudra B. Saraswat, na tregoni pak më shumë rreth planeve tuaja.

Sa i përket asaj që kjo aromë përfshin si të veçantë, pika kryesore është mjedisi i saj grafik, përdorimi Unity 7.5, dhe ata kanë eleminuar lightdm për të përdorur GDM3, përveç azhurnimit të paketave softuerike në versionin e tyre të fundit si Firefox, LibreOffice dhe kernelin, Linux 5.4. Detaje të tjera të rëndësishme janë se dyqani i softuerëve që përdor është Softueri GNOME, kështu që ne do të gjejmë pako depo APT, Snaps dhe mund të shtojmë mbështetje për Flatpak, dhe butonat e mbylljes, maksimizimit dhe rivendosjes janë në të majtë, ku Ubuntu i kisha vite më parë.

Nëse jeni të interesuar të instaloni këtë version, Imazhet ISO janë në dispozicion en MEGA, Mediafire y Google Drive. A jeni i lumtur për këtë lëshim dhe a do të dëshironit që ai të bëhet një aromë zyrtare apo mendoni se 11 versione janë tashmë shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristian dijo

  Dhe një aromë tjetër ... Dhe një tryezë tjetër ...

  Por një copëzim i madh ... Qindra shpërndarje, qindra tryeza të ndryshme, qindra shpërndarje të bazuara në të tjera, shpërndarje të vjetruara, shpërndarje me bërthama të tjera ...

  Sidoqoftë ... Versioniti do të ekzekutohet për ta instaluar dhe thënë «buaaaah konsumoni 600mb dash; Më mirë se Gnome "... sepse kjo është e vetmja gjë që ata shikojnë ... Sepse gjysma kanë kompjuterë nga shekulli i kaluar me disqe, barra e madhe e këtij komuniteti dhe e vetmja gjë që dihet" për ringjalljen e kompjuterëve antikë "

  Sipas mendimit tim, unë jam në gjendje të vezëve të kaq shumë opsioneve dhe se ato nuk përqendrojnë burime vetëm në 1-2 mjedise dhe se ka 20 milion shpërndarje me funksionim të ndryshëm.

  Edhe rrepa.

  1.    l1k dijo

   Ju ngatërroni distros si duhet me personalizimet, se kjo e fundit është ajo që kemi këtu.

   E njëjta gjë ndodh në Windows, vetëm se atje ata thonë "të lënë pas dore".

  2.    Xavier dijo

   Epo, kur një kompani punëson të gjithë këta zhvillues më duket se desktopi do të unifikohet. Unë e kuptoj që shumica filloi si një projekt personal që zbulohet më vonë dhe ka një farë suksesi bazuar në atë se a i pëlqen një sektori të konsiderueshëm apo jo. Më duket se kjo është hijeshia e GNU / Linux: gjetja e një distroje që i përshtatet asaj që na pëlqen më shumë.

   Nëse vetëm bashkimi në një desktop të vetëm do të lejojë GNU / Linux të rrisë pjesën e tij të tregut, atëherë cila është qëllimi i këtij sistemi, për këtë është Windows. Shumë prej nesh ndryshojnë sistemin tonë operativ pikërisht duke ikur nga Windows dhe rezulton se tani ata duan të kthehen në diçka të ngjashme me Microsoft ...

   Meqenëse në realitet unë jam vetëm një përdorues i fundit (nuk jam programues, as zhvillues dhe as kam ndonjë lloj marrëdhënie me profesione të ngjashme) në fund shqetësohem vetëm se funksionon ... sigurisht që gërvishtem pak terminali dhe instaloni Debian, Arch, por Running 100 kërkon kohë që nuk e kam, kështu që përdor Ubuntu dhe derivatet e tij ose Manjaro (fedora nuk e bind shumë) ... mirë, unë jam thjesht një djalë me një të ulët kurba e të mësuarit në këtë botë të GNU / Linux i cili ka një profesion që nuk ka asnjë lidhje me këtë të mrekullueshme ... kështu që me pak fjalë më pëlqen që ata po ringjallin Unitetin, desktopin tim të preferuar së bashku me Mate ...

  3.    DieGNU dijo

   Nuk është fragmentim, është Ubuntu me një desktop apo tjetër. Një tjetër gjë është që Canonical e shpërndan atë me Gnome, por ju mund ta hiqni atë dhe të shtoni Unity ose një tjetër. E njëjta gjë është, vetëm e gatuar paraprakisht.

  4.    gjenerojnë dijo

   Epo, windows ka rreth 7 versione pa llogaritur versionet jozyrtare, të ashtuquajturat dritare të lëna pas dore në fund janë dritaret e njëjta

   Sot ka shtëpi Windows, Professional, Enterprice, s, lot, mobile, Enterprise mobile, arsimore.A ka fraksionim në dritare?

   Prandaj që Canonical pranon desktopë të ndryshëm është normale për sa kohë që ata kanë të njëjtën bazë, në këtë rast është mirë që të ketë larmi dhe përshtatshmëri në PC të ndryshëm, prandaj ekzistojnë lubuntu, kubuntu, xubuntu, etj. Përveç ubuntu është normale

   Hyrja e ubuntuDDE, Ubuntu Cinnamon dhe Ubuntu Unity remix është normale për Canonical, është e përshtatshme që fjala ubuntu të ketë lidhje me çdo desktop në përgjithësi

  5.    herz26 dijo

   Mirësevini në botën e linux: v

  6.    leonidas83glx dijo

   Unë nuk e di cili është problemi që keni me përdoruesit e pajisjeve të vjetra, por është në sajë të këtyre shpërndarjeve të lehta që jo vetëm që këto pajisje zgjasin jetën e tyre të dobishme por edhe parandalojnë vjetërsimin e planifikuar dhe gjenerimin e mbetjeve elektronike, e cila gjeneron dhimbje nga koka te të gjithë dhe i kushton shtetit shumë para për të arritur riciklimin dhe asgjësimin përfundimtar të tij.
   Përveç kësaj, shumë prej nesh nuk jetojnë në "botën e parë" të cilën ju me siguri e shijoni, shumë prej nesh vazhdojnë të jetojnë në vendet e varfëra dhe ne duhet të vlerësojmë dhe të përfitojmë nga ato që kemi në dorë.
   Komenti juaj nuk shton asgjë këtu.

 2.   Alexander dijo

  E vetmja gjë e mirë është që asnjë zhvillim nuk vjetërohet gjithmonë ka dikush që e rikthen atë në jetë dhe në realitet ka vetëm dy zhvillime Qt dhe gtk duhet të paketojnë të gjitha mjediset dhe përdoruesi vendos të instalojë

 3.   shumëllojshmëri argëtim dijo

  E shoh mirë, sa më shumë diversitet aq më mirë, sepse kemi shumë në këtë botë dhe me shije shumë të larmishme.

  Ubuntu është një distro që gjithmonë ka qenë shumë e drejtuar ndaj të rinjve, kështu që unë e shoh mirë sepse ata mund ta shkarkojnë atë direkt me desktopin e zgjedhur, siç ndodh në manjaro, e cila po zgjerohet me më shumë desktop, çfarë ndodh nëse ndodh në manjaro, duket se asgjë nuk ndodh, por nëse ndodh në Ubuntu, atëherë tashmë duket një sakrilegj, nëse shumë desktop, etj.

  Diversiteti është gjithmonë i mirë, si shpërndarësit ashtu edhe tryezat, sepse askush nuk detyron asgjë ose askënd, kështu që kushdo që nuk dëshiron të përdorë këtë apo atë apo jo pajtohet, të mos e përdorë atë, kaq, kaq e thjeshtë.

  1.    gjenerojnë dijo

   Kur instaloni Debian ju jep mundësi të ndryshme desktopi dhe mageia gjithashtu

 4.   navarone dijo

  Si gjithmonë dhe pothuajse në të gjitha blogjet, anti "copëtimi" duke hedhur gurë ndaj Unitetit. Ka Talibanë që nëse nuk është vetëm distro i tyre i dashur; e gjithë pjesa tjetër është copëzim ose komplot i tmerrshëm i Kanunikës "perfide".
  Për mua GNU / Linux është liria e krijimit, përdorimit dhe inovacionit falas. Atëherë të gjithë janë të lirë të përdorin një ose një distro, desktop ose çfarëdo aplikacioni tjetër që dëshirojnë. Në rastin tim, unë kam qenë një përdorues i Unitetit që nga fillimi i tij, gjithnjë më pëlqente ajo ndërfaqe, ndihesha shumë komode dhe deri më sot vazhdoj ta përdor në distrot e mia të preferuara. Ky lajm më bën të lumtur dhe shpresoj që ky projekt të vazhdojë, nga këtu mbështetja ime dhe falënderimet për njerëzit që bëjnë të mundur mbajtjen e Unitetit brenda mundësive të përdoruesve që lirshëm duan ta përdorin atë në kompjuterët e tyre.
  Përshëndetje për të gjithë shkëmbinjtë

 5.   Xion Lunaria dijo

  Nga ana ime, ndihem mirë me unitetin, nuk më pëlqejnë tryezat e zbukuruara, kështu që do ta instaloj në një SSD dhe do të shoh se si shkon, gjithsesi është një lehtësim.

 6.   Luis dijo

  Le të rritet desktopi i Unity dhe të vazhdojë zhvillimin e tij në të ardhmen

 7.   leonidet dijo

  hera e parë që shkruaj këtu më duket mirë që ka shumë mundësi kjo unitet duket bukur