Iotop dhe iostat, monitorojnë performancën I / O të diskut

rreth iotop dhe iostat

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim të shpejtë si mund të monitorojmë performancën e diskut I / O në Ubuntu duke përdorur mjetet iotop dhe iostat. Si rregull i përgjithshëm, përdoruesit mund të përdorin komandën më i lartë të njohësh proceset e ekzekutimit të sistemit (dhe më shumë gjëra) në kohë reale dhe të identifikojë problemet e mundshme. Por nëse nuk gjejmë ndonjë çështje të performancës në lidhje me shfrytëzimi i burimeveSidomos me CPU dhe memorie, është interesante të kalohet te kontrolli i fushave të tjera për të identifikuar pengesat.

Në daljen e komandës më i lartë ka fusha që mund të përdorim për të zbuluar nëse ka operacione të larta leximi dhe shkrimi I / O në pajisjet e ruajtjes dhe ndarjet. Nëse funksionimi i diskut I / O i diskut është i lartë, mund të jetë shkaku i vonesës së performancës, kështu që statistikat e diskut I / O në sistem duhet të verifikohen, dhe këtu mund të na ndihmojnë mjetet iotop dhe iostat.

Iotop dhe iostat për të verifikuar statistikat e I / O

Për të kontrolluar statistikat e I / O në detaje, përdoruesit mund të përdorin komandat iotop dhe iostat. Këto komanda përdoren për të identifikuar problemet e performancës me pajisjet e ruajtjespërfshirë disqet lokale ose sistemin e skedarëve të rrjetit.

Çfarë është iotop?

Kjo dobi Shtë e ngjashme me komandën e sipërme, por tregon aktivitetin e diskut në kohë reale. Kjo vegël shikon informacionin e përdorimit të kernelit I / O dhe shfaq një tabelë të përdorimit aktual të I / O përmes proceseve ose fijeve në sistem. Ai gjithashtu tregon gjerësinë e brezit dhe lexon dhe shkruan kohën I / O të secilit proces ose fije.

Instaloni Iotop

Këtë mjet mundemi instaloni lehtësisht me ndihmën e menaxherit të paketës apt. Për sistemet Debian / Ubuntu, do të duhet të hapim vetëm një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutojmë komandën:

instaloni iotop

sudo apt install iotop

Monitoroni aktivitetin I / O të diskut duke përdorur iotop

Ka shumë mundësi në dispozicion në komandën iotop për të kontrolluar statistikat e ndryshme në lidhje me diskun I / O. Do të duhet të ekzekutojmë vetëm komandën iotop pa ndonjë argument, edhe pse do të duhet ta ekzekutojmë me privilegje të superpërdoruesit, për të parë çdo proces ose fije në lidhje me përdorimin aktual të I / O:

iotop duke punuar

sudo iotop

kontrolloni cilat procese janë duke përdorur disk I / O, ne do të duhet të shtojmë në komandën iotop -oo - vetëm opsion:

iotop tregon vetëm procese

sudo iotop --only

shihni më shumë opsione të zbatueshme për iotop, në një terminal mund të këshillohemi me ndihmën tuaj me komandën:

ndihmë nga iotop

iotop --help

uninstall

hiqni iotop nga ekipi ynë, në një terminal (Ctrl + Alt + T) do të duhet të ekzekutojmë vetëm:

çinstaloni iotop

sudo apt remove iotop

Çfarë është iostat?

Komanda iostat përdoret për të monitoruar ngarkesën e pajisjes hyrëse / dalëse të sistemit, duke parë se sa kohë pajisjet janë aktive në lidhje me normat mesatare të transferimit të tyre. Mund të përdoret gjithashtu për të krahasuar aktivitetin midis disqeve.

Kjo komandë gjeneron raporte që mund të përdoren për të ndryshuar konfigurimin e sistemit për të ekuilibruar më mirë ngarkesën hyrëse / dalëse ndërmjet disqeve fizike. Komanda iostat gjeneron dy lloje raportesh; Shfrytëzimi i CPU-së y përdorimi i pajisjes.

Në sistemet multiprocesoriale, statistikat e CPU llogariten në të gjithë sistemin si mesatare në të gjithë procesorët.

Instaloni iostat

Mjeti iostat është pjesë e paketës sysstat, e cila mund të instalohet nga depoja zyrtare. Do të duhet vetëm të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutojmë komandën në të:

instaloni paketën sysstat

sudo apt install sysstat

Matja e performancës së diskut I / O me komandën iostat

Ka shumë opsione të disponueshme në komandën iostat për të kontrolluar statistika të ndryshme të CPU-së dhe diskut I / O të diskut. Nëse ekzekutojmë komandën iostat pa ndonjë argument mundemi shikoni statistikat e plota të sistemit:

iostat duke punuar

iostat

Nëse shtojmë -d opsion te komanda iostat, mundemi shikoni statistikat I / O për të gjitha pajisjet:

iostat -d

Nga ana tjetër, nëse shtojmë opsioni -p te komanda iostat, do ta bëjmë tregoni statistikat I / O të të gjitha pajisjeve dhe ndarjeve të tyre.

iostat -p

Nëse është ajo që na intereson shikoni statistikat e hollësishme të I / O për të gjitha pajisjet, ne do të duhet vetëm të shtojmë -x opsion në komandën iostat:

iostat -x

Nëse jemi të interesuar njohin statistikat I / O të pajisjeve bllok dhe të gjitha ndarjet e tyre të përdorura nga sistemi, thjesht duhet të shtojmë opsionin -p të ndjekur nga emri i pajisjes:

pajisje iostat

iostat -p sda

uninstall

hiqni iostat nga ekipi ynë, thjesht duhet të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutojmë në të:

çinstaloni iostat

sudo apt remove sysstat

Sapo kemi parë edhe dy mjete të tjera që mund të ndihmojnë një administrator të sistemit zbulojnë problemet e performancës së diskut duke përdorur komandat iotop e iostat. Për më shumë informacion, përdoruesi që dëshiron mund të konsultohet me Fuente të këtij neni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.