Saidar, një mjet i thjeshtë për të monitoruar burimet e sistemit

rreth saidar

Në artikullin tjetër do të hedhim një vështrim në Saidar. Për një administrator të sistemit Gnu / Linux, është e rëndësishme monitorojnë burimet e sistemit për t'u siguruar që sistemi po funksionon në gjendje normale dhe të shëndetshme, pa ndonjë aktivitet të pazakontë. Prandaj, në rreshtat vijues do të shohim një mjet të thjeshtë të quajtur Saidar.

Sot ka shumë mjete për të monitoruar burimet e një sistemi nga mjedisi grafik ose nga vija e komandës, me të cilat mund të shohim statistikat e sistemit në sistemet operative Gnu / Linux dhe Unix. Ndoshta mjeti më i njohur dhe i përdorur për këtë qëllim është më i lartë, megjithëse ka edhe alternativa të tjera të mira në dispozicion. Me to do të jemi në gjendje të marrim informacionin përmbledhës të sistemit, si dhe një listë të proceseve ose fijeve që kerneli Gnu / Linux menaxhon aktualisht.

Saidar është një mjet mjaft i thjeshtë, krijuar për të shikoni statistikat e sistemit Gnu / Linux dhe përdorimin e burimeve në kohë reale. Isshtë pjesë e biblioteka libstatgrab, e cila mund të përdoret për të hyrë në statistikat kryesore të sistemit, duke përfshirë CPU, proceset, ngarkesën, memorjen, ndërrimin, rrjetin I / O, diskun I / O dhe informacionin e sistemit të skedarit. Ky mjet është shkruar në C dhe testuar në GNU / Linux dhe shpërndarje të ndryshme si Unix si FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Solaris, DragonFly BSD, HP-UX dhe AIX.

Kur të fillojmë Saidar, mjeti do do të shfaq një ekran të plotë me informacion në lidhje me burimet e sistemit, i cili azhurnohet në intervale të rregullta. Në dalje do të shohim statistika për burime të ndryshme të sistemit, përfshirë ngarkesën e CPU-së, përdorimin e kujtesës, përdorimin e diskut, etj.

Instaloni Saidar në Ubuntu

instaloni Saidar në Ubuntu, Debian, Linux Mint dhe sisteme të ngjashme, do të na duhet vetëm të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të përdorim komandën e mëposhtme:

instalo saidar

sudo apt install saidar

Përdorimi i Saidar

Ne jemi duke shkuar tek fillo Saidar thjesht shtypni emrin në terminal (Ctrl + Alt + T):

saidar

Vonesa e azhurnimit është 3 sekonda si parazgjedhje, por ne do të jemi në gjendje të ndryshoni duke përdorur parametrin '-d' si në vazhdim:

dalja standarde e thanës

saidar -d 1

Komanda Saidar shfaq informacion duke përfshirë ngarkesën e CPU, përdorimin e kujtesës, disk io, përdorimin e hapësirës në disk, përdorimin e rrjetit.

  • Siç mund ta shihni në screenshot më lart, rreshti i sipërm tregon detajet vijuese; Emri i hostit të sistemit, Uptime, Data dhe koha aktuale.
  • La rreshti i dytë tregon statistikat e përdorimit të CPU si; Ngarkesa e CPU-së, numri i përgjithshëm i proceseve, numri i përgjithshëm i proceseve që aktualisht ekzekutohen / flenë / ndalojnë / zombie dhe numri i përgjithshëm i përdoruesve të regjistruar.
  • La rreshti i tretë shfaq detajet e përdorimit të kujtesës si; Kujtesa totale, Sa memorie po përdoret aktualisht, Sa kujtesë ka mbetur, Përdorimi i ndërrimit (total, i përdorur dhe i lirë) dhe Paging brenda / jashtë.
  • La rreshti i katërt shfaq detajet e hard drive, rrjetit dhe sistemit të skedarëve si; Ndarjet e diskut, Pajisjet Loopback, Shpejtësia e daljes në disk, Kartat e disponueshme të ndërfaqes së rrjetit, Rrjeti I / O, pikat e montimit të sistemit, Përqindja totale e hapësirës së diskut të lirë dhe e përdorur nga secili skedar i sistemit.

Ashtu si me komandën e sipërme, Saidar do të vazhdojë të ekzekutojë dhe monitorojë burimet e sistemit derisa të dilni duke shtypur butonin çelësi q.

Dalja e ngjyrave

Nëse dëshirojmë i jep një ngjyrim, Saidar do të jetë në gjendje të gjenerojë tekst me ngjyra duke përdorur opsioni '-c' si në vazhdim:

dalja me ngjyra

saidar -c -d 1

Ndihmë

Nëse ka nevojë shihni ndihmë për detaje mbi opsionet e mbështetura, ne mund të përdorim komandën e mëposhtme:

ndihmë mjetesh

saidar -help

uninstall

hiqni këtë mjet nga ekipi ynë, do të na duhet vetëm të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

çinstaloni Saidar

sudo apt remove saidar; sudo apt autoremove

Ky është vetëm një mundësi tjetër për të monitoruar burimet e sistemit tonë. Përveç Saidar, ka edhe shumë mjete të tjera që ne do të jemi në gjendje t'i përdorim me të njëjtin qëllim. Disa opsione të tjera të njohura me të cilat do të merrnim rezultate të njëjta ose të ngjashme do të ishin; htop, shikimet, Jo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.