Canonical lëshon Ubuntu 18.04.5 dhe Ubuntu 16.04.7 për të përmirësuar besueshmërinë, stabilitetin dhe sigurinë e dy prej versioneve të tij LTS që janë ende të mbështetura

Ubuntu 18.04.5 dhe 16.04.7

Një javë më parë, dy vonë, Canonical Ai nisi Azhurnimi i parë i pikës së Focal Fossa. Të gjitha versionet e Ubuntu marrin azhurnime të këtij lloji, por LTS marrin më shumë, pasi ato mbështeten për 5 vjet dhe jo për 9 muaj si lëshimet normale. Aktualisht ekzistojnë edhe dy versione të tjera LTS të mbështetura, dhe kompania që drejton Mark Shuttleworth ka lëshuar imazhe të reja të Kastorit Bionic dhe Xenial Xerus që tani mund të shkarkohen si Ubuntu 18.04.5 dhe Ubuntu 16.04.7.

Siç e shpjeguam javën e kaluar, këto nuk janë versione të reja të sistemeve operative, njëra e lëshuar në prill 2018 dhe tjetra në të njëjtin muaj të vitit 2016, por ato janë imazhe të reja ISO të cilat përfshijnë të gjitha lajmet dhe përmirësimet që janë përfshirë muajt e fundit, më konkretisht ato që lidhen me besueshmërinë, stabilitetin dhe sigurinë e sistemeve operative. Përdoruesit ekzistues do të kenë marrë të gjitha lajmet e paraqitura në këto ISO të reja sapo të ishin gati.

Ubuntu 18.04.5 dhe 16.04.7 gjithashtu pësuan vonesa

Ata nuk e shpjeguan arsyen, por tre versionet e fundit LTS, domethënë imazhet e tyre ISO, të sistemit Canonical dhe të gjitha aromat e tyre zyrtare ata pësuan një vonesë. Konkretisht, si raportuar Steve Langasek, versioni i azhurnuar i Bionic Kastor duhej të kishte mbërritur më 6 gusht, dhe jo 13-të siç ka ardhur.

Lidhur me risitë që ata prezantuan në kohën e tyre, Xenial Xerus u dallua për të qenë i pari që mbështeste paketat Snap, ndër risitë e tjera. Nga ana tjetër, Bionic Beaver mbetet i preferuari i shumë përdoruesve të Ubuntu dhe ishte e fundit për të përdorur mjedisin grafik Unity, kështu që adhuruesit e desktopit që Canonical krijoi u zhgënjyen 6 muaj më vonë kur kompania vendosi të kthehej në GNOME. Në çdo rast, projekti ekziston Uniteti i papunësisë e cila po punon për t'u bërë një aromë zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.