Lubuntu 20.10 arrin me LXQt 0.15.0 dhe përfshin këto lajme

Ubuntu 20.10

E fundit që e bëri zyrtare lansimin deri më tani, përveç Kylin, ka qenë shpërndarja me mjedisin LXQt. Po flasim për zbarkimin e Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla, dhe nëse përmendim më sipër kjo është për shkak se Xubuntu ende nuk e azhurnon faqen e saj të internetit ose përmend ndonjë gjë në blogun e saj ose në rrjetet sociale, kështu që, megjithëse mund të shkarkohet, nuk mund të themi që nisja është zyrtare. Po, ato të aromave të tjera janë tashmë, përfshirë versionin kinez që zakonisht arrin më vonë për shkak të ndryshimit të kohës.

Lubuntu 20.10 ka mbërritur me lajme, por nëse i kushtojmë vëmendje shënim lëshimi, ato nuk janë shumë ose shumë emocionuese. Si të gjithë aromat, ai përfshin ndryshime në lidhje me mjedisin grafik, aplikacionet dhe bibliotekat në mënyrë që gjithçka të funksionojë si duhet, si dhe një kernel të azhurnuar që është bërë Linux 5.8. Më poshtë keni lista më e spikatur e lajmeve e cila ka mbërritur së bashku me Lubuntu 20.10.

Pikat kryesore të Lubuntu 20.10 Groovy Gorilla

 • Linux 5.8.
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2021.
 • LXQt 0.15.0 - me shumë përmirësime mbi 0.14 të pranishme në 20.04.
 • Kt 5.14.2.
 • Mozilla Firefox 81.0.2, i cili do të marrë azhurnime nga ekipi i sigurisë Ubuntu përgjatë ciklit të mbështetjes së lëshimit.
 • Paketa LibreOffice 7.0.2, e cila zgjidh problemin e printimit të pranishëm në 20.04.
 • VLC 3.0.11.1, për shikimin e mediave dhe dëgjimin e muzikës.
 • Featherpad 0.12.1, për redaktimin e shënimeve dhe kodit.
 • Zbuloni 5.19.5 si një qendër softueri, për një mënyrë të thjeshtë, grafike për të instaluar dhe azhurnuar softuerin.
 • Klienti i fuqishëm dhe i shpejtë i emailit Trojitá 0.7 për të arritur në postën tuaj zero në asnjë moment.
 • Playmouth i përditësuar.
 • Kallamar 3.2.24.

Lubuntu 20.10 Gorilla Groovy tani në dispozicion për shkarkim nga faqja zyrtare e projektit, nga e cila mund të kemi qasje kjo lidhje. Përdoruesit ekzistues mund të azhurnojnë nga i njëjti sistem operativ, së pari azhurnojnë të gjitha paketat e disponueshme me "sudo apt update && sudo apt upgrade" dhe pastaj me komandën "sudo do-release-upgrade -d".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lives dijo

  Ai nuk i thotë lamtumirë gjithëpranisë në këtë lëshim, ai tashmë e braktisi atë në 2018.