Lubuntu 21.04 tani i disponueshëm me LXQt 0.16.0 dhe QT 5.15.2

Ubuntu 21.04

Dhe me leje nga Kylin, e cila është zhvilluar dhe e destinuar për përdoruesit në Kinë, të gjitha aromat zyrtare të Ubuntu për Prill 2021 tashmë janë lëshuar. Lubuntu 21.04 Hipsute Hippo, i cili ka qenë në dispozicion për disa orë, por vetëm pak minuta më parë ata shtuan informacionin në faqen e tyre të internetit dhe botuan shënim lëshimi.

Ashtu si Xubuntu, Lubuntu është një aromë për ata që i japin përparësi performancës sesa estetikës ose faktorëve të tjerë. Ato zakonisht nuk përfshijnë ndryshime të tilla goditëse si Kubuntu (KDE / Plasma) ose Ubuntu (GNOME), por ato ndërmarrin hapa të vegjël për të përmirësuar sistemet operative. Lubuntu 21.04 mbërrin me LXQt 0.16.0, e cila është një paradhënie mbi 0.15.0 që përfshinte version i lëshuar në tetor 2020. Më poshtë keni një listë të lajmeve më të spikatur që kanë mbërritur me Lubuntu 21.04.

Pikat kryesore të Lubuntu 21.04

 • Përkrahet deri në janar 2022.
 • Linux 5.11
 • LXQt 0.16.0. Vlen të përmendet se v0.17.0 i mjedisit grafik tashmë është lëshuar, por nuk arriti në kohë.
 • LXQt Archiver 0.3.0, bazuar në Engrampa.
 • QT 5.15.2.
 • Firefox 87.
 • Libre Office 7.1.2.
 • VLC 3.0.12.
 • Mbështjellës me pendë 0.17.1.
 • Zbuloni 5.21.4. Për të panjohurit, është qendra e softuerit KDE që është në dispozicion në Kubuntu dhe KDE neon, midis shpërndarjeve të tjera që përdorin desktopin e KDE.
 • Aplikacioni i njoftimit të azhurnimit është azhurnuar për të shtuar paketa dhe versione në pamjen e pemës për të parë më mirë azhurnimet në pritje. Për më tepër, njoftimet e sigurisë shfaqen veçmas.

Lubuntu 21.04 Hipsute Hippo tashmë është lëshuar zyrtarisht dhe mund të shkarkohet nga faqja në internet e projektit ose nga Serveri kanonik. Ashtu si pjesa tjetër e versioneve zyrtare, tjetri do të jetë tashmë Lubuntu 21.10 Impish Indri, një emër që nuk është njoftuar ende zyrtarisht, por po përdoret tashmë nga zhvilluesit e Ubuntu në Launchpad.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.