Lubuntu 22.10 vjen me LXQt 1.1.0 dhe Linux 5.19

Ubuntu 22.04

pak çaste më parë, sapo u bë zyrtare nisja e Ubuntu 22.10 Kudu kinetike. Në versioni i meparshem, ekipi i zhvilluesve që drejtonte këtë projekt ishte pak konservator dhe qëndroi me LXQt 0.17.0, kështu që Kudu është i pari që sjell versionin 1.0 në këtë shije zyrtare të Ubuntu. Edhe pse e vërteta është se muaj më parë ata lëshuan një depo Backports si ajo e KDE për ata që donin të instalonin paketa më të reja.

Lubuntu 22.10 arrin me LXQt 1.1.0 si një mjedis grafik, dhe gjithashtu përfshin versione të reja të paketave të tjera. Kinetic Kudu është një lëshim i ciklit normal, domethënë ai që mbështetet për 9 muaj. Për këtë arsye, projekti është përpara paketës dhe rekomandon që të përmirësoni në Lubuntu 23.04 kur të lëshohet. Ata gjithashtu thonë se 22.10 do të marrë vetëm arnime sigurie dhe përditësime të tjera kryesore, dhe se tani e tutje ata do të fokusohen në zhvillimin e asaj që do të lëshojnë gjashtë muaj nga tani.

Lubuntu 22.04 Thekson Kinetic Kudu

 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2023.
 • Linux 5.19
 • LXQt 1.1.0.
 • Kt 5.15.6.
 • Calamares 3.3 Alpha 2, që ata mendojnë se është alternativa më e mirë pavarësisht se është në alfa. Kjo ndoshta ka të bëjë me defektin në median e instalimit që bën që ikona e instalimit të shfaqet dy herë nëse kërkoni nga lëshuesi i aplikacionit.
 • Firefox 106, dhe ata shfrytëzojnë rastin të na kujtojnë se do të përdorin versionin snap.
 • Libre Office 7.4.2.
 • VLC 3.0.17.
 • Mbështjellës me pendë 1.3.0.
 • Zbuloni 5.25.5. Për ata që nuk e dinë, është qendra e softuerit KDE që përdoret nga sisteme operative si Kubuntu ose KDE neon.

Lubuntu 22.10 Kinetic Kudu ka qenë i disponueshëm për orë të tëra në cdimage të Ubuntu, por publikimi nuk u publikua deri pak minuta më parë. Në çdo rast, nisja është zyrtare. Imazhet e reja tani mund të shkarkohen nga serveri Canonical i lartpërmendur ose nga faqja zyrtare e projektit, më konkretisht lubuntu.me.

Shkarko:


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.