Collectl, një mjet për të monitoruar performancën e sistemit

rreth koleksionit

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në Collectl. Kjo është një mjet i lehtë për monitoroni performancën e sistemit, të cilat mund të përdoren për të mbledhur të dhëna të performancës që përshkruajnë gjendjen aktuale të sistemit.

Krahasuar me mjetet e tjera për të njëjtin qëllim, kjo mbledh informacion në lidhje me shumë lloje të ndryshme të burimeve të sistemit të tilla si; la CPU, disku, memoria, rrjeti, bazat, tcp, inodet, memoria, nfs, proceset, etj. Mund të drejtohet në mënyrë interaktive ose si 'dreq', dhe ka aftësinë për të regjistruar dhe riprodhuar të dhënat e kapura. Kjo gjithashtu do të na lejojë të eksportojmë të dhënat në formate të ndryshme skedarësh.

Karakteristikat e përgjithshme të Collectl

Ndër të tjera, ky mjet u ofron përdoruesve tiparet e mëposhtme:

 • Collectl nuk përqendrohet në një numër të kufizuar të matjeve të sistemitMund të mbledhë informacione për shumë lloje të ndryshme të burimeve të sistemit si; CPU, disk, memorje, rrjet, bazat, tcp, inodes, infiniband, shkëlqim, NFS, proceset, quadrics, pllaka dhe buddyinfo.
 • Ky mjet përdor shumë pak CPU. Në fakt, është matur të përdoret 0.1% kur ekzekutohet si 'daemon' duke përdorur intervalin e paracaktuar të mostrës prej 60 sekondash për të dhënat e procesit dhe 10 sekonda për gjithçka tjetër.
 • Mund të drejtohet në mënyrë interaktive, si daemon, ose si të dyja.
 • Ka aftësia për të monitoruar pothuajse çdo nënsistem.
 • puede luajnë rolin e shumë ndërmarrjeve të tjera të dizajnuara për një qëllim të vetëm, siç janë; ps, top, iotop ose vmstat.
 • Ky mjet gjithashtu ofron aftësia për të regjistruar dhe sërish të dhëna të kapura.
 • puede eksportoni të dhënat në formate të ndryshme skedarësh.
 • Mjeti mundet ekzekutohet si një shërbim për të monitoruar makineritë e largëta ose një grup të tërë serveri.
 • Edhe ne do të shfaqë të dhëna në terminal, shkruaj në skedar ose fole.

Këto janë vetëm disa nga veçoritë e këtij programi. Ata munden këshillohuni me të gjithë në detaje nga faqja në internet e projektit.

Instaloni Collectl

Si parazgjedhje, paketa Collectl është i disponueshëm në depon e paracaktuar të Ubuntu. Instalimi i tij në sistemin tonë do të jetë aq i thjeshtë sa hapja e një terminali (Ctrl + Alt + T) dhe ekzekutimi i komandës:

instalo koleksionin

sudo apt install collectl

Gjatë instalimit, do të na kërkojë të zgjedhim serverin web për të cilin Komplot duhet të konfigurohet automatikisht, megjithëse do të kemi mundësinë të zgjedhim 'Asnje ' për konfigurimin manual më vonë.

konfiguroni serverin web

Përdorim

Sapo të ketë mbaruar instalimi i këtij mjeti, ne do të jemi në gjendje drejtojeni me lehtësi nga terminali, edhe pa asnjë mundësi. Komanda e mëposhtme do të shfaq informacione në lidhje me CPU, disk dhe statistikat e rrjetit në një format të shkurtër, të lexueshëm nga njerëzit.

mbledhja vrapon

collectl

Nëse jeni të interesuar shtyp statistikat për të gjitha nënsistemet, komanda që do të duhet të ekzekutojmë duhet të përfshijë –Të gjithë opsionin:

collectl --all

Nëse dëshirojmë përdorni Collectl me majë, ne do të duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme me - opsioni i lartë:

majë koleksioni

collectl --top

Nëse është ajo që ju po kërkoni monitorojnë të gjitha burimet së bashku, komanda për të ekzekutuar do të ishte e mëposhtme:

mbledhje scmd

collectl -scmd

Kurdoherë kur duam shikoni përdorimin e kujtesës së sistemit tonë, ne do të duhet vetëm të ekzekutojmë komandën me opsioni -sm:

koleksion sm

collectl -sm

Ky mjet gjithashtu mund të shfaq informacionin në lidhje me CPU, disqet dhe të dhënat e rrjetit me komandën e mëposhtme:

mbledhje scdn

collectl -scdn

merrni informacion në lidhje me CPU dhe TCP, komanda që duhet të ekzekutojmë do të ishte e mëposhtme:

mbledhje stc

collectl -stc

të marrim informacion në lidhje me proceset në sistemin tonë, ne mund të ekzekutojmë komandën Collectl me opsionet e mëposhtme:

koleksioni c1

collectl -c1 -sZ -i:1

Këto janë vetëm disa nga mundësitë që na ofron kjo ndërmarrje. Nëse dëshironi konsultohuni me ndihmën e kësaj dhe shihni të gjitha opsionet në dispozicion, në terminal (Ctrl + Alt + T) thjesht duhet të shkruani komandën:

ndihmojnë mbledhjen

collectl --help

Ne gjithashtu mund të zgjedhim të lexoni faqet e burrit shtypja në terminal (Ctrl + Alt + T):

man collectl

Në këto rreshta kemi parë një përdorim themelor të shërbimeve të komandës Collectl për të monitoruar performancën e sistemit. Për më shumë informacion rreth asaj se si funksionon, përdoruesit mund të konsultohen me dokumentacioni i projektit ose shembuj që ata ofrojnë në faqen e tyre të internetit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.