Monitoruesi i sistemit është përditësuar në GTK4, lajmi më i dukshëm i kësaj jave në GNOME

Monitorimi i sistemit GNOME në GTK4

GTK4 dhe Qt6 janë në dispozicion në formën e një versioni stabil prej disa kohësh, por projekte të ndryshme, si p.sh. GNOME dhe KDE, zakonisht nuk rrezikojnë t'i kapin gishtat dhe u japin bibliotekave liri veprimi përpara se ta zbatojnë atë në desktopët dhe softuerin e tyre. Tani, ose prej disa muajsh, të gjithë (përveç GIMP...) po ngarkojnë softuerin në versione të reja, si projektet kryesore ashtu edhe zhvilluesit e palëve të treta, dhe ka gjithnjë e më shumë aplikacione që përdorin GTK4.

Këtë javë, GNOME e ka ngarkuar atë monitorimi i sistemit për të përdorur versionin e katërt të GTK (kapja e kokës). Një pjesë e rëndësishme e përpjekjes së tyre u përqendrua në mos prekjen e asgjëje që funksiononte, dhe duke e bërë dizajnin të dukej sa më i ngjashëm me atë që kishim përdorur deri tani. Ka përmirësime që janë të dukshme, por gjithçka do të jetë e njohur për ne. Kjo ka mbërritur me kohë të mjaftueshme në mënyrë që të mund të testohet dhe të gjejë gabimet e mundshme përpara se të lëshojë versionin e qëndrueshëm.

Këtë javë në GNOME

 • Webfont Kit Generator 1.1.0 është lëshuar. Ai përfshin disa përmirësime në dizajnin e tij dhe është përditësuar për të përdorur stilin GNOME 45. Aplikacioni është në modalitetin e mirëmbajtjes, por ky version sjell disa shtesa të vogla. Importuesi i tyre i Google Fonts tani lejon përdorimin e url-ve CSS API v1, që do të thotë se nëse keni një url të vjetër, mund ta importoni atë pa pasur nevojë të ktheheni te Google Fonts. Mbështetja e Base64 është shtuar gjithashtu, kështu që tani mund të futni fontet në skedarin e krijuar CSS.

Gjeneratori i uebkit 1.1.0

 • Warp 0.6 ka mbërritur me një pamje të ridizajnuar të kodit QR dhe është përditësuar për të përdorur stilin dhe miniaplikacionet e GNOME 45.

Prish 0.6

 • Share Preview 0.4.0 ka mbërritur me dy shërbime të reja për shikim paraprak, Discourse dhe LinkedIn. Është shtuar gjithashtu aftësia për të hapur disa shembuj të aplikacionit dhe janë bërë përmirësime të vogla kozmetike.

Share Preview 0.4.0

 • Eyedropper 1.0.0 është lëshimi më i madh deri më sot, duke përfshirë:
  • Reagime vizuale kur futni një format ngjyrash.
  • Mundësia e hyrjes në të gjitha formatet.
  • Aftësia për të kërkuar ngjyra në përmbledhjen e aktiviteteve.
  • Zgjedhja e formatit të skedarit kur eksportoni paleta.
  • Eksportimi i paletave për LibreOffice.
  • Dizajni i azhurnuar.
  • Trego vetëm ngjyra unike.
  • Rregulluar gabimet.
 • EarTag 0.5.0 ka prezantuar:
  • Butoni i kapakut është zgjeruar për të lejuar ndryshimin e kapakut të përparmë dhe të pasmë. Tani keni gjithashtu një mundësi për të hequr artin e kopertinës së skedarit.
  • Dialogu "Identifikoni skedarët e përzgjedhur" është ridizajnuar dhe tani tërheq të dhëna nga MusicBrainz bazuar në etiketat e pranishme, jo vetëm në gjurmët e gishtërinjve AcoustID. Gjithashtu përpiquni të gjeni versionin e duhur të një kënge në vend që të zgjidhni atë të parën më të mirë.
  • Ndërfaqja e përdoruesit tani përdor miniaplikacionet e reja libadwaita 1.4, duke iu përshtatur kështu stilit të ri të aplikacionit.

EarTag 0.5.0

 • Commit 4.1 ka rikthyer kontrollin drejtshkrimor falë libspelling.

Angazhoni 4.1

 • Ora e shahut 0.6.0:
  • Sinjalizim i ri tingëllon kur kohëmatësi i një lojtari mbaron. Nëse dëshironi, ato mund të heshtin përmes menysë.
  • Dritarja përshtat më mirë raportet e pamjes vertikale dhe madhësitë e mëdha të ekranit, duke lejuar përputhshmëri më të mirë me tabletët.

Ora e shahut 0.6.0

 • Apostrophe u ngarkua në GTK4 javë më parë dhe gjatë procesit u implementua një shirit i plotë veglash. Ju lejon të formatoni tekstin dhe të futni elementë të zakonshëm të shënimit.
 • Cambalache 0.16.0 është fokusuar në përdorimin e GNOME 45 me të gjitha gjërat e mira rreth GTK dhe Adwaita 1.4.
 • GstPipelineStudio 0.3.4 ka mbërritur duke rregulluar defektet.
 • Fjalori i gjuhës ka marrë një përditësim me ndryshime estetike.

Fjalori i gjuhës në GNOME

 • Biblioteka e interpretimit 2D të Kajros ka lëshuar versionin e saj të parë të qëndrueshëm pas pesë vitesh zhvillimi. Ndër veçoritë e reja të versionit 1.8, dallohen këto:
  • Mbështetje për fontet COLR dhe prapavijën DWrite në Windows.
  • Përmirësime të performancës në macOS.
  • Opsionet e turbullimit për sipërfaqet e imazhit.
  • Një sistem komplet i ri ndërtimi, duke përdorur Meson, për transportueshmëri dhe shpejtësi të shtuar, plus shumë e shumë rregullime të gabimeve, dokumentacion dhe përpilim. Versionin e ri mund ta merrni në faqen e internetit të Kajros.
 • Upscaler 1.2 ka mbërritur me një ikonë të re, mbështetje tërhiq dhe lësho, shkurtore të reja të tastierës, etiketa për teknologjitë ndihmëse, mbështetje të përmirësuar për kontrast të lartë dhe mbështetje për WebP, ndër veçori të tjera të reja.

Përmirësuesi 1.2

 • Bavarder 1.0 ka ardhur me një ndërfaqe krejtësisht të re me një modalitet multichat që funksionon në desktop dhe celular.

bavarez 1.0

 • Ticket Booth është një aplikacion i ri për të kontrolluar gjurmimin e filmave dhe serialeve që duam të shohim. Më shumë informacion.

Kabina e biletave në GNOME

 • Lëshimi fillestar i Snoop, një mjet i ndërfaqes së përdoruesit për të kërkuar nëpër skedarët tanë. Ai gjithashtu ofron një shtesë për Nautilus për ta nisur atë drejtpërdrejt nga një dosje dhe për ta kërkuar atë.

Snoop në GNOME

 • alegorik v2023.9.1 ka ardhur me këtë listë të veçorive të reja:
  • U shtua një opsion për të çaktivizuar futjen e titrave në një skedar dhe në vend të kësaj t'i shkarkojë ato në një skedar të veçantë.
  • U shtua aftësia për të specifikuar "të gjitha" në listën e gjuhëve të titrave për të shkarkuar të gjitha gjuhët e disponueshme.
  • Rregulloi një problem ku ndonjëherë futeshin titrat bosh.
  • Rregulloi një problem ku lidhjet e arte.tv nuk po vërtetoheshin për shkak të një përditësimi yt-dlp.
  • Nëse futja e titrave dështon, Parabolic do t'i ruajë automatikisht në skedarë të veçantë.
  • Përmirësoi shfaqjen e progresit Parabolic në shiritin e detyrave (dock).
  • Përkthimet u përditësuan.
 • Cilësimet e GDM v4-beta0:
  • Stili i ri UI.
  • Mbështetje për GNOME 45.
  • Opsioni për të rregulluar imazhin e sfondit.
  • Mbështetje për modalitetin me kontrast të lartë në GDM.
  • Tani dritarja e aplikacionit mund të tërhiqet nga kudo.
  • Mesazh i ri gabimi grafik.
 • Vulë e sheshtë 2.1.0 vjen me ndryshime vizuale, performancë të përmirësuar, mbështetje për një leje të re dhe rregullime.
 • Zgjerime: Transmission Daemon Indicator NG dhe hapësirat e paracaktuara të punës janë përditësuar në GNOME 45. extensions.gnome.org tani mbështet çelësat e dhurimit liberapay y opencollective.

Dhe kjo, jo pak, ka qenë gjithë këtë javë në GNOME

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.