SysStat, një mjet për të monitoruar sistemin Ubuntu

rreth sysstat

Në artikullin tjetër do t'i hedhim një sy SysStat. Kjo është një koleksion mjetesh me të cilat ne mundemi monitoroni sistemin tonë, e cila është gjithashtu me burim të hapur dhe falas. Me këto mjete ne mund të korrigjojmë problemet e performancës në sistemet Gnu / Linux, gjithashtu do të na lejojë të shohim të dhënat e performancës së sistemit në kohë reale, ose të analizojmë të dhënat e skedarëve që këto mjete mund të gjenerojnë.

Instalimi i tij është mjaft i thjeshtë. Në rreshtat e mëposhtëm do të shohim hap pas hapi se si të kryejmë instalimi i kësaj pakete veglash në Ubuntu 20.04. Udhëzimet e instalimit mund të ndiqen gjithashtu në versionet e tjera të Ubuntu dhe çdo shpërndarje tjetër të bazuar në Debian si Linux Mint.

Karakteristikat e përgjithshme të Sysstat

 • Ju mund të na tregoni vlerat mesatare statistikore në fund të raporteve.
 • Ju keni mundësinë e zbuloni pajisje të reja në fluturim (disqe, ndërfaqe rrjeti, etj...) që krijohen ose regjistrohen në mënyrë dinamike.
 • Përputhshmëria e makinerive UP dhe SMP, duke përfshirë makinat me procesorë me shumë bërthama ose hiper-përpunues.
 • Mbështetje për CPU-të Hotplug (zbulon automatikisht procesorët që çaktivizohen ose aktivizohen menjëherë) Dhe CPU-të pa kontroll.
 • Punon në Arkitekturat 32-bit ose 64-bit.

mpstat

 • nevojë shumë pak kohë CPU për të ekzekutuar.
 • Statistikat e sistemit të mbledhura nga sar / sadc mund të ruhen në një skedar për inspektim të ardhshëm. Ju lejon të konfiguroni kohëzgjatjen e historisë së të dhënave që do të ruhet. Nuk ka asnjë kufi për kohëzgjatjen e këtij historiku, por hapësirën e disponueshme në pajisjen tonë ruajtëse.
 • Statistikat e sistemit të mbledhura nga sar / sadc mund të eksportohet në disa formate të ndryshme (CSV, XML, JSON, SVG, etj ...).
 • iostat mund të shfaqë statistikat e pajisjeve të menaxhuara.
 • karakteristika prodhim i zgjuar me ngjyra për të lehtësuar leximin e statistikave.

mjet sar

 • Sysstat ka të përkthyer në shumë gjuhë të ndryshme.
 • Komandat e Sysstat munden zgjidhni automatikisht njësinë e përdorur për të shfaqur madhësitë për lexueshmëri të lehtë.
 • Ju mundeni gjenerojnë grafikë (Formati SVG) dhe shfaqini ato në shfletuesin tonë të preferuar të internetit.
 • Sysstat është softuer falas / me burim të hapur dhe është i disponueshëm falas nën Licencën e Përgjithshme Publike GNU, versioni 2.
 • Versioni më i fundit i Sysstat mund të gjendet gjithmonë në faqen e internetit të krijuesit.

Këto janë vetëm disa nga veçoritë e programit. Ata munden këshillohuni me të gjithë ata në detaje nga depoja e projektit GitHub.

Instaloni SysStat në Ubuntu 20.04 LTS

Ne mund ta gjejmë këtë grup mjetesh në dispozicion në depot e Ubuntu. Prandaj, gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është të përditësojmë softuerin e disponueshëm nga depot. Ne mund ta bëjmë këtë duke hapur një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe duke ekzekutuar komandat në të:

sudo apt update; sudo apt upgrade

Më pas mund të instalojmë SysStat në Ubuntu 20.04. Siç thashë, ky grup mjetesh është i disponueshëm në depot e Ubuntu, kështu që ne mund të përdorim APT për instalim. Do të jetë e nevojshme vetëm të shkruani në të njëjtin terminal:

instaloni sysstat

sudo apt install sysstat

Pas instalimit, ne do kryeni një konfigurim minimal të nevojshëm që SysStat të funksionojë siç duhet. Si parazgjedhje, mbikëqyrja e këtij mjeti është e çaktivizuar, kështu që do të na duhet aktivizoni monitorimin e SysStat. Ne mund ta bëjmë këtë duke redaktuar skedarin vijues:

sudo vim /etc/default/sysstat

Këtu do të na duhet vetëm cakto ENABled në true:

konfigurimi i sistemit

ENABLED="true"

Hapi tjetër do të jetë ruajtja dhe mbyllja e skedarit. Tani ka mbetur vetëm aktivizoni shërbimin SysStat dhe niseni duke ekzekutuar:

aktivizoni shërbimin

sudo systemctl enable sysstat

sudo systemctl start sysstat

Kur shërbimi është nisur, ne mund të përdorim shërbimet për të monitoruar performancën e sistemit dhe aktivitetin e përdorimit. Cfare ka me shume, Sysstat përmban gjithashtu mjete që mund t'i programoni përmes cron ose systemd për të mbledhur dhe krijuar një histori mbi të dhënat e performancës dhe aktivitetit.. Të gjitha këto mjete mund të konsultohen në dokumentim në dispozicion nga faqja e internetit e projektit.

uninstall

hiqni këtë aplikacion nga sistemi ynë, do të jetë e nevojshme vetëm të hapni një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutoni komandën në të:

çinstaloni sysstat

sudo apt remove sysstat

Për ndihmë ose informacione të dobishme për përdorimin e këtyre mjeteve, përdoruesit mund konsultohuni me informacionin e publikuar në Magazinimi i GitHub ose në faqja në internet e projektit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.